Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY, Zbigniew Piszczako

Zbigniew Piszczako satyrycznie o Euro2012 w Planecie 11

Autor: admin dnia 9 Czerwiec 2012 Brak komentarzy

W Multimedialnej Bibliotece Młodych Planeta 11 otwarto 5 czerwca 2012 r. wystawę „Euro Spoko”, na której swoje prace satyryczne na temat zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej zaprezentował Zbigniew Piszczako – olsztyński rysownik karykaturzysta.

Zbigniew Piszczako z synem przed rozpoczęciem wernisażu . Fotografia www.Olsztyn24.com

- Muszę przyznać, że wystawa ta powstała właściwie przez przypadek - zdradził nam bohater wieczoru. - W Planecie były prezentowane już dwie wystawy z moim udziałem i w tym roku zaproponowano mi zrobienie kolejnej. A że do Euro2012 zostało już tylko parę dni, a ja przez ostatnie 2 lata stworzyłem sporo prac na temat piłki nożnej, to wybrałem na motyw przewodni tej ekspozycji właśnie Euro 2012.

„Euro Spoko” to trzecia, po „Wakacjach w satyrze” i „Uśmiechu Chopina” wystawa z udziałem artysty eksponowana w tej bibliotece. Można na niej podziwiać ponad 70 rysunków satyrycznych, okraszonych dowcipnymi tekstami.

Zbigniew Piszczako należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Rysuje dla prasy od 1986 roku. Związany był głównie z czasopismami Warmii i Mazur: Dziennik Północy, tygodnik GŁOS, Dziennik Pojezierza, Kormoran, Tygodnik Warmiński, Nowoczesna Olsztynianka, Tygodnik Pojezierza. Obecnie publikuje w Gazecie Olsztyńskiej i Nowym Życiu Olsztyna. Ma na swoim koncie również współpracę ze Sztandarem Młodych, tygodnikiem Wprost, Super Expressem, Piłką Nożną, Twoim Weekendem i Gilotyną.

Został kilkakrotnie nagrodzony na ogólnopolskich konkursach rysunku satyrycznego. Był uczestnik wystaw w kraju (Olsztyn, Warszawa, Szczytno, Barciany, Łódź, Zielona Góra, Legnica) i zagranicą (Bułgaria, Turcja, Belgia, Jugosławia, Słowacja, Holandia, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Iran). W 2002 r. wydał zbiór rysunków „Och! ta piłka”, a w 1993 r., wspólnie z Robertem Mirowskim, zbiór rysunków pt. „Czarno widzę”. Wykonuje ilustracje do książek dla dzieci z serii „Opowieści pana Karpia”.

Jest organizatorem licznych wystaw oraz imprez kulturalnych na terenie Olsztyna, m.in. Ogólnopolskiego Pleneru Satyrycznego „Olsztyn w karykaturze” (2003 r.), Ogólnopolskiego konkursu „Odkryj swój wszechświat” (2009 r.)

Jest także turystą i propagatorem tej formy wypoczynku.

Źródło : http://www.olsztyn24.com

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.