Główna » Laureaci konkursów satyrycznych 2023, WSZYSTKIE WPISY

Wyniki regionalnego konkursu poetyckiego na „Smaczne Fraszki i Blubraszki”

Autor: admin dnia 19 Lipiec 2023 Brak komentarzy

„Smaczne Fraszki i Blubraszki” to konkurs poetycki dla mieszkańców Wielkopolski.

Do 10 czerwca 2023 roku mieszkańcy Wielkopolski, którzy ukończyli 12. rok życia mogli zgłaszać humorystyczne fraszki, rymowanki i „blubraszki”, czyli rymowanki w gwarze poznańskiej, o szeroko pojętej tematyce regionalnych kulinariów, w tym o kuchni wielkopolskiej, historiach i sytuacjach związanych z lokalnymi zwyczajami kulinarnymi i tradycjami, w których kulinaria stanowią istotny element.

Na konkurs wpłynęło niemal. 40 wierszyków, wśród nich m.in. przepis na rosół czy polewkę. Wiele z nich było napisanych poprawną gwarą poznańską. Cieszy nas to, że mieszkańcy chętnie korzystają z lokalnego języka, ale także fakt, że znają nie tylko nazwy, ale także receptury na przysmaki popularne od pokoleń w naszym regionie. – ocenia Liliana Kubiak, Zastępca Dyrektora Instytutu Skrzynki, rodowita poznanianka zasiadająca w kapitule konkursowej.

Komisja konkursowa w składzie:

Liliana Kubiak, Zastępca Dyrektora Instytutu Skrzynki
Małgorzata Grupińska-Bis – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Katarzyna Nowicka – adiunkt w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w SzreniawieAnna Kochnowicz – dziennikarka i pisarka
Marek Gąsiorowski – Honorowy Prezes Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska
oraz Grzegorz Tomczak – poeta i bard.

W kategorii smacznych fraszek przyznała następujące miejsca i nagrody:

I miejsce: Jolanta Urban z Poznania za dwie fraszki: „Szare kluski” i „Placki ziemniaczane” otrzymuje voucher o wartości 250 złotych ufundowany przez Instytut Skrzynki do restauracji w Dworze Skrzynki.

II miejsce: Krystyna Pilarska z miejscowości Wioska (gm. Rakoniewice, pow. grodziski) za fraszkę „Ślepe ryby”

III miejsce: Krystyna Pilarska z miejscowości Wioska za dwie fraszki „Parzybroda” i „Baba wielkanocna”

W kategorii smacznych fraszek wyróżnienia otrzymują:

  • Zbigniew Drwięga z Poznania za fraszkę „Kaczuszka po poznańsku”
  • Marek Szewczyk z Poznania za fraszkę „Baba wielkanocna”
  • Jolanta Urban z Poznania za fraszkę „Żurek”.

W kategorii smacznych blubraszek przyznała następujące miejsca i nagrody:

I miejsce: Irena Guzińska z miejscowości Gułtowy w (gm. Kostrzyn, pow. poznański) za fraszkę „Rosół” otrzymuje voucher o wartości 250 złotych ufundowany przez Instytut Skrzynki do restauracji w Dworze Skrzynki.

II miejsce: Janina Wurst z miejscowości Tarnowa (pow. grodziski) za trzy fraszki: „Nasze plińce”, „Plińce czynsto smaż” i „Maślankowa zupa czyli polewka”

III miejsce: Grzegorz Kosowski z miejscowości Pecna (gm. Mosina, pow. poznański) za fraszkę „Świncunka”.

W kategorii smacznych blubraszek wyróżnienia otrzymują:

  • Janina Wurst z miejscowości Tarnowa w gminie Rakoniewice w powiecie grodziskim za fraszkę „Korbolanka”
  • Józefa Stachowiak z Rakoniewic w powiecie grodziskim za fraszkę „Przepis na ślepe ryby”
  • Grzegorz Kosowski z miejscowości Pecna w gminie Mosina za fraszkę „Ślepe ryby”

Wszyscy laureaci wyróżnień oraz miejsc otrzymali także zestaw upominków od Powiatu Poznańskiego, Vouchery na wybrane wydarzenie w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Laureaci I, II i III miejsca w obu kategoriach otrzymali także zestawy konfitur ufundowane przez „Małe Szczęścia”, członka Szlaku  Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” oraz praktyczne gadżety od Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Wszystkie najciekawsze i wyróżnione fraszki, rymowanki i blubraszki zostały opublikowane na stronie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Konkurs odbył się w związku z ogłoszeniem roku 2023 Rokiem Aleksandra Fredry, twórcy oryginalnej polskiej komedii oraz autora wielu humorystycznych bajek i wierszy. Wydarzenie wpisuje się też w realizację statutowych zadań Instytutu Skrzynki, tj. promocji tradycji kulinarnych regionu.

Konkurs organizowany był przy współpracy Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska, Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku oraz Sieci Culinary Heritage Europe. Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.