Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, Jan Izydor Sztaudynger, WSZYSTKIE WPISY

JAN SZTAUDYNGER PATRONEM PARKU NA ZARABIU W MYŚLENICACH

Autor: admin dnia 14 Listopad 2020 Brak komentarzy

Jan Izydor Sztaudynger (urodzony  28 kwietnia 1904 w Krakowie, zmarły 12 września 1970 również w Krakowie) znakomity polski fraszkopisarz, przez wielu uważany za największego, a na pewno za najbardziej znanego polskiego fraszkopisarza został patronem Parku miejskiego Zarabie w Myślenicach.

Na mocy podjętej uchwały Rady Miejskiej w Myślenicach, jego imię otrzymał park miejski na Zarabiu.

Jan Sztaudynger Źródło: Wikipedia

Podjęta uchwała ma związek z przypadającą w tym roku 50. rocznicą śmierci Jana Sztaudyngera.

Park wybrano dlatego, że związki pisarza były najsilniejsze właśnie z Zarabiem. Nieopodal parku stoi do dziś dom jego dziadków Kokowskich, a dokładnie Anieli z Rampeltów Kokowskiej, której przyrodnia siostra była żoną ówczesnego burmistrza Myślenic Mikołaja Klakurki, i Karola Emeryka Kokowskiego (oboje są pochowani na myślenickim cmentarzu na Stradomiu). Jan Sztaudynger w Myślenicach jako dziecko i młodzieniec spędzał wakacje. Gościł tu regularnie niemal do końca lat 20-tych ubiegłego wieku.  W Domu na Rzeczkach, nazywanym też willą Gozdawa przy ul. Sosnowej na Zarabiu, przebywał u swoich dziadków.

Willa Gozdawa z końca XXiX wieku Źródło: Józef Stanisław Błachut

Więzi artysty z Myślenicami były bardzo mocne o czym wyraźnie pisze w opowiadaniu “Dom na Rzeczkach”, gdzie nazywa Myślenice „rajem”, „najpiękniejszym miejscem na świecie”, a Rabę „kryształowym cudem”, w którym „można było kamienie liczyć, ryby oczami zważyć, w skrzela je głaskać, szybkością ich ruchów się napawać”. Sztaudynger przyrównuje w niej Myślenice do “kosza rozsypanych truskawek”, takie skojarzenie budziły w nim czerwone dachy domów rozrzucone po okolicznych zielonych wzgórzach. Tu również, prawdopodobnie dzięki dziadkowi, rozpoczęła się jedna z pasji Sztaudyngera – zbieranie grzybów.

Wniosek o nadanie parkowi imienia Jana Sztaudyngera złożyła Marta Jantas w imieniu myślenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego jest słuchaczką. Jest ona również  członkinią Komitetu Honorowego obchodów 50. rocznicy śmierci Jana Sztaudyngera, która przypada na 2020 rok.

Nadmienić należy, że wcześniej już wszystkie inne miasta, z którymi Jan Sztaudynger był związany uhonorowały wielkiego fraszkopisarza.

W Łodzi, Krakowie i Poznaniu nazwano ulice Jego imieniem i nazwiskiem. Ponadto w Łodzi umieszczono Go na ścianie z portretami wybitnych łodzian, a na domu, w którym mieszkał umieszczono pamiątkową tablicę.  W Zakopanem mieści się siedziba Stowarzyszenia Fraszka im. Jana Sztaudyngera, a Szklarska Poręba ma liceum i trasę turystyczną jego imienia.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.