W miesiącu kwietniu rozstrzygnięty został Konkurs plastyczny “Król Władysław II Jagiiełło triumfuje na Polach Grunwaldu” zorganizowany przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
Jury konkursu po dokonaniu szczegółowej oceny prac, na podstawie wielu kryteriów (m. in.: pomysł i nawiązanie do sceny, zróżnicowane technik, kompozycja, unikanie konturowości, kolor, idea przesłania, wypełnienie formatu, realia historyczne, ujęcie perspektywiczne i przedstawienie sceniczne) postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria do lat 12:
1. Jan Broda – za ujęcie esencji sceny w klimacie J. Wilkonia
2. Lidia Kołodziejczyk – za baśniową ilustrację trudnej sceny
3. Mariusz Wojtkowski – za postać króla i dziecięcy pozytywizm
Kategoria pow. lat 12
1. Marek Biliński – za ujęcia perspektywiczne i malarskość przedstawianych tematów
2. Sławomir Błażewicz – za cierpliwość, kolorystykę, stylizację na epokę bitwy
3. Adam Żądło – za udaną symbolikę i dobrą kreskę
Wyróżnienia:
1. Katarzya Cichoń
2. Piotr Łabęda
3. Marta Mospinek
4. Alicja Rzechowska
5. Bartosz Piątek
6. Natalia Pietrzak
7. Aleksandra Pisarek
8. Kamila Postawska
9. Ewa Rudol
10. Mikhas Shatsila
11. Zuzanna Siwek
12. Joanna Stolp
13. Natalia Stanisławska
14. Małgorzata Stępień
15. Rafał Szafran
Nagroda zbiorowa:
Zespół Szkół Publicznych Nr 3 w Kościerzynie, opiekunowie: Danuta Landowska, Aleksandra Grzyb – za wkład pracy i zróżnicowane techniki oraz najlepszą proporcję ilości nadesłanych prac do ich jakości
Jury ocenia, iż nadesłane na konkurs prace posiadają wysoki poziom artystyczny, a w wielu przypadkach, świadczą o doskonałych umiejętnościach artystów- uczestników konkursu. Zwraca uwagę na różnorodność technik i twórcze podejście do zaproponowanych scen, co przyniosło organizatorom wiele wartościowego materiału do działalności merytorycznej, a wśród jury wywołało ożywioną dyskusję i przysporzyło trudności w wyborze najlepszych prac. Jury pragnie zauważyć, iż szczególnie w kategorii do lat 12, prace, co warto podkreślić w dużym stopniu wykonane przez dziewczęta, były bardzo interesujące, a wykonanie ich wymagało nie tylko wiedzy tematycznej, dobrych technik malarskich, ale także, cierpliwości.
Jury pragnie jeszcze raz podkreślić wysoki poziom prac i podziękować wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w konkursie, życząc, aby ich ilustracje juz niedługo zaczęły pojawiać się w książkach i na wystawach. Jury wnioskuje, aby grunwaldzkie konkursy plastyczne były kontynuowane corocznie, a wyróżnione prace wykorzystane zostały do przygotowania wystawy oraz wydania kalendarza grunwaldzkiego.
Do 4 maja 2013 r. możecie Państwo na stronie
www.facebook.com/grunwald wybrać swoją ulubioną pracę spośród
192 reklamownych przez jury do zamieszczenia na wystawie.
Organizator konkursu informuje, iż wręczenie nagród i wyróżnień oraz wernisaż najlepszych prac zostanie zorganizowany w ramach Nocy Muzeów z 18/19 maja 2013 r.
Wystawa prezentowana będzie do końca września.
Dodatkowo Muzeum planuje zamieścić najlepsze prace na specjalnych pocztówkach oraz kalendarzu na rok 2014. Wybrane prace zostaną także opublikowane w wybranym magazynie historycznym oraz zostaną wykorzystane do bieżącej działalności muzeum.
Osoby i nauczyciele, którzy poza nagrodzonymi i wyróżnionymi pracami chcieliby otrzymać dyplom-podziękowanie proszone są o kontakt mailowy i podanie stosownych danych
historia@muzeumgrunwald.pl.
Na dodatkowe pytania odpowie Sławomir Moćkun, tel. 89 647 22 27, 666 867 879.
Osobom uczestniczącym w konkursie organizatorzy dziękują za cierpliwość w oczekiwaniu na wyniki, a członkom jury z Grunwaldu, Olsztyna, Bratiana i Wrocławia za poświęcony czas i bardzo szczegółową i fachową ocenę wszystkich prac.