ZMARŁ TADEUSZ SZYFER – ZNANY FRASZKOPISARZ, SATYRYK, AFORYSTA
W niedzielę 24 listopada 2019 r. w wieku 81 lat zmarł Tadeusz Szyfer, znany fraszkopisarz, satyryk, aforysta. Pogrzeb odbędzie się w piątek 29 listopada 2019 r.
Tadeusz Szyfer urodził się 2 lipca 1938 r. w Hrubieszowie na Lubelszczyźnie. Po wojnie w 1945 r. przeniósł się wraz z rodzicami do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie mieszkał do śmierci. Po zdaniu matury studiował w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Tworzył ponad 55 lat. Zadebiutował w 1964 r. fraszkami, które opublikował pod pseudonimem NIT w “Stilonie Gorzowskim”.
Przez całe życie napisał ponad 12 tysięcy fraszek, z czego drukiem ukazało się około 5 tysięcy. Tworzył także aforyzmy, limeryki, humoreski, szopki oraz wiersze.
Jego utwory ukazywały się na łamach wielu uznanych pism, zarówno o zasięgu ogólnopolskim i charakterze satyryczno-literackim, jak i w prasie regionalnej, m.in. w “Szpilkach”, “Przekroju”, “Gazecie Krakowskiej”, “Słowie Żarskim”, “Plonie”, “Głosie Szczecińskim”, “Ziemi Gorzowskiej”, “Gazecie Lubuskiej”, “Głosie Gorzowa”, “Pegazie Lubuskim”.
Jego debiutem książkowym pod własnym nazwiskiem był zbiór fraszek “Parę gaf i paragraf” w 1980 r. Książka ta powstała jako pokłosie zdobytej w 1978 r. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na Wybór Fraszek ogłoszonym przez Bibliotekę Narodową i Wydawnictwo „Iskry” ukazała się w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy. Jego utwory tłumaczone były na język niemiecki, francuski, ukraiński. Od 1998 r. był członkiem ZLP, w latach 2001-2003 był wiceprezesem Zarządu Oddziału ZLP w Zielonej Górze, a w latach 2004-2007 wiceprezesem Zarządu Oddziału Lubuskiego ZLP.
Niezapomniane pozostaną jego słynne potyczki słowne na fraszki i aforyzmy z innym słynnym gorzowskim satyrykiem Janem Grossem, które znalazły swoje odzwierciedlenie w ich wspólnej książce “Łeb w łeb. Turniej satyryków”.
Łącznie wydał 10 książek: „Parę gaf i paragraf” – fraszki i myśli (Warszawa 1980), „Moje wyboye, czyli Prawdy małe dla dojrzałych” – fraszki (Gorzów 1992), „Leśny dziadek” – bajka dla dzieci (Gorzów 1996), „Wolne igraszki na 102 fraszki” (Gorzów 1999) oraz „Ja – teksty, a seks – ty” – katalog grafik Bolesława Kowalskiego z wykorzystaniem fraszek Szyfera, „Fraszka prawdę ci powie, czyli Prawie biała księga”, „Łeb w łeb – turniej satyryków” (wspólnie z Janem Grossem), „Jaja z PiS-anek”, „Moje zmyślenia raczej dla dorosłych”, “Pikantne (z)dania do wyśmiewania”.
Jego fraszki i aforyzmy weszły do wielu antologii, np. „Żądło i miód mądrości” (wyd. Ossolineum), „Dwa wieki fraszki polskiej”, „Fraszki z żądłem (rządem)”, “Fraszki polskie”, “Z kobietą nie ma żartu. 600 lat fraszki polskiej”, “Księga aforyzmów”, “Z fraszką przez stulecia (XV-XX wiek).
Wiele jego utworów znajduje się w internecie.
W 2016 r. otrzymał z rąk wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego honorową odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej“.