WITOLD STAWSKI – “TAKI ANIOŁ”
Portal Migielicz.pl przedstawia wiersz Witolda Stawskiego pt. “Taki anioł” poświęcony Janinie Nożownik, poetce z Piotrkowa Trybunalskiego, zmarłej w sierpniu 2011 r.
WITOLD STAWSKI
TAKI ANIOŁ
pamięci Janki Nożownik
Taki anioł mi się przyśnił
w srebrnej głowie złote myśli
niósł po niebie…
Czy nie było go u ciebie?
We śnie wszystko jest możliwe:
nieprawdziwe jest prawdziwe.
Byłem gdzieś na Mlecznej Drodze
jak rozmawiał anioł z Bogiem
Zaczął anioł: – Ja – Janeczka,
zbieram wiersze w zżółkłych teczkach.
Mówią wokół, to niemodne!
A ja twierdzę, że cudownie
móc zapisać poskręcane myśli
i sen, co się właśnie w nocy przyśnił.
Przyszłam tutaj, dobry Boże,
myśląc, że mi też pomożesz.
Noszę kartki pełne słów.
Jak powkładać je do głów
żeby wzruszyć, zająć tylko chwilę
tych, co pędzą, i tych, co zawsze w tyle?
Wiem kim jesteś – mówi Bóg.
Zanim przez niebieski próg
przeszłaś wczoraj żwawym krokiem
to rzuciłem nie raz okiem
na twe wiersze, fraszki, opowieści.
Tyle umiesz przecież w nich pomieścić,
Kartki ciężkie, latka lecą
niech się oczy twe nacieszą…
więc pomogę ci w tym trudzie.
Niech poznają inni ludzie,
że i Bóg za oknem się gołębi,
gdy ktoś mocno w sobie szuka głębi.
Potem spojrzał na nią ciepło
i odeszli. Słońce wzeszło,
Na stoliku kartka
co wypadła mi z tomiku.
Taki anioł mi się przyśnił
w srebrnej głowie złote myśli
niósł po niebie…
Czy nie było go u ciebie?
Witold Stawski – urodził się w 1959 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Z wykształcenia jest ekonomistą, z zawodu – nauczycielem, z zamiłowania – turystą i fotografem.
Zaangażowany w wiele działań społecznych w dziedzinie kultury, turystyki i edukacji. Organizator konkursów literackich, muzycznych, krajoznawczych, informatycznych dla młodzieży i dorosłych. Pisze reportaże literackie z podróży, a swe utwory publikuje w prasie krajowej i regionalnej oraz prezentuje na spotkaniach autorskich.
Wielokrotnie zapraszany jako juror w konkursach związanych z jego zainteresowaniami.
Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego “O Rubinową Hortensję”. Należy do grup literackich “Pomosty” i “Abaton”. Jest prezesem Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego NASTOK, członkiem redakcji kwartalnika oświatowego “Forum Nauczycielskie”.
Poetycko zadebiutował w prasie w roku 1995. Wydał tomiki wierszy (“Iskry pod brwiami” w 2002 r., “Kadry wrażliwości” w 2005 r.), “Kolorowe przystanki” (2012), książkę podróżniczą “Szukając siebie w Andach” (2010) oraz zbiór poetyckich utworów satyrycznych “Dedykowanki” (2005 r.).
Od niedawna wystąpił z nową formą przekazu artystycznego. Są to wystawy poetycko-fotograficzne eksponowane w rodzinnym Piotrkowie, Łodzi, Żarnowie. Zdjęcia Stawskiego są wykorzystywane na okładkach książek i ”Forum Nauczycielskiego”.
Jest autorem piosenek turystycznych, kabaretowych i pastorałek oraz tekstów do muzyki M. Drożdżowskiego. Był członkiem słynnej w Polsce kapeli podwórkowej “Fakiry”, z którą odbył tournee po kraju. Grał i śpiewał także z Cyganami i Peruwiańczykami. Kilka lat temu ze swoim przyjacielem z Pabianic Krzysztofem Rogalskim zaczął tworzyć kameralne spotkania poetycko-muzyczne. Po jego tragicznej śmierci zaprzestał na jakiś czas działań muzycznych. Obecnie powrócił do piosenki poetyckiej, starając się przy pomocy skromnego akompaniamentu zwrócić uwagę odbiorcy na tekst. Ta idea przyświeca mu również przy wspomnianych wystawach poetycko-fotograficznych: “Kadry wrażliwości” i “Pieśń wędrowca”. Aktualnie jest członkiem grupy poetycko-muzycznej „PRZEZNACZENIE”.
Wśród wielu nagród szczególnie ceni sobie Złotą Wieżę Trybunalską (2006), honorowe wyróżnienie przyznawane co roku tylko jednemu mieszkańcowi Piotrkowa, który zyskał uznanie ponad 20-osobowej kapituły za dokonania w życiu społecznym i promowanie miasta.
Biogram W.Stawskiego – źródło http://www.apaulo.pl
Więcej informacji o Witoldzie Stawskim na stronie : witoldstawski.pl
Janka Nożownik zmarła w sierpniu 2011r.
“Taki anioł” – taka Janeczka pozostała w naszej pamięci.