Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

Nierówności stają się coraz bardziej wyraźne: Kilku multimiliarderów posiada połowę światowego bogactwa

Autor: admin dnia 2 Luty 2024 Brak komentarzy

Jak naprawdę wyglądają nierówności majątkowe i dochodowe?

W 2015 roku 1 procent najbogatszych posiadał 48 procent całego światowego bogactwa.

W 2016 roku zaledwie 62 osoby posiadały tyle majątku, co połowa światowej populacji.

W 2017 roku przepaść majątkowa stała się większa niż kiedykolwiek: 8 multimiliarderów na świecie – w tym 6 Amerykanów – posiadało więcej niż łączny majątek połowy światowej populacji (tendencja ta nadal rośnie na niekorzyść „reszty” populacji, a „PLANdemia” tylko w tym pomogła).

W raporcie z 2017 roku, pod tytułem: „An Economy for the 99%” („Ekonomia dla 99%”), który wzywa do rozprawienia się z unikaniem płacenia podatków i odejścia od kapitalizmu akcjonariuszy, który wypłaca nieproporcjonalnie dużo bogatym, Oxfam ostrzegł, że przepaść między bogatymi a biednymi jest znacznie większa, niż się obawiano, mało tego, ona nadal rośnie i to w lawinowym tempie.

Analiza przeprowadzona przez Oxfam, która opisała tę lukę jako „nieprzyzwoitą”, wykazała, że ośmiu superbogatych mężczyzn ma łączną fortunę w wysokości 426 miliardów dolarów. Dla porównania, 3,6 miliarda ludzi, którzy stanowią najbiedniejszą połowę ludzkości, ma łączny majątek w wysokości 409 miliardów dolarów. Widzimy więc, że podział na „władców” i „niewolników” kształtuje się w dość klarowny sposób.

Raport wykazał również, że dochody najbiedniejszych 10% ludzi wzrosły o mniej niż 3 dolary rocznie w latach 1988-2011, podczas gdy dochody najbogatszego 1% wzrosły 182 razy bardziej.

Według listy (na rok 2017) miliarderów Forbesa, oto ośmiu najbogatszych ludzi na świecie, którzy z kolei według Oxfam posiadają połowę światowego bogactwa:

1. Bill Gates (USA): współzałożyciel Microsoftu, inwestor, autor i filantrop — wartość netto 75 miliardów dolarów.

2. Amancio Ortega (Hiszpania): założyciel Inditexu, sieci sklepów z odzieżą i akcesoriami Zara — wartość netto 67 miliardów dolarów.

3. Warren Buffett (USA): dyrektor generalny Berkshire Hathaway — wartość netto 60,8 miliarda dolarów.

4. Carlos Slim Helu (Meksyk): właściciel Grupo Carso — wartość netto 50 miliardów dolarów.

5. Jeff Bezos (USA): założyciel, prezes i dyrektor generalny Amazon.com — wartość netto 45,2 miliarda dolarów.

6. Mark Zuckerberg (USA): współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny Facebooka — wartość netto 44,6 miliarda dolarów.

7. Larry Ellison (USA): współzałożyciel i dyrektor generalny Oracle — wartość netto 43,6 miliarda dolarów.

8. Michael Bloomberg (USA): założyciel, właściciel i dyrektor generalny Bloomberg LP — wartość netto 40 miliardów dolarów.

Przy tej okazji należy dodać, że lista ulega ciągłym zmianom i rotacjom, przykładem może być Elon Musk, którego jeszcze w roku 2017 na liście nie odnotowano a na przełomie lat 2023 oraz 2024, był już najbogatszym człowiekiem globu. Ja jednak zadałbym inne pytanie, otóż: kto stoi za tymi „figurami”? A ten „ktoś” posiada przytłaczającą większość globalnego majątku (jak również „posiada” wspomniane „figury”), i ten „ktoś” nie zmienia się, jak zmianie ulegają „figury” przedstawione „globalnej gawiedzi”, na potrzeby „globalnego teatru”.

Na podstawie: Oxfam.org
Źródło: Estachologia.pl

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


7 × sześć =