Pięciu sprawiedliwych
Przedstawiamy Państwu “Pięciu sprawiedliwych”, którzy ocenią prace uczestników w I Bielskim Konkursie Satyrycznym “WRZUĆ NA LUZ”.
Oto ich nazwiska wraz z krótką charakterystyką.
Juliusz Wątroba
Absolwent Politechniki Łódzkiej, zakochany ze wzajemnością w rodzinnej Rudzicy, gdzie przyszedł na świat w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku dnia 12 kwietnia, a więc w ten sam dzień, który kilka lat później, dzięki lotowi Gagarina, zyskał miano Międzynarodowego Dnia Kosmonauty. Założyciel, wykonawca i autor tekstów teatrzyku satyrycznego “Tandem Vita” i kapeli “Bęc”. Z niesłabnącą werwą uprawia satyrę (debiutował w 1977 roku w legendarnych “Szpilkach”) i fraszkopisarstwo rozproszone po całym bożym świecie czasopiśmienniczym. W 2004 roku wydał wybór fraszek pod intrygującym tytułem “Robaczki świętodrańskie”. Nade wszystko poeta niezwykłej wrażliwości, autor dwudziestu ośmiu tomików, liryk, który zebrał worek nagród w ogólnopolskich konkursach literackich (blisko setki!). Mimo że na koncie ma m. in. IKARA potrafi zachować odpowiedni dystans do swojej osoby, odpowiadający mniej więcej odległości jaka dzieli Bielsko od Białej. Oczywiście Białej Podlaskiej! Jako członek Związku Literatów Polskich w naturalny sposób w naszej Kolorowej Komisji Konkursowej jest Mistrzowską Osobowością w Wydziale Tekstu. Pod dołem maleńka próbka możliwości jurora o bardzo romantycznym imieniu i jeszcze bardziej mięsistym nazwisku:
Altruizm Talent
Kocham moich sąsiadów. Wena
Kocham nieznajomych. w genach.
Kocham wrogów, przyjaciół
- nawet gdy są w biedzie.
Wszystkich w koło oświetla
mej dobroci promyk,
ale… szlag mnie chce trafić
kiedy im się wiedzie!!!
Aleksander Dyl
Góral niskopienny: Kiedyś Tarnobrzeg, dzisiaj Podbeskidzie. Specjalista ds. filmu i fotografii w bielskim Regionalnym Ośrodku Kultury. W pierwszej kolejności operator filmowy. W porywach (twórczego szału) reżyser. Także scenarzysta. Prawdziwy pasjonat. Krótko: Olek Zawodowiec. Autor zdjęć do filmów: “Pielgrzymi”, “Świat Majów”, “Matka Boska Pustynna”, “Chrześcijańskie dziedzictwo czarnej Afryki. Malowidła z Faras”. Współpracował przy słynnym papieskim “Tryptyku rzymskim”. Jako realizator przyłożył rękę do powstania filmów: “Tony Halik opisuje świat” i “Jerzy Panek. To, co najważniejsze”, a ostatnio “Hej, godni kolędnicy, beskidzcy komedianci” wyprodukowanego przez ROK (nie chodzi o miarę czasu, tylko o instytucję) w ramach projektu “Żywieckie Gody – karnawał bez granic”, który kręcono w tak klimatycznych miejscach jak Chata Kawuloka w Istebnej, Muzeum na Grapie w Jaworzynce, a nawet w Karczmie u Zochuliny w Czernichowie. Z “pewną taką nieśmiałością” czeka na śmieszne zdjęcia zrobione przez górali miejskich, które zdołają “złapać życie na gorącym uczynku”, by następnie zamknąć go w ramach prac powieszonych “za karę” na pokonkursowej ścianie.
Tigran Vardikyan
Dumny mieszkaniec Bielska-Białej rodem z Erewania, albo – jeśli ktoś woli – Ormianin, którego życiowe losy rzuciły pod Szyndzielnię, do naszego “miasta z kreseczką”. Malarz, grafik, karykaturzysta i ilustrator w jednym. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym, ilustracją książkową i prasową. W wolnych chwilach maluje. W szybkich fotografuje. Nadworny grafik “Dziennika Zachodniego” współpracujący również z innymi czasopismami w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie ponad 30 indywidualnych wystaw rysunku satyrycznego. Projektuje gry komputerowe oraz – jak przystało na “prawdziwego twardziela o lekkim zabarwieniu humorystycznym”… pluszowe zabawki, co jest namacalnym dowodem jego mistrzowskich umiejętności we wrzucaniu na luz. Dlatego w naszym konkursie ostrzem satyry ciął będzie po rysunkach niczym Wołodyjowski po Bohunie i rozdzielał nie tyle symboliczne razy, co jak najbardziej realne nagrody.
oraz:
Franciszek Kopczak
Dyrektor
Miejskiego Domu Kultury
w Bielsku-Białej
Lech Kotwicz
Kurator konkursu
Na podstawie : mdk.beskidy.pl