Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

Benefis Jana Kobuszewskiego

Autor: admin dnia 4 Grudzień 2011 Jeden komentarz

Jan Kobuszewski bardzo hucznie obchodził 55-lecie pracy artystycznej w swoim rodzimym Teatrze Kwadrat.

W piątek 2 listopada 2011 r. o godzinie 20.00 w Teatrze Kwadrat odbył się benefis Jana Kobuszewskiego z udziałem aktorów Kwadratu.

Wieczór “Dusza Kobusza, czyli wykłady o niewymuszonym uśmiechu” przygotowany przez dyrektora Teatru Kwadrat Andrzeja Nejmana i cały zespół był kompletną niespodzianką dla Jana Kobuszewskiego.

Benefis przypomniał całą karierę mistrza poprzez fragmenty filmów, spektakli i skeczów kabaretowych z komentarzem odczytywanym przez Krystynę Czubównę. Tak wzięty na warsztat Jan Kobuszewski został jeszcze opisany poprzez wykłady profesorów występujących w togach – Stanisława Tyma, Andrzeja Poniedzielskiego, Marii Czubaszek, Olgi Lipińskiej i Artura Andrusa.

- Pan Janeczek i Turecki to nasz wspólny etap pracy zawodowej – powiedział przed kamerą Fakt.pl Janusz Gajos o wspólnym występowaniu w Kabareciku Olgi Lipińskiej w latach 70. XX wieku. – Żałuję tylko, że tak rzadko mamy okazję się spotykać, nie tylko zawodowo…

Maria Czubaszek komplementowała wieloletnie, wierne, oddane sobie małżeństwo Jana Kobuszewskiego z Hanną Zembrzuską, która zasiadła oczywiście w pierwszym rzędzie.

- Jak ludzie naprawdę się kochają, to nawet ślub nie jest w stanie tego popsuć – powiedziała przewrotnie.

A siostrzeniec jubilata, Wiktor Zborowski zdradził nam, że wuj odwodził go od zostania aktorem. Na szczęście nieskutecznie!

- Największą moją miłością jest jednak teatr – podsumował Jan Kobuszewski, choć znany jest szerokiej publiczności raczej z kabaretu i filmu.

Kabaret Moralnego Niepokoju przedstawił nawet uwspółcześnioną wersję skeczu “Wężykiem” z Kabaretu Dudek. I udowodnił, że w czasach internetu nadal obowiązują podobne aroganckie postawy majstra i jego ucznia wobec klienta.

Na benefisie  pojawiły się wielkie gwiazdy polskiej piosenki i filmu.

Jan Kobuszewski urodził się w 1934 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończył PWST i zadebiutował na scenie. Najpierw grywał w Teatrze Młodej Warszawy. Potem przez 20 lat był aktorem scen dramatycznych – Teatru Polskiego i Narodowego. W 1976 roku zaczął współpracować z Teatrem Kwadrat w Warszawie, gdzie gra do tej pory.

Aktor często pojawiał się także w telewizji, po raz pierwszy trafił do niej już w 1955 roku. Starsi widzowie pamiętają go z programu “Wielokropek”, w którym występował w duecie z Janem Kociniakiem. Grał też w popularnym “Kabarecie Olgi Lipińskiej”.

W latach 60 aktor zaczął współpracować z Edwardem Dziewońskim w Kabarecie “Dudek”. Jeden z bardziej znanych skeczy z jego udziałem to “Ucz się Jasiu”, w którym Kobuszewski wcielił się w postać hydraulika.

Kobuszewski ma na swoim koncie wiele ról filmowych. Zagrał główną rolę w serialu “Barbara i Jan” z 1962 roku. Potem wcielał się jeszcze w wiele charakterystycznych postaci drugiego planu, m.in. we wszystkich obrazach Stanisława Barei, gdzie grał np. listonosza w “Nie ma róży bez ognia” i hydraulika w “Poszukiwany, poszukiwana”. Zagrał też role w komediach muzycznych dziejących się w przedwojennej Polsce “Halo Szpicbródka” i “Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Aktor pojawił się również w serialach, m.in. w “Czterdziestolatku”, “Alternatywy 4″ oraz “Zmiennikach”.

Na podstawie : fakt.pl , onet.pl

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Jedna odpowiedź do wpisu “Benefis Jana Kobuszewskiego”

  1. Tadeusz mówi:

    Nie sposób zapomnieć tych ról, aktor wybitnie charakterystyczny.
    100 lat!