ROZSTRZYGNIĘCIE MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY SATYRYKON – LEGNICA 2013
W dniu 16 lutego 2013 r. rozstrzygnięto Konkurs Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica 2013, którego organizatorem jest Legnickie Centrum Kultury, współorganizatorem – Fundacja Kulturalno – Społeczna Satyrykon.
Przedmiotem konkursu były rysunki, grafiki oraz inne dzieła plastyczne i fotograficzne wykonane w dowolnej technice, będące oryginałami – powstałe w ostatnich dwóch latach (2012-2013).
Międzynarodowe Jury Satyrykonu obradowało w sobotę 16 lutego br. od godz. 9.00 rano do 17.0 – przerwą na obiad. Na konkurs zostały nadesłane 2118 prace przez 585 autorów z 53 krajów świata!
Jury tegorocznego Satyrykonu w składzie:
David Hughes z Wielkiej Brytanii – artysta grafik, ilustrator współpracujący m.in. z Daily Express, The New Yorker, The Washington Post, The Observer, a także z Granada TV czy Channel 4. Autor m.in. 140 ilustracji do brytyjskiego wydania „Dzwonnika z Notre Dame” Victora Hugo.
Marco De Angelis z Włoch – artysta grafik, rysownik, ilustrator licznych wydawnictw dla dzieci. Publikuje m.in. w The Washington Post, Los Angeles Times, Chicago Tribune, Herald Tribune, Le Monde i innych. Współpracował również z telewizjami RAI i TMC.
Florian Doru Crihana z Rumunii – artysta grafik, ilustrator, laureat wielu nagród Satyrykonu.
Reiner Schwalme z Niemiec – jeden z najbardziej znanych i cenionych autorów karykatury społecznej i politycznej w Niemczech. Współpracował z takimi tytułami jak: Eulenspiegel, Tagesspiegel czy Sächsiche Zeitung.
Bogna Otto-Węgrzyn z Polski – adiunkt w Katedrze Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a także grafiką, kolażem, ilustracją książkową i prasową oraz plakatem autorskim. Współpracuje z czasopismami o tematyce społecznej i kulturalnej (m.in z krakowskim „Przekrojem”, „Foyer” „Charakterami“). Laureatka nagród Satyrykonu,.
Elżbieta Pietraszko z Polski – prezes Fundacji Kulturalno – Społecznej Satyrykon, organizatorka Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON LEGNICA, członkini Rady Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, instruktor ds. wystawiennictwa w Legnickim Centrum Kultury, koordynatorka wystaw krajowych i zagranicznych Satyrykonu.
Grzegorz Szumowski z Polski – rysownik, karykaturzysta, ilustrator. Laureat nagrody Grand Prix Satyrykonu 2012. Współpracował m.in. z takimi tytułami prasowymi jak Karuzela, Polityka, Pan, Szpilki, Wiedza i Życie, Sukces oraz z Telewizją Polską, gdzie wykonywał projekty lalek do programów satyrycznych Jerzego Kryszaka, Marcina Wolskiego i Andrzeja Zaorskiego. Wielokrotnie uczestniczył w wystawach rysunku satyrycznego oraz przeglądach satyry polskiej za granicą, m.in. w Budapeszcie, Hanowerze, Londynie, Nowym Jorku.
Zenon Żyburtowicz z Polski – słynny artysta fotografik, reporter, podróżnik. Członek Academie Internationale de Lutece w Paryżu, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. Wystawiał swoje prace w Argentynie, Australii, Brazylii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Hongkongu, Indiach, Iraku, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Nowej Zelandii, Turcji, USA, Portugalii.
na posiedzeniu w dniu 16 lutego 2013 r. po obejrzeniu 2.118 prac 585 autorów z 53 krajów świata postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand Prix SATYRYKONU 2013 oraz nagroda pieniężna w wysokości 8.000 PLN – Małgorzata LAZAREK (Polska) za pracę bez tytułu, której bohaterami są: Niebieski ptak, Biały kruk, Kruczek prawny i… Ptasie mleczko.
Jury przyznało również następujące nagrody regulaminowe:
w dziale: ż a r t
I-nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN – Lech FRĄCKOWIAK (Polska) za pracę „Arka 2”
II-nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.500 PLN – Stoyko SIVRILOV (Bułgaria) za pracę „Za granicą”
III-nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN – Vladimir ABROIAN (Armenia) za pracę „Pasychiatra”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde dla:
1. Włodzimierz STASZCZYK (Polska) za pracę „Kosmodrom”
2. Andrea PECCHIA (Włochy) za pracę „Syrena i tuńczyk”
w dziale: s a t y r a
I-nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN – Łukasz BOGDAN (Polska) za pracę „Homo laptopus”
II-nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.500 PLN – Jerzy GŁUSZEK (Polska) za pracę „Wędrowiec”
III-nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN – Klaudia KOST (Polska) za pracę „Elementarz”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde dla:
1. Lex DREWIŃSKI (Niemcy/Polska) za pracę „Raz, dva, tri… Depardie!”
2. Michał TATARKIEWICZ (Polska) za pracę „Nie sprawiedliwość”
Małgorzata Lazarek: urodzona w 1960 r. Jest jedną z nielicznych kobiet, artystek, które zajmują się rysunkiem satyrycznym. Jest absolwentką ASP w Krakowie Wydziału Grafiki w Katowicach. Uprawia grafikę projektową, malarstwo i rysunek.
Zajmuje się głównie rysunkiem satyrycznym, ale również malarstwem i ilustracją. Jej prace publikowały m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Twój Styl”, „Filipinka” oraz „Newsweek”. Przez kilka lat była nauczycielką rysunku i malarstwa w liceum plastycznym. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach w w Polsce, Niemczech, Belgii, Francji i na Węgrzech. Jest laureatką kilkudziesięciu nagród w tym o randze międzynarodowej.
Jest wielokrotną laureatką Międzynarodowej Wystawy „Satyrykon”
Więcej informacji na stronie lck.art.pl