XXIV OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ SATYRY „O ZŁOTĄ SZPILĘ” im. IGNACEGO KRASICKIEGO 2021
Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza do udziału w 24. Ogólnopolskim Turnieju Satyry „O ZŁOTĄ SZPILĘ” im. Ignacego Krasickiego, którego finał odbędzie się w sobotę 16 października 2021 r.
Ogólnopolski Turniej Satyry “O Złotą Szpilę” jest imprezą konkursową, otwartą dla wszystkich zainteresowanych, zarówno osób indywidualnych jak i zespołów, działających wyłącznie amatorsko.
Uczestnicy walczą o zwycięstwo w swoich kategoriach, a ponadto jury poszczególnych konkursów wybiera jeszcze jednego laureata głównej nagrody – „Złotej Szpili”.
Turniej obejmuje cztery dziedziny twórczości: KREACJĘ SŁOWA (dotyczy recytacji lub inscenizacji utworu satyrycznego), MUZYCZNĄ, LITERACKĄ i PLASTYCZNĄ. Pokłosiem turnieju plastycznego jest wystawa pokonkursowa.
Turniej jest otwarty dla młodzieży i dorosłych, również niepełnosprawnych, tworzących amatorsko i chcących ukazać otaczający świat poprzez wybrany przez siebie artystyczny i oryginalny sposób. Inspiracją działań będą m. in. wybrane utwory Ignacego Krasickiego, jednego z najważniejszych twórców polskiego Oświecenia, autora pierwszej powieści satyrycznej.
Wyjątkowo w tym roku inicjatywę uzupełnią bezpłatne warsztaty, otwarte dla wszystkich zainteresowanych wybraną dziedziną sztuki.
Zgłoszenia Organizatorzy przyjmują do 15 lipca 2021 r. Szczegóły w regulaminie.
Część działań będzie odbywać się w Dubiecku, miejscowości od wieków kojarzonej z rodem Krasickich i mieszczącym się tam Zamku. Zajęcia warsztatowe z czterech dziedzin, wystawa, prelekcja oraz wyjazd do Galerii A. Mleczki poprzedzą konkurs, którego Finał połączony z rozdaniem nagród umożliwi wszystkim uczestnikom poznanie nawzajem swojej twórczości i będzie formą integracji tak zróżnicowanej grupy. Powstanie album, film i płyta z utworami wokalnymi.
Terminarz wydarzenia przedstawia się następująco:
Od 1 lipca do 20/25 września 2021 r. – przesyłanie zgłoszeń, prac do konkursu “Złota Szpila”.
Do 15 lipca 2021 r. – zgłoszenia na warsztaty.
2 – 5 sierpnia 2021 r. – warsztaty z piosenki satyrycznej, prowadzi Justyna Szafran.
10 – 12 sierpnia 2021 r. – warsztaty plastyczne, prowadzi Henryk Cebula.
18 – 21 sierpnia 2021 r. – warsztaty z kreacji słowa, prowadzi prof. Józefa Zając-Jamróz.
9 – 11 września 2021 r. – warsztaty literackie – prowadzi dr Jan Zięba.
9 października 2021 r. – przesłuchania recytatorów i wokalistów.
16 października 2021 r., godz. 17:00 – finał połączony z ogłoszeniem wyników ze wszystkich czterech dziedzin, rozdaniem nagród, otwarciem wystawy pokonkursowej i koncertem laureatów – zamek w Dubiecku.
Prowadzący warsztaty:
Józefa Zając-Jamróz (Ziuta Zającówna) – aktorka, reżyserka, profesor AST w Krakowie, laureatka festiwali teatrów jednego aktora i małych form teatralnych. Prowadzi profesjonalny, nieinstytucjonalny teatr Proscenium w Krakowie, w ramach którego realizuje projekty artystyczne, (Teatralny Hyde Park). Za spektakl “Ale babki! Krótka historia kobiet: od PRL-u aż do dziś” otrzymała nagrodę specjalną im. Stanisława Wyspiańskiego (2021 r.).
Ziuta Zającówna, zdj. biesiada.horyniec.info
Justyna Szafran – aktorka i piosenkarka, laureatka wszystkich nagród (I Nagrody, Nagrody Publiczności, Nagrody Dziennikarzy) XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie członkini jury Przeglądu. Wielokrotnie nagradzana za twórczość muzyczną i sceniczną m.in.: Stypendium Artystycznym władz miasta Poznania, Medalem Młodej Sztuki jako osobowość sceniczna oraz Nagrodą Honorową Miasta Wrocław “Wratislavia Grato Animo”. Od kilkunastu lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, ze znaczącymi rolami w takich spektaklach jak: „Mandarynki i Pomarańcze”, „Trzej Muszkieterowie”, „Liżę Twoje serce”, „Dzieje Grzechu”, „Frankenstein”, „Mistrz i Małgorzata”, wielokrotnie nagradzana za monodramy „Rzecze Budda Chinaski” i „Plugawe Oko Poety”. Artystka ma na swoim koncie występy na największych festiwalach w kraju i za granicą. Dotychczas wydała dwie solowe płyty: “Łagodna”, “Nie ma”.
Justyna Szafran, zdj. Katarzyna Pietruska
Henryk Cebula jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na wydziale rzeźby uzyskał u prof. Jerzego Bandury w 1981 roku.
Zajmuje się rysunkiem, rysunkiem satyrycznym, rzeźbą i medalierstwem. Od 30 lat jest pedagogiem w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Zorganizował 98 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 800 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Wystawiał w Azji, obu Amerykach, Australii oraz wszystkich krajach Europy. Zrealizował rzeźbę plenerową w brązie „Ławeczka Edwarda Kieferlinga” w Jarosławiu. W dziedzinie rysunku satyrycznego zadebiutował w 1974 roku publikacją w rzeszowskim periodyku Prometej, jego rysunki drukowano także w Karuzeli, Szpilkach, Radarze, Profilach, Polityce, Wprost i innych. Prowadził stałe rubryki „Cebula przyprawia życie” i „Cebula z pogranicza” w regionalnej prasie podkarpackiej. Publikował teksty krytyczne do wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz felietony.
Jest odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2000 roku uzyskał nagrodę Jarosław, a w roku 2002 Ratusz Przeworski. Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie nagrodziło go dwukrotnie nagrodą Eryk[3] oraz Srebrną Szpilką. Zdobył 113 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od 1998 roku prowadzi galerię satyry „Pirania” w Jarosławiu, gdzie zorganizował ponad 120 wystaw. Jest członkiem grupy artystycznej „Czwórka bez sternika”, którą założył. W 2001 roku ukazał się album “Henryk Cebula 25 lat rysowania”.
Henryk Cebula
dr Jan Zięba – doktor nauk humanistycznych, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książek i szkiców poświęconych głównie polskiej literaturze XX wieku. W ostatnich latach jego zainteresowania naukowe skupiają się na obszarach, w których literatura styka się z przyrodą (ekokrytyka, ekopoezja) oraz ekonomią (ekonomia literatury). Od piętnastu lat związany zawodowo z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu, gdzie prowadził zajęcia literaturoznawcze dla studentów oraz pełnił funkcję dyrektora Instytutu Humanistycznego. Chętnie angażuje się w wydarzenia popularyzujące język i literaturę polską. Członek Społecznej Rady Programowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Wolne chwile poświęca na bieganie, a zimą na narciarskie wędrówki.
dr Jan Zięba
Regulamin i karty zgłoszeń “Złotej Szpili”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.