Główna » WIELCY NIEZAPOMNIANI, WSZYSTKIE WPISY

ZMARŁ BOGUSŁAW POLCH

Autor: admin dnia 4 Styczeń 2020 Brak komentarzy

W dniu 2 stycznia 2010 r. zmarł Bogusław Polch, polski rysownik komiksowy, grafik i ilustrator, znany z komiksowych serii “Wiedźmin”, “Funky Koval” i “Kapitan Żbik”, storyboardzista.
Bogusław Polch, właściwe nazwisko Połch urodził się  5 października 1941 r. w Brześciu nad Bugiem. Bogusław Polch był jednym z bardziej znanych polskich rysowników, zwłaszcza Fotografia: PAP w okresie PRL-u.

Ukończył liceum plastyczne w Warszawie, następnie zrezygnował ze studiów plastycznych, zajmując się od razu pracą zawodową. Debiutował w wieku 17 lat, dwoma krótkimi komiksami w młodzieżowej gazecie harcerskiej Korespondent wszędobylski komiksami “Wyprawa via kosmos” i “Słoneczny rejs Przygody”. Pierwszy oficjalny komiks wydał w 1970 r. Był to zeszyt „Złoty” Mauritius w siedmiotomowym cyklu “Kapitan Żbik”. W 1982 na zlecenie UNESCO stworzył komiks Rycerze fair play o tematyce sportowej. W latach 1999–2000 był redaktorem naczelnym magazynu komiksowego KRON, (ukazały się zaledwie dwa numery), w którym autor nie dostosował się do zakazu reklamowania wódki.

Sławę przyniósł mu jednak komiks wydany w 1982 r. rysowany dla zachodnioniemieckiego wydawcy jako seria science-fiction oparta na prozie Ericha von Daenikena znany pod dwoma tytułami: »Bogowie z gwiazd« i »Ekspedycja«”, który został przetłumaczony na 13 wersji językowych. Polch był również autorem pierwszego polskiego komiksu dla dorosłych “Funky Koval”, wydanego w 1982 r., który początkowo ukazywał się w odcinkach w miesięczniku “Fantastyka” (aktualnie “Nowa fantastyka”). W latach 1993-95 Polch narysował sześć albumów o Wiedźminie na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. W 2009 roku został odznaczony Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.