Święto satyry i satyryków Warmii i Mazur
W czwartek, 10 maja, w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, odbył się koncert muzyczny, podczas którego promowano antologię satyry i satyryków Warmii i Mazur “Kto się boi braci Rojek?”.
Bracia Rojkowie to pomysłodawcy wydania książki, opublikowanej przez wydawnictwo Roberta Kowalskiego — olsztyński poeta Józef Jacek Rojek i Zbigniew Rojek, nieżyjący muzyk, kompozytor i poeta. Olsztyńskie nazywano niegdyś zagłębiem kabaretowym, satyryków i kabaretów i dzisiaj jest tu pod dostatkiem.
Fot. Kaczki z Nowej Paczki, pierwszy z lewej Zbyszek Rojek
To właśnie w Lidzbarku Warmińskim odbywają się od lat Wieczory Humoru i Satyry, którym patronuje poeta i satyryk Ignacy Krasicki, niegdyś biskup warmiński. W Olsztynie z kolei działa scena kabaretowa OSKAR, co miesiąc prezentując satyryków i kabarety. W stolicy województwa, w kawiarni “Młynek”, odbywają się regularnie wieczory kabaretowe. Na Warmii urodził się Krzysztof Daukszewicz i Piotr Bałtroczyk. Stąd pochodzą kabarety piosenki Czerwony Tulipan i Trzeci Oddech Kaczuchy.
W antologii przedstawiono w sumie 44 tutejsze kabarety i sylwetki 66 satyryków, zarówno piszących, jak i rysujących oraz satyryków i wykonawców zaprzyjaźnionych z Warmią i Mazurami.
Obok antologii promowano jeszcze kilka innych książek, m. in. Józefa Jacka Rojka i Zbyszka Rojka poezje i satyry Andrzeja Brzozowskiego.
W części artystycznej wystąpiły kabarety Czyści jak Łza, Kaczki z Nowej Paczki, solista Tadeusz Machela, satyryk i poeta Władysław Katarzyński. Dochód ze sprzedaż? antologii przekazano Asi Rojek.
Władysław Katarzyński
Właśnie przed chwilą otrzymałem pocztą od Józefa Jacka Rojka egzemplarz “Antologia satyry – Kto się boi braci Rojek”. Pięknie wydana z przepiękną zawartością. Warta zdobycia za każdą cenę. Dla mnie ma podwójną wartość. Znalazłem się tam między wielkimi gwiazdami satyry, których korzenie sięgają Warmii i Mazur. Okazuje się, że Olsztyn i okolice to zagłębie satyry…
Grzegorz Lewkowicz