ZMARŁ LECH KONOPIŃSKI, WYBITNY POLSKI POETA I SATYRYK, AUTOR TEKSTÓW PIOSENEK
Dzisiaj w środę, 13 grudnia 2023 r. w Poznaniu, rano, zmarł Lech Konopiński – wybitny polski poeta, dziennikarz, publicysta, satyryk, aforysta, autor utworów dla dzieci i młodzieży oraz widowisk telewizyjnych.
Lech Konopiński urodził się 16 marca 1931 w Poznaniu. Był nowatorem formy i treści typu haiku, aforyzmów, trioletów, oktostychów oraz krótkich form satyrycznych, były wiceprezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, który utworzył 20 lat temu, w 2003 roku.
O jego śmierci poinformował poznański oddział Związku Literatów Polskich.
Był autorem ponad 70 książek o nakładzie ok. 5 mln egzemplarzy oraz około 600 tekstów piosenek, z których wiele stało się znanymi do dziś przebojami.
Stworzył zbiory aforyzmów, fraszek, wierszy, piosenek, m. in. 6 tomów fraszek i limeryków ilustrowanych przez Maję Berezowską: “Amoreski”, Diabelskie Sztuczki”, “Pawie Oczka”, “Rajskie Jabłuszka”, “Alfabet Amora”, “Uśmieszki i Łezki” oraz “Oczarowani limerykami”.
Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu. W 1973 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych.
Debiutował w 1954 na łamach tygodnika „Szpilki” jako satyryk. Pierwszy tom wierszy (Akcje i reakcje) wydał w 1960 z ilustracjami Jacka Fedorowicza.
W latach 1957-1960 był redaktorem tygodnika satyrycznego „Kaktus”, a w okresie 1960–1965 redaktorem „Gazety Poznańskiej”. W latach 1965-1973 był pracownikiem naukowym Instytutu Przemysłu Włókien Łykowych w Poznaniu. Od 1961 roku pisał teksty piosenek. Stworzył około 600 tekstów piosenek m.in. dla Eleni, Jerzego Grunwalda, Krzysztofa Krawczyka i Anny Jantar: “Najtrudniejszy pierwszy krok”, “Co ja w tobie widziałam”, “Za każdy uśmiech twój”, “Za wszystkie noce”, “Poniesie nas wiatr”, “Nigdy w piątek”, “To co dał nam świat”, “Szła noc” – I nagroda w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej na piosenkę żołnierską – 1970, “Król pikowy”, “Miłość jak wino”, “Na miłość nie ma rady”, “Popędzimy w dal saniami”, a także ponad 100 piosenek, napisanych głównie gwarą poznańską dla regionalnych kapel: „Zza Winkla”, „Plewiszczoki”, „Junki z Buku” i „Mechaniczna Pyra” (głównie w gwarze wielkopolskiej).
Był autorem przekładów najsłynniejszych niemieckich wierszy dla dzieci. W 2009 roku odznaczony został srebrnym medalem „Zasłużonym Kulturze – Gloria Artis”, za twórczość literacką otrzymał bardzo wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, w tym: Złoty Krzyż Zasługi (1977), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1982), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1985), był laureatem wielu nagród na Festiwalach Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
Lechowi Konopińskiemu – Amerykański Instytut Biograficzny (ABI) za twórczość literacką nadał tytuł „Człowieka roku 2012”, a International Biographical Centre w Cambridge wyróżnił go spośród 100 osobowości świata (Top 100 Professionals 2012), w roku 2013 uzyskał godność Wybitnej Osobowości Pracy Organicznej wraz ze statuetką Złotego Hipolita, a w roku 2019 otrzymał medal “W Służbie Bogu i Ojczyźnie” nadany przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka.
Lech Konopiński był postacią ze wszech miar wybitną i bardzo cenioną w środowisku artystycznym. Był niezwykle zasłużonym obywatelem miasta Poznania w dziedzinie literatury, kultury i sztuki.
Wydał m.in. następujące książki:
- Akcje i reakcje
- Amoreski
- Diabelskie sztuczki
- Bajeczne historie
- Pawie oczka
- Alfabet amora wybór fraszek
- Co pełza i hasa po polach i lasach
- Figlarne listki, kalendarz fraszek
- Śmieszne pretensje, wybór wierszy satyrycznych i humorystycznych z lat 1960-1980,
- Z kwiatka na kwiatek
- Zwierzątka i zwierzęta na sześciu kontynentach
- Książę Lech i druhów trzech
- Od bieguna do bieguna
- Przez dżungle i pustynie
- Skrzydełka Erosa
- Konopiński dzieciom
- Tutaj hasa nasza klasa
- Tak się kręci świat zwierzęcy
- Oczarowani limerykami
Fot. i tekst: portal migielicz.pl