Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Autor: admin dnia 8 Grudzień 2023 Brak komentarzy

Znamy już zwycięzcę ósmej edycji plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – decyzją internautów został nim: rel!

Zwycięskie słowo zostało wyłonione w konkursie, w którym oddano rekordową ilość, ponad 140 tysięcy głosów.

Na plebiscytowym podium znalazły się też: sigmaoporowo.

Kapituła przyznała dodatkowo Nagrodę Jury dla słowa oddaje.

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostaje rel, które zdobyło 19 tysięcy głosów.

Rel jest wyrażeniem aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – jak pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Drugie miejsce ze względu na ilość oddanych głosów zdobył wyraz: sigma – popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”.

Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa oddaje, wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie jako polskie, kreatywne językowo słowo. Wyraz ten oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”. Jak dodaje w swoim komentarzu Marek Łaziński: Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”.

Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, internauci oddali ponad 140 tysięcy głosów. Więcej na temat słów z finałowej puli plebiscytu znajdziecie Państwo w komentarzach naszych ekspertów:
●   Rozstrzygnięcie plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – komentarz Jury
●   Rel, czyli o szybkim „potakiwaniu” Anny Wileczek
●   Oporowo, czyli „do oporu” Marka Łazińskiego
●   Zgerypała – zabawa słowem Ewy Kołodziejek
●   Nowe obsesje, nowe złudzenia Bartka Chacińskiego
Organizatorzy dziękują za rekordową frekwencję wszystkim, którzy wzięli udział w plebiscycie PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Po raz kolejny konkurs stał się znakomitą okazją do obserwacji trendów i dynamicznych zmian, które zachodzą w języku młodzieży. Jest nam niezmiernie miło, że stał się on inspiracją do dyskusji o komunikacji i slangu, która mamy nadzieję będzie żywa jeszcze długo po zakończeniu plebiscytu.
Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo z ogłoszeniem wyników, w którym udział wzięli: Natalia Wojciechowska – Członek Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN, przedstawiciele Jury oraz młodzież z rady konsultacyjnej przy Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Zapraszamy także do pobrania bezpłatnego e-booka Młode Słowa.
Organizatorem największego plebiscytu w Europie na Młodzieżowe Słowo Roku jest Wydawnictwo Naukowe PWN, Partnerem inicjatywy – Uniwersytet Warszawski, zaś Honorowym Mecenasem plebiscytu Alior Bank.

Źródło: sjp.pwn.pl

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


8 × = czterdzieści osiem