Przemysław Gintrowski – Bard Solidarności nie żyje
W sobotę 20 października 2012 r. w wieku 61 lat, po ciężkiej chorobie zmarł kompozytor i muzyk Przemysław Gintrowski. Gintrowski nazywany był bardem “Solidarności”, stworzył muzykę filmową m.in. do “Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy czy “Zmienników” Stanisława Barei.
W latach 70. wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim powołał zespół, który na podstawie utworu katalońskiego barda Lluisa Llacha skomponował “Mury”, które stały się nieformalnym hymnem związku.
Piosenki Gintrowskiego opierały się najczęściej na tekstach znanych poetów: Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Jerzego Czecha, Tadeusza Nowaka i Marka Tercza.
Gintrowski urodził się w Stargardzie Szczecińskim w 1951 roku. Ale przez całe życie związany był z Warszawą: tu skończył szkołę średnią, uczelnię, a także komponował i pracował.
Już w liceum był współorganizatorem Harcerskiej Rozgłośni Muzycznej. W 1968 r. założył zespół muzyczny Między Niebem a Ziemią. Grupa początkowo wykonywała kompozycje The Doors, Rolling Stones, Animals, Procol Harum, a później własne z tekstami polskich poetów.
Pierwszy większy publiczny występ Gintrowski przeżył w 1976 roku na przeglądzie piosenki studenckiej w warszawskiej Riwierze; przedstawił wówczas utwór “Epitafium dla Sergiusza Jesienina” i zdobył pierwszą nagrodę.
W 1979 roku z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim powołał trio, które przygotowało program poetycki “Mury”. Tytułowa piosenka stała się nieformalnym hymnem “Solidarności” i symbolem walki z komunizmem. W 1980 powstał kolejny wspólny program tria – “Raj”. Rok później Gintrowski z Kaczmarskim zdobyli II nagrodę w konkursie kabaretowym za “Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” w Opolu, a także nagrodę na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.
W stanie wojennym Gintrowski koncertował m.in. w domach, kościołach, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Uważał, że wprowadzony w grudniu 1981 roku stan wojenny w Polsce “przypieczętował początek końca komunizmu w naszym kraju”.
Szersza publiczność miała okazję poznać go jako autora muzyki do filmu „Matka Królów”, serialu komediowego Stanisława Barei „Zmiennicy”, czy filmu “Tato” Macieja Ślesickiego, czy innych filmów i spektakli teatralnych. Znane były jego interpretacje tekstów Zbigniewa Herberta.
W latach 80. nawiązał współpracę z Krystyną Jandą, przygotowując autorski spektakl Kamienie, opowiadający nieznane lub inaczej odczytane losy znanych historycznych postaci.
W latach 1991-1993 Przemysław Gintrowski ponownie koncertował wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim, wykonując programy Mury w Muzeum Raju oraz Wojna postu z karnawałem.
Przemysław Gintrowski był także wykładowcą muzyki filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej.
W 2009 w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowany został Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.
W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Gintrowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.