Wybrano boomerskie słowo roku 2023
Wybrano boomerskie słowo roku 2023. Mówili tak nasi wujkowie i dziadkowie.
Zwycięzcę tegorocznego plebiscytu wyłonili internauci w drodze internetowego głosowania. Które określenie okrzyknięto najbardziej obciachowym?
Jakie jest najbardziej boomerskie słowo roku 2023? W tegorocznym plebiscycie wygrało dobrze znane z lat 90. wyrażenie “Proszę ja ciebie”.
W czołówce znalazły się też takie zwroty jak “facetka” czy “za moich czasów”.
Z kolei odpowiedzi od tysięcy internautów zebrane zostały dzięki partnerom plebiscytu, portalom Joemonster oraz Demotywatory. Uczestnicy w finale musieli wybrać jeden z najbardziej boomerskich zwrotów spośród 21, które zostały wyłonione w poprzednim etapie plebiscytu. Wykluczono zwycięzców z poprzedniego roku, czyli takie wyrażenia jak cepeen oraz żal.
Zwycięzcą konkursu (14,4 proc głosów) został zwrot “proszę ja ciebie”. Zwrot rzeczywiście bardzo często wykorzystywany i mówiący o tym, że osoba używająca na pewno nie należy do młodzieży, a nawet jeśli, to wykorzystuje ten zwrot najpewniej prześmiewczo - czytamy w opisie organizatorów.
Jak czytamy na stronie obcyjezykpolski.pl, to sformułowanie samo w sobie nie jest poprawne. “Proszę ja ciebie” to zwrot w mowie potocznej, używany na przykład podczas opowiadania komuś historii. Drugie miejsce w kategorii najbardziej boomerskiego słowa z 10,9 proc. głosów zajęła dobrze znana “facetka”, a 3 miejsce z 9,3 proc. głosów zamyka zwrot “za moich czasów”. Wyróżnienie dodatkowe otrzymało słowo “klawo” z 7,4 proc. głosów.
Oto wszystkie boomerskie wyrażenia
- proszę ja ciebie – 14,44%
- facetka – 10,87%
- za moich czasów – 9,16%
- klawo – 7,40%
- wihajster – 6,74%
- pannica – 6,39%
- serwus – 4,68%
- pekaes – 4,38%
- prywatka – 4,28%
- git – 4,23%
- ten teges – 4,18%
- kaszana – 3,27%
- sień – 3,07%
- dyskoteka – 2,67%
- wiocha – 2,52%
- synek – 2,42%
- essa – 2,11%
- w dechę – 2,11%
- saturator – 2,01%
- wapniak – 1,91%
- boomer – 1,16%
Internauci otrzymali również inne zadanie. Musieli wskazać alternatywę dla słowa “boomerskie”, które przez wiele osób uznawane jest już za przestarzałe. Użytkownicy wskazali więc następujące możliwości: dziaderskie, wapniackie, dziadowe, lamerskie i klawe.
Choć plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku wielu osobom może kojarzyć się z innym znanym konkursem na Młodzieżowe Słowo Roku, te dwa wydarzenia tak naprawdę nie mają ze sobą nic wspólnego. W ubiegłym roku Młodzieżowym Słowem Roku zostało “essa”.
opracowano na podstawie: rozrywka.spidersweb.pl