Główna » Laureaci konkursów satyrycznych 2017, WSZYSTKIE WPISY

Spotkanie Kopydłowskiej Ballady z Wieluńską Satyrą

Autor: admin dnia 1 Październik 2017 Brak komentarzy

Druga edycja Powiatowych Spotkań z Satyrą, której towarzyszącym wydarzeniem było rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Turnieju Satyrycznego „o Gąskę Ziemi Wieluńskiej” przyciągnęła do Sali konferencyjnej hotelu POD RATUSZEM tłum widowni.

Poczuciem humoru oraz najróżniejszymi formami literackimi z gatunku satyry popisywało się ośmioro adeptów z całej Polski na błazna naszego królewskiego miasta. Wszyscy zostali nagrodzeni owacjami oraz upominkami ufundowanymi przez starostwo powiatowe w Wieluniu. Dwóm z nich udało się zdobyć nagrody.

Nagrodę główną ufundowaną przez starostę wieluńskiego Andrzeja Stępnia i wykonaną przez wieluńską artystkę Marzenę Uryszek – rzeźbioną statuetkę „Gąski Ziemi Wieluńskiej”  oraz   zastrzyk gotówki ufundowaną przez firmę Speed Transport upolował pan Witold Słabuszewski, który pojawił się na scenie w ostatniej chwili i zastrzelił jury ogromnym walorem prezentowanych tekstów pod względem literackim.

Natomiast nagrodę specjalną, którą był obraz pochodzący z jednego z najbardziej prestiżowych  w Polsce plenerów im. Jerzego Dudy Gracza w Kamionie otrzymał z rąk starosty Tomasz Brzęczkowski ze stolicy, który zaskoczył gęsie larum komisyjne szerokim diapazonem prezentowanych gatunków satyrycznych.

Udział w satyrycznym polowaniu na gąskę brali udział także: Blanka Dobrzańska (emerytka z DPS w Skrzynie, która brała udział także w pierwszej edycji turnieju), Aleksandra Lach (uczennica wieluńskiego  II L.O., działaczka w projekcie „Śladem Wieluńskich Żydów”),  Michał KojaraMarian Frąk (członkowie grupy literackiej „Wiklina”, którzy przyjechali z Szydłowca i okolic)  Czesław Nowak (poeta i emerytowany przedsiębiorca ze Stąporkowa), Krzysztof Kozłowski (plastyk artysta  z Łodzi).

Zanim jury w składzie: Magdalena Wicher (dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu), Grzegorz Nowak (redaktor radia ZW), Leszek Benke (aktor teatralny i satyryk) oraz Magdalena Kapuścińska (poetka, satyryczka, inicjatorka wydarzenia) wydało wyrok ułaskawiający błaznów nadając im tytuł królewskiego błazna publiczność czarowały swoim głosem dobrze już znane wieluńskiej publiczności Zofia Szpikowska i Aneta Włodarczyk, które zaprezentowały utwory: „Różowa pani”,  „Księżna R”  i „Ogłoszenie matrymonialne” w recitalu „Babskie dylematy”. Paniom  Zofii i Anecie towarzyszyła bardzo uzdolniona młodzież z PMDKiS w Wieluniu: Izabela Morka w piosence „Ja się boję sama spać” , Adrianna Włodarczyk „Damą być”, Patrycja Błach „Nie mam woli do zamęścia” oraz Karolina Trzcińska w utworze „Chciałabym a boję się” .   Akompaniament muzyczny zapewniła wydarzeniu  część zespołu  „Extreme Band” m.in. Zbigniew Szpikowski (klawisze) i Dominik Suligowski (perkusja), którym towarzyszył z gitarą basową były wychowanek    PMDKiS – Arkadiusz Kaczmarski.      Nad nagłośnieniem oraz oświetleniem czuwał z anielską cierpliwością Andrzej Kokociński.

Gwiazdą wieczoru był Leszek Benke znany z legendarnego widowiska estradowego w telewizji polskiej „Spotkania z Balladą w Kopydłowie”, najsławniejszy  komendant straży pożarnej w Polsce. W roli estradowego aperitifu,  wystąpiła Magdalena Kapuścińska w jednym ze swoich ironicznych monologów z serii: Uwaga! Blondynka, która podgrzała emocje i podsyciła apetyt  publiczności przed występem gwiazdy.

Zofia Szpikowska oraz Aneta Włodarczyk zostały uhonorowane przez ja gęgole! Klub Satyryka „satyrycznymi nutami” pod postacią drzeworytów,  które wg projektu  Magdy Kapuścińskiej wykonał zaprzyjaźniony z klubem rzeźbiarz Gór Sowich – Tomasz Bohdanowicz.  Wyróżnienie honorowymi odznaczeniami za zasługi dla satyrycznych inicjatyw „ja gęgole! K.S.” wpisały się już na stałe w tradycję działalności klubu satyryka.

Podczas finału spotkania zostali także wyróżnieni symbolicznymi „kaduceuszami błazeńskimi” : redaktor radia ZW Grzegorz Nowak, który prowadził spotkanie oraz gwiazda wieczoru Leszek Benke, którym inspirowała się Kapuścińska inicjując spotkania z satyrą.  Nawiązać warto, że pomysł na owe laski błazeńskie został zaczerpnięty z „Wesela” z bardzo symbolicznej sceny pod względem patriotycznym, kiedy to Stańczyk ukazał się redaktorowi „Czasu” i wręczył kaduceusz polski, by podsycić uczucia patriotyczne, nakłonić do obudzenia narodu z apatii i marazmu w trudnych dla Polski czasach. Na wszystkich płaskorzeźbach widnieją symboliczne skrzydła gęsie i cytat Wyspiańskiego z Wesela „Mąć tę wodę, mąć… Mąć tę narodową kadź, serce truj, głowę trać”.

Po artystycznej części panie Zosia i Aneta zaśpiewały finałową piosenkę „Blondyny”, którą zadedykowały spirytus movens wydarzenia Magdalenie Kapuścińskiej, która nie kryła wzruszenia.  Po duchowej uczcie goście spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek ufundowany przez Cukiernię Krajewski, Zakłady Mięsne Mielczarek oraz firmę Euro Part Polska S.A.


Organizatorami Powiatowych Spotkań z Satyrą byli: ja gęgole! Klub Satyryka, Starostwo Powiatowe w Wieluniu oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu.

Ja gęgole! Klub Satyryka

Opracowała: MAGDALENA A. KAPUŚCIŃSKA

TEKSTY WITOLDA SŁABUSZEWSKIEGO

TEKSTY TOMASZA BRZĘCZKOWSKIEGO

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.