Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY, Władysław Katarzyński

W BETLEJEM JUŻ NIE STOI BETLEJEMSKA SZOPKA

Autor: admin dnia 22 Grudzień 2012 Brak komentarzy

Kiedy zapytasz Monikę Baczewską, gdzie mieszka, odpowie, że na Betlejem. Tak miejscowi nazywają kolonię wsi Prątnica pod Lubawą. Odwiedzamy nasze Betlejem przed świętami Bożego Narodzenia.

Do Betlejem uczniowie chodzą pieszo

Sypie śnieg. Droga biegnąca gdzieś w pole śliska, piasku za grosz.  Mijamy mostek, pod którym płynie wartka rzeczka i oto widać pierwsze zabudowania Betlejem i następne. Rozglądam się naokoło. Żadnej strzechy, stajenki, zawalającej się chałupy. Domy i zabudowania gospodarcze solidne, murowane. Tylko ta droga. No i pola, jak na jakimś wygwizdowie, po których hula zimowy wiatr.

Oto i Betlejem. Ani śladu szopki

W pierwszym gospodarstwie z  imponującym silosem zbożowym, mieszka Tomasz Buńka. Właśnie razem z synem Maciejem pracują przy naprawie przyczepy ciągnika. Na śnieg spada snop iskier.

Od lewej: Maciej i Tomasz Buńka

— Wszyscy zazdroszczą nam, że mieszkamy w Betlejem — uśmiecha się pan Tomasz. — Ładnie to brzmi, uroczyście!

Jedną z najstarszych mieszkanek Betlejem jest Monika Baczewska. Jej teść, Andrzej Baczewski, mieszkał w Gryźlinach na Warmii. W czasie plebiscytu 1920 roku głosował za Polską i dlatego musiał uciekać. Wyjechał i osiadł na ziemi lubawskiej.

Monika Baczewska opowiada mi o Betlejem

- Zamieszkał tu, w Betlejem — opowiada pani Monika. — Naprzeciw było takie biedniutkie domostwo — opowiada pani Monika. — I przy tym domostwie stała stajenka ( tu pokazuje miejsce, gdzie stała).

To tutaj stała kiedyś ta biedna stajenka

— Przyjechał kiedyś ksiądz Drozd, to było jeszcze przed wojną, patrzy na tę stajenkę, na koniki i mówi: Oj, żyjecie tu jak w Betlejem! I stąd ta nazwa, która się wśród ludzi przyjęła.

Monika Baczewska opowiada mi o Betlejem

— Będziecie śpiewać przy choince “Dzisiaj w Betlejem”? — pytam.

— O tak i inne kolędy! — uśmiecha się. — Może i kolędnicy przyjdą. Wyjeżdżam z Betlejem, które powoli zasypywane jest śniegiem. 27 grudnia zajrzy tu ksiądz Tomasz Mowiński po kolędzie.

Żeby zobaczyć Betlejem, nie trzeba wyjeżdżać do Palestyny. W Polsce istnieje kilka nazw Betlejem, w tym dwa w województwie podkarpackim. Jest to kolonia wsi Rudołowice, do której co roku harcerze przynoszą Betlejemskie Światło Pokoju oraz kolonia Pruchnika. A ponadto w sołectwie Gapowo woj. pomorskie, gdzie jest Betlejem. A także przysiółek Krzeszowa w dolnośląskim i dzielnica Redy nad Bałtykiem. Istnieje też Betlejem w gminie Wąchock, województwo świętokrzyskie.

Tekst i fot. Władysław Katarzyński

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.