Główna » Janusz Sipkowski, Książki, które polecamy, WSZYSTKIE WPISY

JANUSZ SIPKOWSKI “CZAR KĄKOLI”

Autor: admin dnia 6 Styczeń 2017 Komentarzy: 2

Polecamy Państwu książkę Janusza Sipkowskiego pt. “Czar kąkoli” (wybór fraszek), która ukazała się pod koniec grudnia 2016 r. nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej s.c.

Jest to już drugi tomik fraszek tego znakomitego polskiego fraszkopisarza, który zawiera ponad trzysta wybornych utworów o różnorakiej tematyce, począwszy od politycznej , poprzez obyczajową aż do erotycznej. Jak to już bywa u Janusza Sipkowskiego, dba on o każdy najmniejszy nawet detal.  Tak więc zarówno wydawca jest ten sam, okładka książki jest bliźniaczo podobna do okładki z poprzedniego tomiku, nawet układ książki jest niemalże identyczny. Zawiera ona 9 rozdziałów:

Anse i awanse
Interesy wokół kiesy
Kałuże w kulturze
Mariaże z wirażem
Ości z osobowości
Trochę sadzy koło władzy
Czar kąkoli, czyli kto co woli
Nie ma świętych, czyli remanenty
Epitafia

Całą książkę czyta się z dużą przyjemnością, zawarte w niej fraszki mają cięte, dowcipne puenty, osobliwy takt i melodyjność, podkreślają ogromny, niezrównany talent autora oraz doskonały warsztat twórczy.

Uważam, że Ci, którzy przeczytali już poprzedni tomik autora (“Pęk ostów”) wiedzą czego można spodziewać się po “Czarze kąkoli”. Pozostałych zachęcam do nabycia obydwu książek autora.

Jedynym mankamentem tomiku, jest moim zdaniem, brak grafik oraz krótkiej chociażby notki o autorze.

Janusz Sipkowski jest czołowym polskim fraszkopisarzem, wielokrotnym laureatem ogólnopolskich konkursów satyrycznych, w tym m.in.sześciokrotnym zwycięzcą najbardziej prestiżowego  Konkursu na aforyzm i fraszkę  “Satyrbia” w Białymstoku.
Debiutował w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Barwy” w kwietniu 1978 r., a jego fraszki, aforyzmy i wiersze satyryczne były publikowane m.in. na łamach “Szpilek”, “Karuzeli” i “Przekroju”.
18 fraszek Janusza Sipkowskiego zostało zamieszczonych w  antologii „Z fraszką przez stulecia. XV-XX wiek”, 30 fraszek w antologii “Fraszki polskie”.
Jego utwory są publikowane na Portalu Migielicz.pl.
Jest prawnikiem, w 2013 r.  został nagrodzony za długoletnią pracę Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, mieszka w Łukowie.
Aktualnie jest na emeryturze.

Prezentujemy kilka wybranych fraszek z tomiku “Czar kąkoli”

Definicja

Narzeczeństwo to przymiarka
I do łoża, i do garnka.

Z liturgii

Najtrudniejszy czas przełomu.
Nawet kadzić nie  ma komu.

Dystrybucja

W szkołach dylemat każdego ranka:
Do głów lać olej czy do kaganka?

Agrotechnika (II)

Miewa dylemat polski rolnik:
Roztrząsać problem czy obornik?

Terapia (I)

Reputację nadwątloną
Wzmacnia się, zostając żoną.
Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Odpowiedzi: 2 do wpisu “JANUSZ SIPKOWSKI “CZAR KĄKOLI””

 1. Janusz mówi:

  Według informacji uzyskanej od Wydawcy tomik powinien być dostępny pod koniec przyszłego tygodnia w Ogólnopolskim Systemie Dystrybucji Wydawnictw AZYMUT.
  Pozdrawiam
  Janusz S.

 2. Wojtek mówi:

  Super Panie Januszu. Gdzie można kupić ten tomik?

  Pozdrawiam

  Wojtek W.