Główna » Konkurs na Aforyzm i Fraszkę "SATYRBIA" w Białymstoku, WSZYSTKIE WPISY, WYNIKI KONKURSU SATYRBIA

WYNIKI VI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA AFORYZM I FRASZKĘ “SATYRBIA” 2005

Autor: admin dnia 16 Maj 2011 Brak komentarzy

W dniu dzisiejszym przedstawiamy Państwu wyniki VI Ogólnopolskiego Konkursu na Aforyzm i Fraszkę “SATYRBIA” 2005 , organizowanego przez Nauczycielski Klub Literacki oraz Zarząd Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego , który rozstrzygnięty został w Białymstoku.

Informacje o Konkursie “Satyrbii” zamierzaliśmy podawać chronologicznie- począwszy od początku ( na razie jesteśmy na etapie pozyskiwania materiałów), jednakże w związku z nieoczekiwaną śmiercią naszego nieodżałowanego kolegi - Wacława Klejmonta – postanowiliśmy zacząć od roku 2005 r., w którym to Pan Wacław odniósł wspaniałe zwycięstwo, w nagrodę za swoje znakomite fraszki.

Na Konkurs “Satyrbii” w 2005 r. napłynęło 79 zestawów aforyzmów i fraszek z całego kraju.Uczestnicy mogli wysłać jeden zestaw utworów, składający się wyłącznie z aforyzmów, wyłącznie z fraszek lub z aforyzmów i z fraszek, w ogólnej liczbie od dziesięciu do trzydziestu pojedynczych tekstów.

Nadesłane prace rozpatrywało jury w składzie :

Józef Bułatowicz (Wyszków) -przewodniczący - znakomity polski poeta , fraszkopisarz, aforysta, największy popularyzator i znawca fraszki polskiej, autor ponad 20 książek, w tym kilku antologii fraszek.

Wiesław Malicki (Opole) – znakomity polski  pisarz, aforysta, publicysta.

Kazimierz Słomiński (Białystok) – znakomity polski fraszkopisarz, aforysta, autor wielu tomików aforyzmów i fraszek, autor antologii poezji z kręgu białostockiego środowiska nauczycielskiego.

Po przeczytaniu wszystkich zestawów postanowiono przyznać -
w zakresie aforyzmu i fraszki traktowanych łącznie – pierwszą , drugą
i trzecią nagrodę oraz trzy równorzędne wyróżnienia .

Pierwszą nagrodę otrzymał Wacław Klejmont (Olecko) za fraszki
z zestawu opatrzonego godłem “Syn Kumata”,

Drugą nagrodę – Jan Gross (Gorzów Wielkopolski ) za aforyzmy
z zestawu “Wodnik”,

Trzecią nagrodę – Tadeusz Józef Maryniak (Warszawa ) za aforyzmy
z zestawu “Delta”.

Równorzędne wyróżnienia otrzymali :

Krystyna Perkowska (Warszawa) za aforyzmy z zestawu “Pantera”,

Henryk Rej (Tychy) za aforyzmy z zestawu “Rh-minus”,

Juliusz Wątroba (Rudzica ) za fraszki z zestawu “Wiosnorodek”.

Wśród wyróżnionych drukiem znaleźli się liczni czołowi polscy
fraszkopisarze i aforyści , tacy jak :

Tadeusz Charmuszko, Robert Gutowski, Krzysztof Kokot, Zbigniew Kurzyński, Edward Lipiński, Stanisław Mocarski, Zofia Nowacka-Wilczek, Mirosław Odyniecki, Marianna Przewoźnik, Anna Przeździecka, Krystyna Sylwestrzak, Jan Tarnacki, Emila Tesz, Wojciech Wiercioch, Wojciech Wojnar

Podsumowując , można śmiało powiedzieć, biorąc pod uwagę : skład jury, ilość utworów przesyłanych na Konkurs i jakość tych utworów,ilość uczestników , że zdobycie tutaj nagrody lub zwycięstwo (nie umniejszając kilku innym znanym konkursom w Polsce), to mniej więcej tak, jak w piłce nożnej – zdobycie pucharu lub medalu mistrzostw kraju.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.