TURNIEJ POETYCKI O “CHMIELAKOWY ANTAŁEK” 2013 ROZSTRZYGNIĘTY
Dnia 25 sierpnia 2013 r. o godz. 14.00 na Scenie w Rynku Miejskim odbyło się podsumowanie Turnieju Poetyckiego o „Chmielakowy Antałek”, który jest imprezą towarzyszącą Chmielakom Krasnostawskim.
Jury w składzie: Jadwiga Demczuk, Mariusz Kargul i Stanisław Kliszcz /sekretarz konkursu/
po przeczytaniu kilkudziesięciu nadesłanych zestawów przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
- I nagroda – Marta Jurkowska z Olkusza za zgrabne połączenie myśli przewodniej Turnieju z materią słowa i za środki poetyckiego wyrazu, które smakują niczym wchodzący w swe najlepsze lata trunek.
- II nagroda – Tadeusz Charmuszko z Suwałk za symbiozę rytmu i rymu połączonego z baczną obserwacją otaczającej rzeczywistości.
- III nagroda – Barbara i Zbigniew Witosławscy z Gorzowa Wielkopolskiego za ocalenie godności współczesnego piwowarstwa i pozytywne, mimo wszystko, przesłanie spożywcze.
- Wyróżnienie – Artur Kozłowski z Ząbkowic Śląskich za odważną próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o zawartość piwa w piwie.
Nagrody przybyłym na Chmielaki laureatom wręczył Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.
Jury pragnie wyrazić zadowolenie z faktu, iż Turniej przez lata swego istnienia zdołał przyciągnąć i „wychować” sobie wierną grupę uczestników, na których można liczyć w każdej edycji, niezależnie od wysokości wygranych oraz kondycji polskiego chmielarstwa.
Turniej Poetycki o „Chmielakowy Antałek” jest konkursem poetyckim, organizowanym od 1983 roku jako impreza towarzysząca Chmielakom Krasnostawskim . Inicjatorem tego Turnieju był Jan Henryk Cichosz, jeden z założycieli grupy literackiej Słowo w Krasnymstawie, a obecnie lider Klubu Literackiego „Strona”. Na tegoroczny turniej przesłano utwory o szeroko pojętej tematyce ludyczno-dionizyjskiej.
Jadwiga Demczuk po rozstrzygnięciu powiedziała: „Fakt bycia powołanym do oceny innych, zobowiązuje i wymaga wielkiego obiektywizmu ze strony oceniających, co bywa rzeczą niezwykle trudną. Rola poezji jest taka że powinna wzruszać, bawić i zahaczać o problemy tego świata. To wszystko było w tych wierszach. Są to utwory, które podejmują swoistą grę z czytelnikiem, prowokują do odgadywania zawartych tam intertekstów i aluzji”.
Tegoroczna edycja miała specjalną oprawę – po mieście jeździło „mobilne laboratorium turnieju”, rozdawano wiersze z lat poprzednich, jak również można było zrobić sobie zdjęcie na pamiątkowej ściance Turnieju.
Więcej na stronie KDK Krasnystaw