41. OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MAŁYCH FORM SATYRYCZNYCH BOGATYNIA 2024
REGULAMIN
41. Ogólnopolskiego Turnieju Małych Form Satyrycznych
Bogatynia ‘2024
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Turniej Małych Form Satyrycznych jest coroczną ogólnopolską imprezą, organizowaną w trzech oddzielnych konkursach. 41. Finał odbędzie się w Bogatyni 20 kwietnia 2024 r. Producentem jest Stowarzyszenie Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni.
- Celem Turnieju jest promowanie autorów tekstów satyrycznych i wykonawców estradowych (satyryków).
- Turniej składa się z trzech oddzielnych konkursów na:
- autorskie, niepublikowane wcześniej* teksty satyryczne,
- sceniczną prezentację własnych utworów satyrycznych,
- Pojedynek Gości o Nagrodę Publiczności.
- Uczestnikami konkursu na sceniczną prezentację własnych utworów satyrycznych mogą być osoby lub grupy osób (max. 3) – autorów/wykonawców.
- Uczestnicy Turnieju muszą mieć ukończone 18 lat.
- Jeden uczestnik może zgłosić swój udział zarówno w konkursie na tekst, jak i sceniczną prezentację własnych utworów.
- Do Pojedynku Gości o Nagrodę Publiczności formacje kabaretowe lub solistów spośród laureatów innych przeglądów i festiwali zaprasza organizator Turnieju na podstawie rekomendacji powołanej przez niego Rady Artystycznej.
- W ramach Turnieju Małych Form Satyrycznych wyłania się niezależnych zwycięzców każdego z konkursów.
- Wyboru Króla Łgarzy (w konkursie na sceniczną prezentację własnych utworów) i laureata Nagrody Złotego Kosy (w konkursie na tekst satyryczny) na dany rok dokonuje powołane przez organizatora jury. Obu laureatów wyłania się spośród zwycięzców, o których mowa w punkcie 8.
- Wyboru laureata Pojedynku Gości o Nagrodę Publiczności („Nagroda Szczupłego Andrzeja”) dokonuje w drodze głosowania publiczność zgromadzona podczas koncertu finałowego.
II. KONKURS NA TEKST SATYRYCZNY
- Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie 3 własne, oryginalne, nigdzie wcześniej nie publikowane* prace o dowolnej tematyce i formie.
- Każda z prac nie może przekroczyć 10 tysięcy znaków ze spacjami.
- Teksty powinny być podpisane godłem (pseudonimem) i umieszczone w formie załączników w liście elektronicznym (e-mail). Rozszyfrowanie godła powinno się znajdować w treści listu elektronicznego, powinny się tam również znajdować dane kontaktowe: imię, nazwisko, adres pocztowy, adres poczty elektronicznej i numer telefonu oraz podpisane imieniem i nazwiskiem autora oświadczenie o treści: „Oświadczam, że jestem autorem zgłoszonych do konkursu tekstów i żaden z nich nie narusza praw autorskich osób trzecich”.
- Teksty nadsyłać drogą elektroniczną (mailem): do 24 marca 2024 r. na adres: turniej.lgarzy@gmail.com, w temacie wiadomości należy napisać: „Turniej – tekst”.
- Komisja Kwalifikacyjna wybierze max. 10 prac, które zostaną ocenione przez Jury Konkursu na Tekst Satyryczny.
- Członków Komisji Kwalifikacyjnej i Jury powołuje organizator Turnieju.
- Jury Konkursu na Tekst Satyryczny rozdzieli nagrody:
- pierwszą – finansową w wysokości 3.000 zł i statuetkę Złotego Kosy,
- drugą i trzecią – ew. ufundowane przez sponsorów.
- Jury ma prawo do innego podziału nagród.
- Decyzje Komisji Kwalifikacyjnej i Jury Konkursu na Tekst Satyryczny są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
- Nagrodzone prace mogą być wydrukowane w gazetach i portalach, wyemitowane w formie dźwiękowej bądź prezentacji wizyjnej w audycjach radiowych, telewizyjnych i portalach internetowych współpracujących z Turniejem.
- Prawa producenckie do nagrania, emisji, publikacji i rozpowszechniania nagranych utworów przysługują Stowarzyszeniu Turnieju Małych Form Satyrycznych.
- Laureaci głównych nagród Konkursu na Tekst Satyryczny zostaną zaproszeni do Bogatyni, gdzie zostaną wręczone nagrody podczas Koncertu Finałowego 20.04.2024 r.
- Organizator nie zwraca prac nadesłanych do konkursu i zastrzega sobie prawo bezpłatnego udostępniania utworów zakwalifikowanych do finału redakcjom mediów patronujących Turniejowi Małych Form Satyrycznych.
III. KONKURS NA SCENICZNĄ PREZENTACJĘ WŁASNYCH UTWORÓW SATYRYCZNYCH
- Uczestnik zgłaszający się do konkursu przygotowuje samodzielnie prezentację o dowolnej treści i formie (monolog, piosenka, skecz, scenka pantomimiczna itp.), której celem jest rozbawienie publiczności. Prezentacja może się składać z dowolnej liczby utworów, ale nie może trwać dłużej niż 15 minut.
- Prezentacja musi być dziełem autorskim, oryginalnym i nigdzie wcześniej nie publikowanym i przedstawianym publicznie*.
- Konkurs na sceniczną prezentację własnych utworów satyrycznych składa się z trzech etapów:
Etap 1: Nadsyłanie utworów scenicznych w formie multimedialnej (link do nagrania, lub nagranie video w formie załącznika do listu elektronicznego) wraz z „Kartą uczestnictwa w Turnieju Małych Form Satyrycznych”. Podpisany skan karty uczestnictwa powinien być załączony do tego samego listu, którym nadsyłane jest nagranie występu.
- Kartę uczestnictwa wraz z nagraniami utworów należy przesłać do 24 marca 2024 na adres: turniej.lgarzy@gmail.com z dopiskiem w tytule wiadomości „Turniej – zgłoszenie”
Etap 2: Spośród nadesłanych nagrań, Komisja Kwalifikacyjna powołana przez organizatora – Stowarzyszenie Turnieju Małych Form Satyrycznych – wyłoni finalistów, którzy zostaną zaproszeni do udziału w finale Turnieju, który odbędzie się w Bogatyni. W zależności od ilości i jakości prezentacji scenicznych – Komisja Kwalifikacyjna Turnieju może wyłonić maksymalnie 10, minimalnie 3 finalistów konkursu.
Etap 3: Koncert Finałowy - 20 kwietnia 2024 roku w Bogatyni.
- W konkursie biorą udział wyłącznie uczestnicy, którzy nadeślą Kartę uczestnictwa w Turnieju Małych Form Satyrycznych, dostępnej na stronie internetowej pod adresem: www.turniej.com.pl, wraz z nagranymi utworami (patrz Etap 1).
- Finaliści wyłonieni przez Komisję Kwalifikacyjną zostaną o tym fakcie poinformowani przez organizatora i zaproszeni do udziału w Koncercie Finałowym.
- Rezygnacja uczestnika z udziału w Koncercie Finałowym pozbawia finalistę prawa do ubiegania się o nagrody i jest równoznaczna z rezygnacją z udziału w konkursie. Na miejsce finalisty rezygnującego z udziału w Koncercie Finałowym organizator może powołać innego uczestnika konkursu, zajmującego kolejne miejsce w głosowaniu Komisji Kwalifikacyjnej.
- Koncert Finałowy Turnieju odbędzie się w Bogatyni 20 kwietnia 2024 r.
- Organizator pokrywa koszt uczestnictwa finalistów w Koncercie Finałowym (wyżywienie i zakwaterowanie).
- W trakcie Koncertu Finałowego finaliści osobiście prezentują utwory, na podstawie których zostali zakwalifikowani w eliminacjach.
- Jury Konkursu na Prezentację Sceniczną – powołane przez organizatora – przyzna nagrody:
- pierwszą – finansową w wysokości 5.000 zł, tytuł Króla Łgarzy oraz statuetkę Kozła,
- Ewentualnie drugą i trzecią – ufundowane przez sponsorów
- Jury ma prawo do innego podziału nagród.
- Decyzje Komisji Kwalifikacyjnej i Jury Konkursu na Prezentację Sceniczną są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.
- Prawo rejestracji Koncertu Finałowego oraz prawo własności do nagrania tego koncertu przysługuje organizatorowi.
- Stowarzyszenie nie zwraca nadesłanych prac i może dowolnie nimi dysponować, umieszczając na własnej stronie internetowej oraz może udostępnić prace redakcjom patronującym Turniejowi.
IV. POJEDYNEK GOŚCI O NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI
- Pojedynek Gości o Nagrodę Publiczności ma charakter przeglądu najciekawszych zjawisk na scenie kabaretowej i satyrycznej w bieżącym sezonie artystycznym.
- Konkurs nie odbywa się na podstawie zgłoszeń – są do niego indywidualnie zapraszani soliści, bądź grupy kabaretowe.
- Do udziału w pojedynku zaprasza organizator Turnieju na podstawie rekomendacji Rady Artystycznej. Rada Artystyczna rekomenduje uczestników pojedynku spośród uczestników innych festiwali i przeglądów kabaretowych.
- Wyboru zwycięzcy Pojedynku Gości o Nagrodę Publiczności dokonuje w drodze głosowania publiczność zgromadzona podczas Koncertu Finałowego Turnieju 21 kwietnia 2023 roku w Bogatyni.
- W konkursie, w kolejności zgodnej z liczbą zdobytych głosów, zostaną przyznane następujące nagrody:
- pierwsza – finansowa w wysokości 5.000 złotych, oraz statuetka „Szczupłego Andrzeja” im. Redaktora Andrzeja Zakrzewskiego,
- ewentualnie druga i trzecia – nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- W przypadku niemożliwości rozstrzygnięcia któregokolwiek z konkursów scenicznych, tj. wyłonienia minimalnej liczby finalistów konkursu na sceniczną prezentację własnych utworów scenicznych (zbyt mała liczba zgłoszeń, niski poziom artystyczny) lub niemożności zaproszenia wystarczającej liczby gości do pojedynku, Organizator, w porozumieniu z Komisją Kwalifikacyjną, może zadecydować o połączeniu finałów obu konkursów. Uczestnicy obu konkursów są w takim przypadku traktowani równorzędnie i oceniani są zarówno przez Jury jak i publiczność. Nagrody w finale połączonym dzielone są bez względu na to, kto do którego konkursu został pierwotnie zakwalifikowany lub zaproszony.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odpłatnego lub nieodpłatnego udostępniania tekstów (wyłącznie tych zakwalifikowanych do finału),ich nagrań oraz nagrań prezentacji scenicznych z koncertu finałowego redakcjom gazet, rozgłośniom radiowym i stacjom telewizyjnym, patronującym Turniejowi.
- Zgłoszenie tekstu lub prezentacji scenicznej do udziału w konkursach traktuje się jako pełną akceptację postanowień niniejszego REGULAMINU.
* Utwory niepublikowane, tzn. nie nadawane w radiu, TV, Internecie i nie drukowane w prasie. Publiczna prezentacja nie obejmująca ww. nadań (np. występy dla publiczności) nie dyskwalifikuje utworu.
Adres do korespondencji:
Stowarzyszenie Turnieju Małych Form Satyrycznych
Sztygarska 21
59-920 Bogatynia
tel. 664394272