Główna » WIELCY NIEZAPOMNIANI, WSZYSTKIE WPISY, Zofia Nowacka-Wilczek

ZMARŁA ZOFIA NOWACKA-WILCZEK

Autor: admin dnia 9 Luty 2017 Jeden komentarz

Z ogromną przykrością informujemy, że w dniu 19 stycznia 2017 r. po  długiej walce z chorobą zmarła Zofia Nowacka-Wilczek,  jedna z czołowych polskich fraszkopisarek przełomu II i III tysiąclecia.

Msza pożegnalna oraz pogrzeb odbyły się we wtorek 24 stycznia 2017 r.o godz. 13.00 w kościele w Krężnicy Jarej k/Lublina.

Zofia Nowacka-Wilczek Fot. : Kazimierz Słomiński Satyrbia 2012

Zofia Nowacka-Wilczek urodziła się 25 kwietnia 1947 r. w Krasnymstawie. Ukończyła Liceum im. Władysława Jagiełły. Od czasu studiów (skończyła filologię na UMCS w Lublinie) mieszkała w Lublinie. Była nauczycielką języka angielskiego w I LO im. St. Staszica w latach 1972-2004. Była uznaną poetką, nauczycielką i tłumaczką z języka angielskiego, krytykiem literackim, matką czwórki dzieci (Magdaleny, Marty, Anny i Bartka).
Debiutowała w 1981 r. w „Kamenie”. Opublikowała 13 książek, w tym 8 zbiorów wierszy: “Pół wierszem, pół serio”, “Obłaskawianie niepokoju”, “Widok z lotu słowa”, “Ości”, “Po obu stronach lustra”, “Czasobranie” inne, 3 zbiory fraszek i aforyzmów ( „Dla mnie to fraszka” (1997), „Fraszkowisko” (2001), „A fe!ryzmy” (2004)) oraz książeczki dla dzieci. Była współautorką około 140 antologii i almanachów poezji oraz laureatką głównych nagród w ponad stu prestiżowych konkursach literackich w kraju, w USA, Anglii i Australii. Jej wiersze były tłumaczone na angielski, rumuński i duński.

Posiadała liczne odznaczenia m.in.:

Złoty Krzyż Zasługi;

Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego;

Medal Województwa Lubelskiego za Szczególne Zasługi dla Rozwoju Województwa;

Medal Prezydenta Miasta Lublin;

Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Jej liczne utwory można przeczytać na naszym portalu migielicz.pl.

Była autorką cyklu kilku artykułów pt. “Spod pióra satyryka”.

Osobiście miałem szczęście spotkać się z Zofią Nowacką-Wilczek w 2013 r. w Białymstoku podczas odbywających się tam Nauczycielskich Spotkań Literackich zorganizowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarządu Okręgu Podlaskiego oraz Nauczycielski Klub Literacki w Białymstoku.

Tak się złożyło, że ja byłem zwycięzcą w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Aforyzm i Fraszkę “Satyrbia 2012″, a Zofia Nowacka-Wilczek była laureatką II nagrody w tym konkursie.

“DREAM TEAM PORTALU MIGIELICZ.PL” poniósł w ostatnim czasie kolejną dotkliwą stratę. Niedawno przecież, w październiku 2016 r. odszedł od nas Grzegorz Lewkowicz, a niecały rok temu ( marzec 2016 r.) Tadeusz Józef Maryniak.


Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Jedna odpowiedź do wpisu “ZMARŁA ZOFIA NOWACKA-WILCZEK”

  1. Wiktor mówi:

    Pragnę poinformować, że pośmiertnie zostanie wydany najnowszy tom wierszy, fraszek i krótkich form prozatorskich mojej Żony, zatytułowany “Limeryk z Lublina”. Wiktor Wilczek