Główna » Konkursy satyryczne 2021, WSZYSTKIE WPISY

V Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych „PYSZADŁO 2021″

Autor: admin dnia 15 Maj 2021 Brak komentarzy

Kochani,

Ta informacja na pewno Was ucieszy, tak jak i nas bardzo ucieszyła. 5 Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych „Pyszadło 2021” odbędzie się w dniach 3 – 6 czerwca 2021 roku, w Mogilnie, woj. kujawsko-pomorskie. Tradycyjnie, po roku przerwy, zapraszamy do Kina „Wawrzyn”, które w ostatnich latach przeszło całkowity lifting, abyśmy czuli się w nim swojsko i bezpiecznie. Zapraszamy zatem wszystkich, którym bliskie jest kino i satyra filmowa, ale także i tych, którzy poszukają ujścia swoich emocji związanych z funkcjonowaniem we współczesnym rozedrganym świecie. Terapia sztuką jest obecnie działaniem niezwykle pożądanym, czego przykładem są wykupione z dużym wyprzedzeniem bilety do teatrów, kin studyjnych czy galerii. Chcemy jak najszybciej powrócić do normalności i… WRACAMY

Do 12 kwietnia czekamy też na Wasze filmy (fabularne, dokumentalne i animowane). Karty zgłoszenia oraz pozostałe informacje znajdziecie w zakładce Do pobrania na stronie www.pyszadlo.pl Na stronie, sukcesywnie, będziemy też zamieszczać kolejne informacje dotyczące zaproszonych gości i wydarzeń specjalnych.

Do zobaczenia w Mogilnie, na jednym z najbardziej klimatycznych festiwali filmowych w Polsce.

Jan Szymański – Dyrektor Festiwalu
Rafał Górecki – Dyrektor Artystyczny

Mogileńskie Pyszadło to impreza o charakterze konkursu na najlepszy polski i zagraniczny film, w którym satyra stanowi istotny element dyskursu ponadpokoleniowego oraz stymuluje rozwój aktywizmu społecznego na rzecz lepszego świata.

Satyryczno – ironiczne komentarze dotyczące codzienności życia w PRL – u zawarte w filmach Stanisława Barei, Tadeusza Chmielewskiego, Marka Piwowskiego, Jerzego Gruzy i Sylwestra Chęcińskiego, odegrały nie mniej ważną rolę w budowaniu świadomości obywatelskiej Polaków i przyszłej transformacji ustrojowej, jak dzieła twórców kina moralnego niepokoju. Dynamika zmian społeczno – polityczno – obyczajowych po 1989 roku spowodowała jednak wyparcie klasycznej satyry – stymulatora intelektualnych treści do dialogu – na rzecz infantylnych komedii, których produkcje finansowane były głównie przez prywatne telewizje. Widzowie otrzymywali produkty łatwe, lekkie i przyjemne, a telewizje w ten sposób formatowały sobie niewymagający target. I tylko nieliczni twórcy, jak np. Marek Koterski potrafili się oprzeć pokusom robienia kiczu za wysokie honoraria.

Ale naśladowców Koterskiego niestety nie widać, a tematów na satyryczno – ironiczny komentarz do polskiej rzeczywistości przybywa. Dlatego też, potrzebne jest stworzenie miejsca – festiwalu, gdzie odradzałaby się polska satyra filmowa, nakierowana na poważny dyskurs środowiska filmowego z publicznością i establishmentem. Organizując Festiwal „Pyszadło” (nazwa pochodzi od pyszności, w tym przypadku filmowych), chcemy przywrócić satyrze należne jej miejsce w polskiej kulturze filmowej. Zależy nam na tym, aby dzieła satyryczne, podobnie jak w czasach PRL, pobudzały rozwój aktywizmu społecznego (Pomarańczowa Alternatywa) i w inteligentny sposób odnosiły się do zmieniającej się rzeczywistości. Chcemy również przybliżyć polskim widzom najlepsze pozycje filmowe tego nurtu jakie powstały na świecie w ostatnich latach. Dlatego też jeden z cykli Festiwalu będzie nosił nazwę “Satyrą w świat”.

Mamy świadomość, że tego rodzaju filmów powstaje niewiele, dlatego program wzbogacony zostanie o dzieła z spod znaku drama/comedy i surrealizmu.

Każdego roku, w sposób jak najbardziej godny będziemy chcieli uhonorować jednego z klasyków kina satyrycznego, przyznając nagrodę honorową za dorobek artystyczny życia. Odbędzie się retrospektywa twórczości tego wybitnego artysty i spotkanie z nim.

Pyszadło 2017

Dzięki podjęciu dyskursu na tematy współczesne, które poruszają Polaków, uczymy się je widzieć z różnych punków widzenia i dzięki temu stajemy się bardziej tolerancyjni i otwarci na innych. Każdy dyskurs czy ferment intelektualny, w tym przypadku wywołany satyrą filmową, ma też ożywczy wpływ na zakonserwowaną przez lata strukturę środowiskową (społeczno – kulturową), która nie potrafi już tworzyć nowych treści, nurtów, prądów, bez skandali i szokowania opinii publicznej. Satyra pokazuje że można inaczej, oryginalniej i przyjemniej troszczyć się o nasze wartości i dobra narodowe, nabierając do nich przyjaznego dystansu.

Naszym celem jest promowanie wiedzy na temat osiągnięć kina satyrycznego i jego roli we współczesnym świecie, a także budowanie sprzyjających warunków do rozwijania tego gatunku filmowego w przyszłości, poprzez organizację festiwalu filmowego o zasięgu ogólnopolskim.

Oprócz pokazów konkursowych i spotkań z twórcami zaplanowano również szereg imprez towarzyszących: warsztaty, koncerty, spotkania literackie, wystawy.

REGULAMIN V Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Satyrycznych “Pyszadło 2021″


  1. V Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych „Pyszadło 2021″ odbędzie się w dniach 03 – 06.06.2021 r. w Kinie „Wawrzyn” w Mogilnie.
  1. “Pyszadło” ma charakter konkursu najlepszych filmów satyrycznych, surrealistycznych i komediodramatów, krajowych i zagranicznych, których polska premiera przypada na lata 2019 – 2021.
  1. Celem Festiwalu jest:
  • Popularyzacja twórczości filmowej, w której satyra stanowi ważny element ponadpokoleniowego dyskursu, społeczno – cywilizacyjno – kulturowego.
  • Podkreślenie znaczenia satyry w przestrzeni publicznej i jej roli w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
  • Stworzenie przestrzeni do konstruktywnego dialogu pomiędzy środowiskiem twórczym a elitami rządzącymi, bez wzajemnego obrażania się i cenzurowania sztuki.
  • Wyróżnienie filmów o wysokich walorach artystycznych.
  • Umacnianie więzi pomiędzy środowiskiem twórczym a odbiorcami sztuki filmowej, rozbudzanie potrzeb kulturalnych wśród mieszkańców mniejszych miejscowości i inspirowanie ich do nowych ciekawych działań.
  • Wspieranie aktywizmu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju i lepszego świata.
  1. Organizatorem Festiwalu jest Mogileński Dom Kultury, ul. ks. P. Wawrzyniaka 1, 88 – 300 Mogilno, tel. 52 315 24 80, e-mail: sekretariat@mdk.moqilno.pl, strona internetowa: www.pyszadlo.pl oraz www.mogilno.in.
  1. Na program Festiwalu składają się:
  • Pokazy konkursowe polskich filmów fabularnych i dokumentalnych.
  • Pokazy konkursowe filmów zagranicznych w ramach cyklu „Satyrą w świat – Świat satyry”.
  • Pokazy specjalne i retrospektywy.
  • Konferencje prasowe twórców i spotkania z publicznością.
  • Imprezy towarzyszące (warsztaty, wystawy, koncerty, kino plenerowe).
  1. Do udziału w Festiwalu organizatorzy kwalifikują filmy według następujących kryteriów:
  • Wysoki poziom artystyczny.
  • Satyryczne, surrealistyczne lub komedio-dramatyczne ujęcie rzeczywistości w której żyjemy.
  • Oryginalność tematu i odwaga w podejmowaniu trudnych wyzwań realizacyjnych.
  • Poruszanie ważnych problemów społecznych.
  • Polska premiera filmu przypada na lata 2019 – 2021 r. (wyjątek stanowią filmy prezentowane na pokazach specjalnych i retrospektywnych).
  1. Warunki zgłoszenia filmu:
  • Filmy do selekcji konkursowej przyjmowane są w formie elektronicznej (link Vimeo lub Youtube ), z dostępem aktywnym do 30 maja 2021 roku, na e-mail: mediafilmstudio@wp.pl. Linki wymagające pobrania plików (np. WeTransfer, MyAirBridge itp.) nie będą akceptowane.
  • Filmy zgłaszają ich główni twórcy – reżyser / producent.
  • Warunkiem przyjęcia filmu do selekcji jest dołączenie skanu wypełnionej i podpisanej imiennie karty zgłoszenia (Do pobrania).
  • Zgłoszenia filmów należy dokonać w terminie do 12 kwietnia 2021 roku.
  • Lista filmów zakwalifikowanych na Festiwal zostanie zamieszczona na stronie internetowej www.pyszadlo.pl zakładka program, w terminie do 26 kwietnia 2021 r.
  • Po zakwalifikowaniu filmu do konkursu lub na pokaz specjalny, zgłaszający zobowiązuje się dostarczyć organizatorom Festiwalu do 30 kwietnia 2021 r., następujące materiały:
    • kadr z filmu, krótką biografię, filmografię i foto reżysera (elektronicznie) na e-mail: mediafilmstudio@wp.pl
    • kopię pokazową filmu na nośniku DCP, Blu-ray lub w wyjątkowych sytuacjach DVD do 12 maja 2021 r., na adres współorganizatora Festiwalu: Studio Media Film, os. Piastowskie 70/11, 61 – 158 Poznań.
  • Zgłaszający wyraża zgodę na nieodpłatne wykorzystanie kopii filmu na pokaz konkursowy, pokazy specjalne i repliki Festiwalu, fragmentów filmu w transmisjach telewizyjnych oraz materiałów promocyjnych do publikacji festiwalowych i medialnych.
  • Kopie pokazowe będą zwracane na koszt organizatora w terminie 3 tygodni od zakończenia Festiwalu.
  • Festiwal zaprasza twórców wybranych filmów (trzy osoby z ekipy) i pokrywa im koszty podróży, pobytu oraz wypłaca honorarium. Wysokość honorarium każdorazowo określa Dyrektor Festiwalu.
  1. Ustala się następujące nagrody regulaminowe:
  • Nagroda Honorowa – statuetka „Pyszadło 2021″ oraz nagroda finansowa w wysokości 5 tys. złotych.
  • Główna Nagroda Publiczności – statuetka „Pyszadło 2021″ dla najlepszego polskiego filmu fabularnego, wręczana reżyserowi.
  • Nagroda Publiczności – statuetka „Pyszadło 2021″ dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego, wręczana reżyserowi.
  • Nagroda Publiczności – statuetka „Pyszadło 2021″ dla najlepszego filmu zagranicznego, wręczana polskiemu dystrybutorowi filmu.
  • Nagroda Dziennikarzy – „Pyszadło 2021″, dla polskiego filmu.
  • Nagroda Specjalna Organizatorów – statuetka “Pyszadła 2021″.
  1. W uzgodnieniu z organizatorami Festiwalu mogą być wręczone inne nagrody fundowane przez osoby prywatne, organizacje i instytucje.
  1. W Festiwalu mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 lat i zakupiły karnet w kasie kina „Wawrzyn” lub online w aplikacji Ekobilet (www.ekobilet.pl), począwszy od 5 maja 2021 r., oraz zastosują się do wytycznych sanitarnych obowiązujących w danej strefie. Bilety na pojedyncze pokazy i wydarzenia w ramach Festiwalu, dostępne będą od 15 maja 2021 r.
  1. Organizatorzy zapraszają do współdziałania inne jednostki państwowe, społeczne i prywatne, które zamierzają wnieść swój rzeczowy lub finansowy wkład w przygotowanie i realizację Festiwalu.
  1. W sprawach nie ujętych w Regulaminie decyduje dyrekcja Festiwalu.
  1. Całością prac programowych, organizacyjnych i technicznych kierują:
  • Dyrektor Festiwalu – Jan Szymański, Mogileński Dom Kultury, tel. 500149312, e-mail: dyrektor@mdk.mogilno.pl
  • Dyrektor Artystyczny – Rafał Górecki, Studio Media Film, tel. 604176793, e-mail: mediafilmstudio@wp.pl
  1. Wszelkich informacji na temat Festiwalu udziela: Biuro Organizacyjne V OFFS „Pyszadło 2021″, ul. Ks. Piotra Wawrzyniaka 1, 88 – 300 Mogilno, tel. 52 315 24 80, e-mail: sekretariat@mdk.moqilno.pl, strona internetowa: www.pyszadlo.pl oraz www.mogilno.in.
  2. Więcej na stronie pyszadlo.pl/
Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.