Konkurs Aforystyczny Premio Internazionale per L’Aforisma “Torino in Sintesi” we Włoszech – Polski aforysta Andrzej Majewski nagrodzony
Polski aforysta Andrzej Majewski został laureatem najbardziej prestiżowego na świecie konkursu aforystycznego Premio Internazionale per L’Aforisma “Torino in Sintesi” we Włoszech.
Konkurs Premio Internazionale per L’Aforisma “Torino in Sintesi” organizowany jest co dwa lata, właśnie zakończyła się trzecia jego edycja.
“Fakt, że to właśnie Włosi organizują taki konkurs i że zyskał on taką rangę można powiązać z rzymską tradycją sentencji. Do tej pory widocznie Włosi lubią ten gatunek literacki, powołali nawet Narodowe Stowarzyszenie Aforystyczne z siedzibą w Turynie. To właśnie ono organizuje konkurs” – powiedział Majewski w rozmowie z PAP.
Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach:
-Kategoria główna, w której biorą udział aforyści z całego świata,
-Kategoria włoskich aforyzmów niepublikowanych
-Kategoria włoskich aforyzmów publikowanych
W tym roku jury w kategorii głównej rozpatrywało zgłoszenia 1500 aforystów z całego świata.
Andrzej Majewski przesłał na konkurs wybór 50 aforyzmów, niektóre z nich były już publikowane.
Znalazły się wśród nich bon moty na temat świata polityki jak np.:
“Kiedyś prezydentów wybierało się w wyniku wyborów, dzisiaj w wyniku castingu”, “Demokracja to istne ZOO: ludzie rządzą baranami za pomocą psów” czy: “Polityk to taki człowiek, który sprawdza w Internecie, jakie ma poglądy, a w banku, ile jest wart”.
W wyborze są też przemyślenia na temat mediów:
“Kanał telewizyjny – cóż za trafne określenie!”, “Kiedyś sławę osiągali ludzie wielkiego formatu, dziś małego ekranu” czy “We współczesnym świecie jednostka ma coraz mniej do powiedzenia i coraz więcej możliwości wyrażania tego”.
Najwięcej aforyzmów w dokonanym przez Majewskiego wyborze dotyczy życia w społeczeństwie:
“Czasami korona cierniowa jest z liści laurowych”, “Człowieka można zabić nawet długopisem, jeśli egzekucji dokonuje komornik”, “Im człowiek ma mniej zasad, tym łatwiej je porzuca” albo “Jeżeli mowa jest srebrem, a milczenie złotem, to słuchanie jest platyną”.
Zapytany o swoje ulubione aforyzmy z tego wyboru autor wskazał trzy:
“Nienawiść jest jak Hydra: im więcej głów ścinasz, tym bardziej ją wzmacniasz”, “Niewolnik marzy o wolności, człowiek wolny o bogactwie, bogacz o władzy, władca o wolności” oraz “Człowiek, gdy ma wybór, wybiera zwykle dobro. Zło wybiera wtedy, gdy wydaje mu się, że nie ma wyboru”.
Wręczenie nagrody odbędzie się w Turynie 20 października 2012 r.
Andrzej Majewski – urodził się 12 listopada 1966 roku. Wychował się na wrocławskich Krzykach. Od dzieciństwa pasjonował się fotografią i literaturą. Jest polskim aforystą, pisarzem, fotografem i scenarzystą, z wykształcenia jest ekonomistą. Jego aforyzmy publikowane były w antologiach, zostały też przełożone na wiele języków. Majewski wydał już kilka tomików aforyzmów m.in. “Aforyzmy i sentencje, które potrząsną światem albo i nie…” (1999), “102 rady dla dzieci mądrych, grzecznych i krnąbrnych” (2003), “Aforyzmy na wszystkie okazje” (2007).
Jego wielką pasją jest sport – jest członkiem Automobilklubu Wrocławskiego, był wicemistrzem rajdowego pucharu Polski. Jest społecznikiem – prowadzi fundację “Sapere Aude”, w której udziela mieszkańcom Wrocławia darmowych porad.
Popularność zyskał dzięki aforyzmom – jest autorem około tysiąca sentencji zebranych w trzech tomach i tłumaczonych m.in. na języki angielski, niemiecki, hebrajski, rosyjski, włoski, grecki, rumuński, czeski, koreański, turecki. Za aforyzmy otrzymał nagrody, m.in. jest zwycięzcą konkursu aforystycznego im. H. Steinhausa (1995). Wyróżniony w konkursie im. S. J. Leca (2000).
Wyróżniony był również za cykl fotografii “Efemeryczność Wieczności” w Międzynarodowym Konkursie Fotografii w Seulu w Korei (2007). Odznaczony odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008).
Andrzej Majewski uważa, ze do tworzenia aforyzmów trzeba mieć bogate życiowe doświadczenie, które udało mu się zdobyć w krótkim czasie, gdyż jest z natury niespokojnym człowiekiem. Dzięki temu może wymyślać proste, syntetyczne rady, mogące się przydać ludziom.
Przykładowe jego inne aforyzmy: “Jeśli chcesz żyć po śmierci – zostań artystą, jeśli chcesz żyć za życia – zostań bankierem”, “Człowiek po to wymyślił samochód, żeby wygodniej siedzieć, stojąc w korkach”,”Współczesna rzeczywistość jest skomputerroryzowana”, ” Dla niektórych osoba wyżej postawiona to istota wyższa”.
Opracowano na podstawie : PAP oraz innych materiałów prasowych
Gratulacje! Aforyzmy super!