Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

Viktor Orban grzmi po decyzji KE. Mówi o szantażu

Autor: admin dnia 26 Styczeń 2024 Brak komentarzy
- Sprzeciw wobec migrantów i LGBTQ jest ważniejszy niż fundusze unijne – ocenił premier Węgier Viktor Orban. – Nie możemy być szantażowani finansowo w tych sprawach – mówił w rozmowie z Radiem Kossuth. Wcześniej Ursula von der Leyen powiadomiła o zamrożeniu środków dla Węgier. Ich uwolnienie możliwe ma być po przeprowadzeniu reform.

- Nie ma takich pieniędzy, za które zgodzilibyśmy się wpuścić do kraju migrantów i oddać dzieci w ręce osób LGBTQ - mówił. – W węgierskich rodzinach jest to nie do pomyślenia. Edukacja seksualna zawsze była sprawą rodzin i rodziców, nikt nie może im tego odebrać, a już w szczególności szkoła – dodał.

Viktor Orban: Nie możemy być szantażowani finansowo

Jak zaznaczył, zgoda na wpuszczenie imigrantów wiązałaby się z “doświadczeniami krajów zachodnich” na Węgrzech. Wymienił przy tym zagrożenie terroryzmem i zbrodnie.

Viktor Orban uważa, że to właśnie decyzje w tych kwestiach blokują unijne fundusze.  – Nie możemy być szantażowani finansowo w tych sprawach. Są ważniejsze, cenniejsze elementy życia niż pieniądze – podkreślił.

W rozmowie podkreślił, że na Węgrzech “bardzo silne są idee narodowe“. – To ważne dla kraju – powiedział.

UE zamraża środki dla Węgier

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę powiadomiła, że ok. 20 mld euro z unijnych funduszy dla Węgier pozostaje zamrożonych. Jako powody podała m.in. prawo do azylu czy prawa LGBTQ. Uwolnienie funduszy ma być możliwe po przeprowadzeniu reform, dostosowanych do standardów europejskich.

Jeszcze w czwartek Gergely Gulyas, członek Zgromadzenia Narodowego Węgier i szef kancelarii premiera zaznaczał, że zmiany w kwestii zarówno imigracji, jaki i LGBTQ byłby “niezgodne z wolą wyborców”. Jak zaznaczył, istnieją “czerwone linie” w przypadku reform, które Węgry są skłonne wprowadzić.

Jawne wsparcie dla antymigracyjnej polityki Węgier zaprezentował premier Słowacji Robert Fico. – Nie pozwolimy, by Budapeszt był karany przez Brukselę za ochronę swojej suwerenności i węgierskiego interesu narodowego - mówił we wtorek po spotkaniu z Orbanem.

Źródło: Kecskemet Online, AP
19.01.2024

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


× siedem = 28