Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

Wystawa “Sport w sztuce” w Muzeum Historii Katowic

Autor: admin dnia 12 Czerwiec 2012 Brak komentarzy

W Muzeum Historii Katowic otwarto wystawę

Sport w sztuce

12 czerwca 2012 roku o godzinie 12.00 w gmachu głównym Muzeum Historii Katowic przy ulicy ks. J. Szafranka 9.

Wernisażowi towarzyszyć będzie pokaz strojów nagrodzonych w konkursie „Gramy na EURO 2012” zorganizowanym i wykonanym przez uczniów z Zespołu Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących  im. Z. Kossak w Katowicach. Laureatów wyłoniło grono kustoszy z Muzeum Historii Katowic.

Honorowy patronat nad wystawą objęli:
Zygmunt Łukaszczyk – Wojewoda Śląski
Piotr Uszok – Prezydent Miasta Katowice

Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Narodowego w Warszawie
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Muzeum w Bielsku-Białej
Muzeum Historii Katowic

Na wystawie “Sport w sztuce” w Muzeum Historii Katowic można oglądać od wtorku rysunki o tematyce sportowej, plakaty olimpijskie, obrazy olejne, drzeworyty. Zaprezentowano obiekty z różnych muzeów w kraju, a także z Centrum Olimpijskiego w Warszawie.

Na wystawie znalazły się dzieła polskich artystów – plakaty olimpijskie, obrazy olejne, rysunki pochodzące z XVIII i XIX wieku, m.in. humorystyczny rysunek z 1871 roku Leonarda Barskiego pt. “Bogowie greccy jako cykliści”, a także drzeworyty z lat międzywojennych o tematyce sportowej.

Sport w różnych odsłonach będzie można także podziwiać na płótnach polskich malarzy z lat 1948-1986. Większość z nich – jak poinformowało Muzeum Historii Katowic – to prace nagrodzone na krajowych olimpijskich konkursach sztuki, odbywających się od 1928 roku, wiele z nich było prezentowanych na międzynarodowych biennale “Sport w sztukach pięknych”, organizowanych od 1967 roku na przemian w Madrycie i Barcelonie.

W trakcie zwiedzania wystawy będzie można obejrzeć film według scenariusza Rafała Malczewskiego z 1932 roku pt. “Biały ślad” w reżyserii Adama Krzeptowskiego. Film opowiada historię uczucia młodej dziewczyny do taternika i narciarza. Bohaterowie podczas wycieczki w góry zostają zasypani przez lawinę.

Barwy olimpijskie (symbolizujące poszczególne kontynenty) oraz nagrodzona złotym medalem w 1912 roku Oda do sportu Pierre’a de Coubertina stanowią motyw przewodni wystawy. Została zainspirowana i w pewnym stopniu podyktowana sportowymi wydarzeniami – Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie.

Ekspozycja jest skierowana przede wszystkim do tych, dla których zabrakło biletów na te sportowe imprezy, na otarcie łez. Mam nadzieję, że zaprezentowane na wystawie obiekty zrekompensują żywe uczestnictwo w igrzyskach. Na ekspozycji zostały zgromadzone obiekty z różnych muzeów w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów Centrum Olimpijskiego w Warszawie.

Odrębną, ale jakże uroczą część wystawy zajmują  drzeworyty z lat międzywojennych, przedstawiające sporty zimowe. Najtrafniej lata pięćdziesiąte aż do współczesności są reprezentowane w technice graficznej, podejmującej temat sportowy w różnych odsłonach i różnych formach ekspresji od realizmu do symbolizmu.

Kolejną część ekspozycji stanowi malarstwo, obejmujące płótna polskie powstałe w latach 1948–1986. Większość z nich to prace nagrodzone w Krajowych Olimpijskich Konkursach Sztuki, odbywających się od 1928 roku oraz prezentowane na Międzynarodowym Biennale Sport w sztukach pięknych, (organizowanym na przemian w Madrycie i Barcelonie od 1967 roku). Na wystawie znajdują się prace nagrodzone w pierwszych powojennych konkursach olimpijskich, które odbyły się w 1948 i 1952 roku. Należą do nich Powrót żaglówek z zawodów Wincentego Lewandowskiego, Szermierze Juliusza Joniaka i Hokej Mieczysława Wejmana. Również współczesnych artystów inspiruje sport, czego przykładem mogą być Bokserzy Marcina Słowickiego.

Wystawa kryje wiele niespodzianek.

Wystawa będzie otwarta do 10 września.

Źródło : Muzeum Historii Katowic

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.