Główna » WIELCY NIEZAPOMNIANI, WSZYSTKIE WPISY

Zmarł bytomski rysownik i satyryk Edward Tomenko

Autor: admin dnia 18 Listopad 2021 Brak komentarzy

W dniu 15 listopada 2021 r. zmarł wielki rysownik i satyryk z Bytomia – Edward Tomenko, który był związany od pierwszego numer z „Życiem Bytomskim”.


Edward Tomenko, to jeden z najpopularniejszych satyryków i rysowników, który był związany między innymi z wydawanymi w stolicy Śląska „Kocyndrem”, ale i również od pierwszego numeru z „Życiem Bytomskim”. Jego rysunki były publikowane w ponad 180 gazetach w całej Polsce.

Edward Tomenko urodził się w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim. Po II wojnie światowej, w 1945 roku trafił do Wrocławia, skąd w 1956 roku przyjechał do Bytomia, gdzie się osiedlił. W tym roku zadebiutował także jako rysownik-satyryk w wydawanym wówczas w Katowicach czasopiśmie „Kocynder”. W okresie PRL-u był stałym współpracownikiem znanych wówczas ogólnopolskich tygodników satyrycznych – „Karuzeli” i „Szpilek”. Jego rysunki były wystawiane i nagradzane na konkursach w wielu krajach, między innymi w Japonii.

Tomenko związany był również z lokalnym tygodnikiem „Życie Bytomskie”, z którym współpracował od czasów swojego debiutu. Na łamach tygodnika umieścił tysiące rysunków, a z jego dowcipu śmiało się kilka pokoleń mieszkańców Bytomia i Radzionkowa.

Źródło: UM Bytom

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.