SATYRYK ROZWIĄZUJE NIEZWYKLE SKOMPLIKOWANĄ ZAGADKĘ LITERACKĄ
John Finnemore, brytyjski satyryk, jako trzeci człowiek w historii rozwiązał zagadkę umieszczoną w książce zatytułowanej Cain’s Jawbone autorstwa Edwarda Powysa Mathersa, angielskiego tłumacza i poety żyjącego w latach od 1892 do1939. Książka została napisana w 1934 r. i stanowi wyjątkową powieść kryminalną, która stała się jedną z najtrudniejszych kiedykolwiek opublikowanych zagadek literackich.
Do tej pory w latach 30-tych 20. wieku zaledwie dwóm osobom udało się rozwiązać książkową zagadkę. Każda z nich otrzymała w formie nagrody po 25 funtów. Później prawidłowe rozwiązanie zaginęło.
Książka Cain’s Jawbone składała się z dokładnie stu stron, na których autor Powys Mathers, tworzący już wtedy pod pseudonimem Torquemada, opisał skomplikowaną sprawę kryminalną. Według zaleceń autora powieść została następnie wydrukowana z poprzestawianymi kartkami.
Zadaniem czytelnika było ułożenie przetasowanych stronic we właściwej kolejności, następnie wskazanie mordercy bądź morderców odpowiedzialnych za opisaną w Cain’s Jawbone zbrodnię. Spośród 32 milionów kombinacji tylko jedna była prawdziwa.
Kilka lat temu kopia Cain’s Jawbone trafiła do Laurence Sterne Trust, Organizacji zajmującej się dziedzictwem po jednym z największych pisarzy angielskich Laurence’ie Sterne’ie, żyjącym w 18.wieku. Patrick Wildgust, będący kuratorem posiadłości Shandy Hall, na której znajduję się muzeum twórczości pisarza, postanowił odnaleźć właściwe rozwiązanie.
Kiedy mu się powiodło, w listopadzie 2019 roku wydał ponownie książkę Cain’s Jawbone. Dodatkowo zorganizowano konkurs polegający na rozwiązaniu zagadki. Dla zwycięzców, którym uda się w ciągu roku rozwiązać zagadkę wyznaczono nagrodę w wysokości 1000 funtów dla każdego.
Jak do tej pory tylko jednej osobie udało się znaleźć właściwe rozwiązanie. Jest to John Finnemore, brytyjski satyryk. Zajęło mu to 4 miesiące rozważań.
Chociaż Konkurs już się zakończył, to w dalszym ciągu wszyscy chętni mogą samodzielnie próbować znaleźć rozwiązanie łamigłówki , gdyż Organizacja Laurence Sterne Trust obiecała odpowiedzieć na każde przesłane rozwiązanie, potwierdzając albo zaprzeczając jego poprawności.
Opracowano na podstawie portalu niestatystyczny.pl