Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

Pamiętacie “Stawiam na Tomka Banana”? Zagadkowa śmierć popularnego aktora , to nie jedyna tajemnica tego serialu

Autor: admin dnia 6 Sierpień 2011 Brak komentarzy

Stawiam na Tolka Banana. Pamiętacie?

 

( źródło: EastNews )

Pamiętacie serial “Stawiam na Tolka Banana”? Do dziś jest on uznawany za najlepszą polską produkcję młodzieżową. Widzowie od pierwszego wejrzenia pokochali tę opowieść. Tymczasem, przedstawiciele władzy zapatrywali się na emisję w telewizji bardzo niechętnie. Miał on według nich pokazywać przemoc i młodzieżowe gangi, a także promować margines społeczny. Jednak te głosy milkły wśród żywych reakcji widzów i recenzentów, w tym także radzieckich.

Tym bardziej, że serial ”Stawiam na Tomka Banana” na podstawie książki Adama Bahdaja i w reżyserii Stanisława Jędryki podejmuje istotne problemy wychowawcze, charakterystyczne dla środowisk tzw. trudnej młodzieży. Można powiedzieć, że są one ponadczasowe, bo przecież i dziś sporo młodych ludzi tak jak bohaterowie serialu poszukuje swojej drogi w życiu.

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od tego, że w 1966 roku Adam Bahdaj napisał powieść o dzieciach, które są o krok od chuligańskiego życia. Zmienia ich przybycie tajemniczego Tolka Banana. Na ekran całą historię przeniósł Stanisław Jędryka – specjalizujący się w filmach dla młodzieży. Za scenariusz wziął się sam Bahdaj.

Poznajcie bliżej historię i kulisy tego fascynującego serialu. Z pewnością nie wszystko o nim wiecie.

Na krawędzi światów


( źródło: TVP)

“Stawiam na Tolka Banana” to historia kilku młodych warszawiaków żyjących na krawędzi dwóch światów: socjalistycznej rzeczywistości i ciemnej strony życia, po której liczyły się takie wartości jak honor cwaniaka, chuligańska przyjaźń i bazarowe układy.
Popularność

 

( źródło: TVP)

Serial składał się z siedmiu odcinków. Popularność serii zaskoczyła twórców. Okazało się, że po wyemitowaniu całej siódemki, telewizja otrzymała masę listów z pytaniami o powtórki. Tak bardzo się im spodobał.

Rosjanie docenili

 

( źródło: Film polski)

Wszystko działo się we wrześniu 1973 roku. Ruszyła moda na Tolka Banana, ale także rozdzwoniły się telefony z biura KC PZPR. Tymczasem produkcja spodobała się w Związku Radzieckim. Chwalono wychowawczy charakter “Stawiam na Tolka Banana”. Docenili oni walor psychologiczny i pedagogiczny. Wtedy otrzymać rekomendację od radzieckich towarzyszy to było nie byle co, stąd w Polsce raczej nikt później do serii się już nie odnosił.

Zmieniał bohaterów

( źródło: Film polski)

Tolek Banan szybko stał się postacią kultową. To on zmienił bohaterów i oczarował widzów. Jego tajemnicza osobowość działa na ich wyobraźnię. W filmie zostały przedstawione przygody młodzieżowej “szajki” zmieniającej swoje postępowanie pod wpływem bohatera. To była praktyczna nauka przyjaźni i uczciwości, w myśl zasady “jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

W roli Szymka Krusza vel. Tolka Banana – Jacek Zejdler.

Umrzeć z miłości


( źródło: TVP)

Jacka Zejdlera porównywano ze Zbyszkiem Cybulskim i Jamesem Deanem. Nie zrobił jednak kariery, bo zginął tragicznie w wieku 25 lat w grudniu 1979 roku. Jego śmierć obrosła legendą. Początkowo mówiono, że zginął w wypadku samochodowym. Inna wersja zakładała utopienie się z rzece. Jeszcze inna mówiła o mordzie dokonanym przez SB. Aktor udzielał się bowiem w środowiskach opozycyjnych. Był związany z łódzkim KOR-em.

Tego jednak nigdy nie udowodniono, pozostały tylko domysły. Więcej wiemy dziś. Okazało się, że popełnił samobójstwo z powodu miłosnego zawodu.
Specjalne DVD


( źródło: Film polski)

Dodajmy, że w 1973 roku twórczy, czyli Stanisław Jędryka i Adam Bahdaj odebrali Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji m.in. za tę produkcję. Wcześniej współpracowali ze sobą w podobnej konfiguracji przy realizacji m.in. serialu „Podróż za jeden uśmiech”.

Co robią bohaterowie?

( źródło: TVP )

Razem z serialem „Stawiam na Tolka Banana” na DVD został wydany doskonały 30-minutowy dodatek „Tolek Banan i inni”.
Dowiadujemy się z niego, co teraz robią Karioka, Julek, Cegiełka i Filipek, czyli aktorzy, którzy wtedy wcielali się w rolę młodych gniewnych na warszawskiej ulicy.

Julka grał Fili Łobodziński, prezenter telewizyjny, dziennikarz muzyczny i członek Zespołu Reprezentacyjnego. Karioka to rola Agaty Siecińskiej - obecnie malarki mieszkającej w Paryżu. Cegiełkę grał Henryk Gołębiewski, który znowu powrócił do aktorstwa. W Filipka wcielił się Sergiusz Lachdziś mieszka w Sztokholmie.

Piosenka


( źródło: TVP )

Tak jak Tolek Banan stał się kultową postacią, tak samo potoczyły się losy piosenki: „Ballada o Tolku Bananie”. „Stare miał dżinsy, starą koszulę, W dziurawych kamaszach szedł…” Te słowa znają nawet najmłodsi. Szybko stała się obowiązkowym hitem podczas prywatek i rajdów turystycznych i tak jest do dziś. Śpiewał ją m.in. Robert Gawliński z zespołem „Wilki”, czy „Strachy na lachy”, a muzykę skomponował Jerzy Matuszkiewicz.

Ówczesne ‘oj tam oj tam’


( źródło: TVP)

Warto też wspomnieć o tajemniczym słowie – “muka” wypowiadanym przez Filipka, które zrobiło ogólnopolską karierę. Adam Bahdaj, autor powieściowego pierwowzoru u scenariusza, zaczerpnął je od swojego syna.

On powtarzał je w momencie, kiedy brakowało innych słów. To trochę taki odpowiednik dzisiejszego, robiącego zawrotną karierę powiedzenia „oj tam, oj tam”.

Stawiam na Tolka Banana

( źródło: TVP)

W wakacje stacje telewizyjne chętnie emitują powtórki serialu. Być może kogoś z Was uda się zachęcić do zajęcia miejsca przed telewizorem lub sięgnięcia po DVD. Naprawdę warto!

“Stawiam na Tolka Banana”: Serial, który dawał radość młodzieży PRL

( źródło: TVP )

ALESERIALE.PL ,wp.pl
Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.