Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, Laureaci konkursów satyrycznych 2012, WSZYSTKIE WPISY

I MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL I KONKURS POEZJI I PIEŚNI WŁODZIMIERZA WYSOCKIEGO „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste”

Autor: admin dnia 25 Styczeń 2012 Brak komentarzy

W dniach 20 – 22 stycznia 2012 r. w Warszawie odbył się pierwszy w Polsce festiwal poświęcony twórczości pieśniarza, poety i aktora Włodzimierza Wysockiego.

Wydarzenie, niezwykle barwne artystycznie, zorganizowano  z okazji  73. rocznicy urodzin artysty, przypadającej w dniu 25 stycznia 2012.

W dniu 22.01.2012r. o godz. 17:00 w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie zostały ogłoszone Wyniki I Otwartego Konkurs Poezji I Pieśni „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste”.

Uczestników oceniało Jury w składzie:

Edward Linde-Lubaszenko – Przewodniczący Komisji – aktor teatrów: Polskiego we Wrocławiu, Miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim, Ziemi Opolskiej w Opolu, Współczesnego we Wrocławiu i Starego w Krakowie; aktor filmowy. Laureat Złotego Asa Sukcesu Akademii Polskiego Sukcesu.

Irina Kornilcewa – dziennikarka, wydawca i redaktor naczelny rosyjskojęzycznej gazety EUROPA.RU. Od 2001 mieszka w Polsce.

Dr Andrej Potiomkin – dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, filolog.

Janusz Kasprowicz – pomysłodawca projektu i lider wrocławskiego zespołu PROJEKT VOLODIA; basista wrocławskiej formacji Przyjaciel Stefana, wielbiciel twórczości Włodzimierza Wysockiego.

Marek Wysocki – aktor, reżyser, laureat nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, laureat 2-ch Srebrnych Asów Sukcesu Akademii Polskiego Sukcesu, opiekun wydziału aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia.

Jurorzy oceniali dobór repertuaru dostosowany do możliwości wokalnych, walory głosowe, dykcję, muzykalnośd, interpretację piosenek konkursowych, osobowośd sceniczną. Skala ocen wynosiła od 1 do 10, gdzie 1 jest oceną najniższą a 10 oceną najwyższą.

Jury przyznało trzy pierwsze miejsca oraz cztery wyróżnienia:

I miejsce – Zespół Samokhin Band,

Samokhin Band to łódzki, polsko-rosyjski zespół, który powstał w 2008 roku z inicjatywy Pavla Samokhina, pochodzącego z Rostowa nad Donem. Samokhin Band wystąpił m.in. jako support dla Joe Cocker’a czy supergrupy Leningrad. Samokhin Band ma w dorobku dwa albumy („Samokhin Band” z 2008 oraz „Habibi” z 2009). W 2011r. Samokhin Band wystąpił z koncertem w Parlamencie Europejskim na zaproszenie Komitetu Regionów. W listopadzie zagrał na otwarciu Festiwalu Sputnik nad Polską.

II miejsce – Zespół Wowa z Charkowa,

Zespół powstał w czerwcu 2011, suport zespołu Samokhin Band.

III miejsce – Piotr Berger,

Autor tekstów, tłumacz, wykonawca, członek sekcji literackiej Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Także fotoreporter i zawodowy fotograf.

Wyróżnienie w kategorii „najmłodszy uczestnik konkursu” – Antoni Kamiński,

Uczeń gimnazjum nr. 28 we Wrocławiu, brał udział w Festiwalu Piosenek W.Wysockiego “Wołodia pod Szczeliocem”, bardzo sobie ceni twórczość Włodzimierza Wysockiego;

Wyróżnienie w kategorii „najlepsza interpretacja aktorska” – Łukasz Wójcik,

Student IV roku krakowskiej PWST. Od dziecka uwielbiał śpiewać, nie wiedział jednak dlaczego tak bardzo… Studiując aktorstwo, uświadomił sobie, że muzyka i teatr, to jego największe pasje, a będąc na scenie i śpiewając, ma szanse te pasje połączyć;

Wyróżnienie w kategorii „najlepszy język oryginału polskiego wykonawcy” – Piotr Berger;

Wyróżnienie Specjalne Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie – Monika Szymczyk,

Występowała w powarsztatowym pokazie piosenki aktorskiej przygotowanym przez aktorkę Beatę Fudalej a także w spektaklach „Roberto Zucco” oraz „Gusła”. Uczyła się przez kilka miesięcy na Wydziale Lalkarskim Akademii Teatralnej w Białymstoku. Ukooczyła studia pedagogiczne. Rozwija swój śpiew oraz warsztat aktorski ciągle się ucząc.

Nagrody ufundowali:

Fundacja na rzecz zbliżania kultur OPEN ART, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, Sklep rosyjski Russkiy Gastronom, Studio wokalne Emisja Głosu Agaty i Tadeusza Konadorów.

I Międzynarodowy Festiwal Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste” okazał się dużym sukcesem. – Nasi widzowie, którzy tłumnie przybywali na wszystkie festiwalowe imprezy, wystawili nam na zakończenie wzruszającą ocenę, owację na stojąco – mówi Ewa Goc. – To ostatecznie utwierdza nas w przekonaniu, że twórczość Włodzimierza Wysockiego jest nadal ważną i zawsze aktualną częścią naszej kultury, wartą popularyzowania jej wśród młodego pokolenia, i że trzeba kontynuować działania i wysiłki, abyśmy za rok mogli ponownie zaprosić Państwa na II Festiwal Wysockiego.

Kulminacyjnym punktem festiwalowego programu był przedpremierowy w Polsce, pokaz pierwszego w historii kinematografii fabularnego filmu o Wysockim pt. „Wysocki. Dziękuję, że żyję.” (premiera w Moskwie 1.12. 2011).

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.