Główna » Laureaci konkursów satyrycznych 2019, WSZYSTKIE WPISY

TURNIEJ POETYCKI “O CHMIELAKOWY ANTAŁEK” 2019 ROZSTRZYGNIĘTY

Autor: admin dnia 15 Wrzesień 2019 Brak komentarzy

Finał “Turnieju Poetyckiego o Chmielakowy Antałek” zorganizowanego przez   Krasnostawski Dom Kultury odbył się podczas Chmielaków Krasnostawskich w sobotę 24 sierpnia 2019 r., o godz. 17:00 na Scenie przy Dworku Starościńskim, ul. Sikorskiego 10. Turniej Poetycki o Chmielakowy Antałek jest konkursem poetyckim, organizowanym od 1983 roku jako impreza towarzysząca Chmielakom Krasnostawskim. Inicjatorem tego Turnieju był Jan Henryk Cichosz, jeden z założycieli grupy literackiej Słowo w Krasnymstawie.

Na konkurs można było przesłać maksymalnie trzy utwory poetyckie o szeroko pojętej tematyce ludyczno-dionizyjskiej (wiersz, limeryk, fraszka i inne). Organizatorzy szczególnie oczekiwali na teksty związane z chmielem, chmielarstwem, piwem, a także z miastem Krasnystaw.

Zdaniem Marcina Jurzysty- przewodniczącego jury: ” Tegoroczny turniej nie przyniósł wierszy wybitnych i dlatego jury nie przyznało pierwszej nagrody. Oceniając nadesłane wiersze staraliśmy się znaleźć te, które sięgając po taką tematykę, potrafią jednocześnie ubrać ją we współczesną formę, nie kopiując i nie powtarzając starych, wysłużonych już zdecydowanie wzorców. Bo nie chodzi przecież w takim wierszu tylko o to by śmieszył, by był zabawnym, kabaretowym dodatkiem do chmielowego kufelka. Wyróżnieni i nagrodzeni przez nas autorzy pokazali, że można wychodząc od ludycznego, biesiadnego tematu przejść do liryki refleksyjnej, w której w wyznanie wpisane jest cierpienie lub refleksja.

Dziękujemy tym autorom, że pokazali, że tego typu liryka nie musi być banalna i pokazując pogodną twarz poezji nie zakłada jej jednocześnie maski błazna.”

Na turniej wpłynęło 50 zestawów wierszy.

Jury Turnieju Poetyckiego o ,,Chmielakowy Antałek” 2019 w składzie:

dr Marcin Jurzysta (przewodniczący)

Jadwiga Demczuk
Zbigniew Dmitroca

po zapoznaniu się z nadesłanymi utworami na posiedzeniu w dniu 24 sierpnia 2019 r. postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę II – Chmielakowy Antałek otrzymuje Iwona Świerkula z Warszawy
Nagrodę III Karol Graczyk z Torunia
Nagrodę IIIMirosław Kowalski z Mysłowic

Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia:

Anna Juchnowicz z Wrocławia

Mariusz Szczepaniak z Katowic

NAGRODZONE UTWORY


Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.