Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY

SATYRYK ROZWIĄZUJE NIEZWYKLE SKOMPLIKOWANĄ ZAGADKĘ LITERACKĄ

Autor: admin dnia 18 Listopad 2020 Brak komentarzy

John Finnemore, brytyjski satyryk, jako trzeci człowiek w historii rozwiązał zagadkę umieszczoną w książce zatytułowanej Cain’s Jawbone autorstwa Edwarda Powysa Mathersa, angielskiego tłumacza i poety żyjącego w latach od 1892 do1939. Książka została napisana w 1934 r. i stanowi wyjątkową powieść kryminalną, która stała się jedną z najtrudniejszych kiedykolwiek opublikowanych zagadek literackich.

Do tej pory w latach 30-tych 20. wieku zaledwie dwóm osobom udało się rozwiązać książkową zagadkę. Każda z nich otrzymała w formie nagrody po 25 funtów. Później prawidłowe rozwiązanie zaginęło.

Książka Cain’s Jawbone składała się z dokładnie stu stron, na których autor Powys Mathers, tworzący już wtedy pod pseudonimem Torquemada, opisał skomplikowaną sprawę kryminalną. Według zaleceń autora powieść została następnie wydrukowana z poprzestawianymi kartkami.

Zadaniem czytelnika było ułożenie przetasowanych stronic we właściwej kolejności, następnie wskazanie mordercy bądź morderców odpowiedzialnych za opisaną w Cain’s Jawbone zbrodnię. Spośród 32 milionów kombinacji tylko jedna była prawdziwa.

Kilka lat temu kopia Cain’s Jawbone trafiła do Laurence Sterne Trust, Organizacji zajmującej się dziedzictwem po jednym z największych pisarzy angielskich Laurence’ie Sterne’ie, żyjącym w 18.wieku. Patrick Wildgust, będący kuratorem posiadłości Shandy Hall, na której znajduję się muzeum twórczości pisarza, postanowił odnaleźć właściwe rozwiązanie.

Kiedy mu się powiodło, w listopadzie 2019 roku wydał ponownie książkę Cain’s Jawbone. Dodatkowo zorganizowano konkurs polegający na rozwiązaniu zagadki.  Dla zwycięzców, którym uda się w ciągu roku rozwiązać zagadkę wyznaczono nagrodę w wysokości 1000 funtów dla każdego.

Jak do tej pory tylko jednej osobie udało się znaleźć właściwe rozwiązanie. Jest to John Finnemore, brytyjski satyryk. Zajęło mu to 4 miesiące rozważań.

Chociaż Konkurs już się zakończył, to w dalszym ciągu wszyscy chętni mogą samodzielnie próbować znaleźć rozwiązanie łamigłówki , gdyż Organizacja Laurence Sterne Trust obiecała odpowiedzieć na każde przesłane rozwiązanie, potwierdzając albo zaprzeczając jego poprawności.

Opracowano na podstawie portalu niestatystyczny.pl

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.