Główna » WSZYSTKIE WPISY

Magia ponad światem

Autor: admin dnia 21 Luty 2011 Brak komentarzy

Jak na szczytach szpiczastych skał udało sie wybudować 24 klasztory?

Magia ponad światem

 

Pionowe skały w kształcie maczug i szpikulców wydają się niedostępne. A jednak na ich szczytach wybudowano prawosławne klasztory. Gdzie znajdziemy ten niezwykły zakątek? To greckie masywy skalne zwane Meteory.

Jak twierdzą mnisi to miejsce magiczne, z którego wszystko lepiej widać we właściwych proporcjach. Miejsce, do którego nie dociera zgiełk doczesności. Gdzie niebo znajduje się na wyciagnięcie ręki, a ziemia tak daleko, że zdaje się być mało istotna.

Dlaczego w XIII wieku ktoś postanowił wybudować świątynie w tak mało dostępnym miejscu, 540 metrów n.p.m?

Głównym powodem było bezpieczeństwo. W tym czasie kraj był nękany przez innowierczych najeźdźców. Należało przed nimi uciec. Dokąd? Najlepiej jak najwyżej.

W sumie wybudowano 24 klasztory. Materiały były wciągane linami. Aby dostać się na sam szczyt należało godzinami piąć się skomplikowanym systemem drewnianych drabin. Wielu śmiałków ginęło w trakcie wspinaczki.

Prócz drabin, dla mniej zaprawionych w stromych wędrówkach, były jeszcze kosze. Mnisi na szczycie wciągali linę kręcąc wielkim kołowrotkiem.

Niestety w XVIII wieku na skutek erozji nieumiejętnie budowanych i konserwowanych budynków, monastyry zaczęły podupadać. Do dziś ocalało ich sześć (cztery klasztory męskie i dwa żeńskie), z czego cztery udostępnione są dla turystów.

Mnisi są bardzo przyjaźnie ustosunkowani do odwiedzających. Wymagają jednak, by turyści byli stosownie ubrani: obowiązują długie spodnie i rękawy za łokieć zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Męski monastyr Wielki Meteor (na zdjęciu), a właściwie klasztor Przemienienia Pańskiego (Metamorfosis), stoi na najwyższej i najbardziej wysuniętej skale Meteorów. Jest najstarszą i najważniejszą budowlą. Jedną z najbardziej mrocznych atrakcji jest ossuarium, czyli kaplica czaszek.


Żeński monastyr Rusanu (na zdjęciu) położony jest w centrum Meteorów na wysokiej skale, zajmując praktycznie całą jej niewielką powierzchnię. Aby się do niego dostać, należy przejść po kamiennych, niezbyt stromych stopniach i po dwóch solidnych mostkach nad przepaścią.

Klasztor Warłama (na zdjęciu) stoi na drugiej co do wysokości skale Meteorów. Prowadzą do niego schody o około stu stopniach. Niedostępny dla zwiedzających jest osobowy wagonik na linie kursujący pomiędzy garażami u podnóża skały a górną stacyjką z kapliczką.

Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego położony jest w zachodniej części Meteorów na szczycie wąskiej 80-metrowej skały. Prowadzi do niego osiemdziesiąt bardzo stromych stopni. Ponieważ jest on najmniejszą tego typu budowlą, odwiedza go niewielu turystów.

Najbliżej położoną miejscowością jest Kalambaka.

Ośmiodniowa wycieczka objazdowa po Grecji, podczas której spędzimy jeden dzień na zwiedzaniu Meteorów to koszt około 1800 zł (w cenę wliczono koszty przelotu, 7 noclegów i śniadań).


WP.PL

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.