Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WIELCY NIEZAPOMNIANI, WSZYSTKIE WPISY

ZNANY RYSOWNIK I KARYKATURZYSTA ARKADIUSZ GACPARSKI NIE ŻYJE

Autor: admin dnia 15 Kwiecień 2013 Brak komentarzy


Fotografia: gacparski.szczecin.art.pl

Arkadiusz Gacparski, znany rysownik i karykaturzysta, scenograf związany z teatrami szczecińskimi nie żyje. Miał 51 lat.

Informację o śmierci artysty podało Radio Szczecin. Gacparski zmarł w szczecińskim szpitalu, w nocy z soboty na niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie.

Gacparski – rodowity szczecinianin, znany był przede wszystkim ze swych karykatur i satyrycznych rysunków, często o zabarwieniu politycznym, ale był także plakacistą, scenografem teatralnym, autorem portretów. Jako rysownik komentował satyrycznie otaczającą nas rzeczywistość.

Należał do  Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Swą pracę twórczą rozpoczął od publikacji w “Polityce” i “Szpilkach”. Następnie publikował w “Głosie Szczecińskim”, “Kurierze Szczecińskim” “Dzienniku Poznańskim”, ” Tygodniku Poznaniak”, “Wielkopolaninie”, “Najwyższym Czasie“, “Gazecie Polskiej” oraz na portalu Niezalezna.pl. Był jednym z współtworzących pismo satyryczne “Pinezki”, które ukazywało się od grudnia 2010 r. do końca 2011 r.

Współtworzył “Piwnicę przy Krypcie”, współorganizował przez wiele lat słynne szczecińskie “Dymnalia” i do dnia dzisiejszego był autorem wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą.

Najważniejsze z nich to: “Polska satyra polityczna 1980-1990″(stała się w ciągu dwóch lat objazdową w Europie), wystawa w Galerii Pałacowej Pałacu Opatów Muzeum Narodowego w Gdańsku, w witrynie karykaturzystów w Poznaniu oraz we Francji- w paryskim SKK- Paryż XVII metro Villier i w Międzynarodowym Salonie Rysowniczym w Saint-Just- Le Martel.

Zasłynął serią karykatur Wałęsy, publikowanych w szczecińskim tygodniku “Solidarność 80″ oraz “Morze i Ziemia”. Wytknął jako jeden z nielicznych wady Wałęsy, który wówczas był osobą nietykalną.

Arkadiusz Gacparski cenił wolność i idee wolnorynkowe. Wspierał myśl konserwatywno – liberalną. W latach 90-tych był członkiem Unii Polityki Realnej.

Gacparski był zdobywcą Nagrody Wojewody Miasta Szczecina za działalność twórczą i upowszechnianie kultury Ziemi Szczecińskiej.

Tworzył liczne scenografie teatralne, pełne barwnych elementów, ciekawych rozwiązań technicznych i dowcipnych “gagów” w teatrach szczecińskich, zielonogórskich, warszawskich i poznańskich. Wśród nich wymienić należy między innymi: “Jaskinię filozofów” Herberta, “Serenadę” Mrożka, “Opowiem ci o Ester” Hłasko, “Czego nie widać” M. Frayn.

Ilustrował również wydawnictwa dla dzieci. Był też autorem kilkudziesięciu opraw meczów piki nożnej. Wykonał np. tzw. sektorówkę na zamówienie amerykańskiego klubu Chicago Fire.

Gacparski od zawsze interesował się polityką, wspierając środowiska prawicowe. Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi zasiadał w komitecie poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego.

W radiu Szczecin powiedział wówczas, że “Potrzebny jest karykaturzysta, satyryk taki jak Stańczyk. Musi patrzeć na ręce władzy. Jeżeli PiS będzie rządził w całej Polsce, to ja prawdopodobnie będę w opozycji”.

W swoich karykaturach wyśmiewał i ośmieszał polityków niewypełniających wyborczych obietnic. Był Twórcą bezkompromisowym.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.