Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Po raz ósmy PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Celem jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku w ramach projektu Słowa klucze i programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
W 2023 roku zapraszamy do udziału w plebiscycie w następujących terminach:
● od 11 października 2023 godz. 12.00 do 8 listopada 2023 godz. 12.00 – zbieramy propozycje słów-kandydatów
● od 15 listopada godz. 12.00 do 30 listopada godz. 12.00 – ostateczne głosowanie, wybór zwycięskiego słowa spośród finałowej dwudziestki
Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.
To okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Organizatorom zależy na tym , by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki. Przykładają dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej przejrzyste, zrozumiałe dla wszystkich i nieuwikłane w żadne bieżące spory polityczne.
Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
Zgodnie z zasadami plebiscytu, jest ono wyłaniane w dwóch etapach:
● do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo.
Następnie Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) (przew. Jury), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński („Polityka”) dokonają analizy zgłoszeń;
● do drugiego etapu głosowania przejdą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie są zgodne z regulaminem. W drugim etapie zaprezentujemy listę 20 słów, spośród których głosami internautów wyłonimy zwycięskie słowo.
Przewidziano także dodatkową kategorię — Nagrodę Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem jurorów słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
W ubiegłorocznym plebiscycie do współpracy zaprosiliśmy młodzież szkolną i z jej pomocy zamierzamy korzystać także podczas edycji 2023.
Jury na etapie analizy zgłoszeń, będzie mogło skonsultować się z młodymi przedstawicielami Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.
Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia.
Dokładne zasady plebiscytu można znaleźć w zakładce