Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WIELCY NIEZAPOMNIANI, WSZYSTKIE WPISY

P o ż e g n a n i a listopad 2010- październik 2011

Autor: admin dnia 31 Październik 2011 Brak komentarzy

P o ż e g n a n i a

listopad 2010- październik 2011

KS. JAN TWARDOWSKI

(1915-2006)

poeta, prozaik, kapłan…

Śpieszmy się

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego

Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno

Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą.

W związku z przypadającym na 1 listopada  dniem Wszystkich Świętych, przypominamy Państwu znanych ludzi ze świata satyry, sportu, kultury, polityki i innych dziedzin życia, którzy odeszli w okresie od poprzednich Świąt do dnia dzisiejszego do “Domu Ojca” .

Satyrycy

Ludwik Jerzy Kern

pisarz, dziennikarz, poeta, satyryk i tłumacz, od 1948 do 2002 r. związany z krakowskim “Przekrojem”.
Zmarł 29 października 2010 r. w Krakowie w wieku 90 lat.
Kern był mistrzem krótkich form literackich – autorem niezliczonych wierszy, fraszek, skeczy, anegdot, powiedzonek, książek dla dzieci, tekstów kabaretowych, słów piosenek.

Jan Gross

jeden z największych polskich fraszkopisarzy przełomu II i III tysiąclecia.
Zmarł w dniu 10 listopada 2010 r. ,w przededniu Święta Niepodległości
w Gorzowie Wielkopolskim w wieku 76 lat.
Jan Gross był fraszkopisarzem, satyrykiem, zasłużonym działaczem kultury, członkiem ZAiKS-u i wielu innych stowarzyszeń. Literacko wypowiadał się jako satyryk, fraszkopisarz i aforysta. Wydał wiele książek.

Wacław Klejmont

jeden z największych polskich fraszkopisarzy przełomu XX i XXI wieku.
Zmarł w dniu 13 maja 2011 r. w wieku 64 lat, po trzyletnich zmaganiach z ciężką, nieuleczalną chorobą (rakiem trzustki).
Wacław Klejmont był fraszkopisarzem, satyrykiem, autorem limeryków, felietonistą, eseistą, krytykiem literackim –i jednym z tych (już niestety nielicznych), którzy pisywali listy pismem odręcznym.
Laureat wielu konkursów i autor kilku książek.

Wiesław Malicki

wybitny polski poeta i aforysta, publicysta, tłumacz literatury rosyjskiej, doktor nauk humanistycznych.
Odszedł tragicznie i niespodziewanie w dniu 15 maja 2011 w Opolu w wieku 76 lat.
Wielokrotny laureat konkursów satyrycznych, juror wielu konkursów literackich, autor licznych książek, lwowianin.
Wiesław Malicki był krytykiem, szczególnie życzliwym dla młodych twórców.Zawsze elegancki, służył radami, uśmiechał się i sypał aforyzmami, często wymyślanymi na poczekaniu.

Maciej Zembaty

bard i satyryk.
Zmarł 27 czerwca 2011 r. w wieku 67 lat.Zasłynął jako tłumacz Leonarda Cohena. Jego interpretacja „Partisan” stała się nieoficjalnym hymnem „Solidarności”. Znany z wisielczego poczucia humoru. Współtwórca „Rodziny Poszepszyńskich” i trójkowego „Zgryzu”. Ostatnią płytę „Wolność znaczy Freedom” nagrał w 2009 r.

Ewa Szumańska

satyryk, pisarka, reportażystka.
Zmarła 17 maja 2011 r.  w wieku 80 lat.Autorka cyklu „Będąc młodą lekarką”. Przygodę z rozrywką zaczęła w 1958 r. od „Studia 202″. Napisała kilkanaście książek reportażowych. Służyła w kontrwywiadzie AK, walczyła w powstaniu warszawskim. Do jesieni 2010 r. felietonistka „Tygodnika Powszechnego”.

Eugeniusz Szulborski

poeta,satyryk.
Zmarł 18 września 2011 r. w wieku 73 lat. A
nimator życia literackiego na Podlasiu.Debiutował w 1966 roku.W swoim dorobku ma kilkadziesiąt książek i tomików poetyckich. Pisał wiersze, opowiadania, fraszki i aforyzmy. Jego utwory znalazły się w wydanej kilka lat temu “Księdze aforystyki polskiej XXI wieku” oraz w obszernej antologii “Fraszki polskie”. Był jednym z założycieli i wieloletnim prezesem Nauczycielskiego Klubu Literackiego, współtwórcą i redaktorem kwartalnika literackiego “Najprościej”.

Piosenkarze , aktorzy , reżyserzy

Magda Teresa Wójcik

aktorka, reżyserka.
17 września 2011  w wieku 76 lat.Razem z Henrykiem Boukołowskim założyła i prowadziła Teatr Adekwatny. W kinie najważniejszą rolę zagrała w „Matce Królów” Janusza Zaorskiego. Stworzyła postać prostej kobiety, matki czterech synów, która w czasie okupacji i komunistycznej indoktrynacji broni podstawowych wartości.

Janusz Morgenstern

reżyser, producent filmowy.Zmarł 6 września 2011w wieku 88 lat.
Jego filmy „Do widzenia, do jutra”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Godzina W”, podobnie jak seriale „Kolumbowie”, „Polskie drogi”, a przede wszystkim „Stawka większa niż życie”, weszły do historii polskiego kina. Był szefem Studia Filmowego Perspektywa.

Sidney Lumet

reżyser. Zmarł 9 kwietnia 2011 w wieku 86 lat.
Mimo wielkiego talentu nie zdobył Oscara. Dopiero pod koniec kariery otrzymał statuetkę za całokształt twórczości. W filmach „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Werdykt” oraz „Serpico” stworzył kanon dramatu sądowego i policyjnego. Był reżyserem aktorów. Fonda, Newman i Pacino zawdzięczają mu role życia.

Amy Winehouse

brytyjska piosenkarka.Zmarła 23 lipca 2011 w wieku 27 lat.
Zelektryzowała świat jednym refrenem, w którym odmawiała pójścia na odwyk. Album „Rehab”, wyznania dziewczyny uzależnionej od miłości, alkoholu i narkotyków, pozostaje najważniejszą popową płytą XXI wieku. O bólu i samotności umiała śpiewać jak największe diwy soulu i jazzu. Żyła niebezpiecznie, pod stałą obserwacją mediów.

Edward Żentara

aktor i reżyser.Zmarł 25 maja 2011 śmiercią samobójczą w wieku 55 lat.
W kinie wcielał się w ludzi, którzy pod maską twardzieli skrywali niepokój i wewnętrzne rozdarcie. Największą popularność przyniosła mu rola malarza i karateki w dramacie sensacyjnym „Karate po polsku” (1982). Był związany z wieloma teatrami – najpierw jako aktor, a później dyrektor.

Krystyna Skuszanka

reżyserka teatralna i telewizyjna.Zmarła 29 maja 2011 w wieku 87 lat.
Była jedną z najważniejszych reżyserek teatralnych. Zasłynęła dyrekcją w nowohuckim Teatrze Ludowym (1955 – 1963). Wyreżyserowała „Balladynę”, „Burzę”, „Dziady” i – dwukrotnie – „Brata naszego Boga”. Adaptacja w 1989 r. była jej ostatnim spektaklem.

Gabriela Kownacka

aktorka.Zmarła 30 listopada 2010 w wieku 58 lat.
Nazywano ją polską Marilyn Monroe. Zadebiutowała rolą Zosi w „Weselu” Wajdy. Rita w „Trędowatej” Hoffmana dała jej Nagrodę im. Cybulskiego. Grała w teatrach Warszawy: Kwadrat, Studio i Narodowy. Popularność zdobyła serialem „Rodzina zastępcza”. Ostatnie lata walczyła z rakiem.

Włada Majewska

dziennikarka radiowa, aktorka.Zmarła 18 maja 2011 w wieku 100 lat.
Pracowała w Polskim Radiu, była znana z popularnej kabaretowej audycji „Wesoła Lwowska Fala”. W czasie wojny ponad 800 razy występowała dla polskich żołnierzy. Potem prowadziła londyńskie biuro Radia Wolna Europa. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Janusz Gniatkowski

piosenkarz. Zmarł 24 lipca 2011 r. w Poraju w wieku 83 lat.
Popularny w latach 50 i 60 wokalista.Pierwsze nagrania zarejestrował z katowickim zespołem Jerzego Haralda w roku 1954. Rok później z Nataszą Zylską i Janem Dankiem ruszył na tournée po Polsce, ZSRR, NRD, Czechosłowacji, Mongolii, RFN, Francji i Austrii. Potem często wyjeżdżał do USA, Kanadzie, Australii. Nagrywał z orkiestrami Jana Cajmera i Zygmunta Wicharego.

Halina Żytkowiak

polska wokalistka śpiewająca w zespołach Tarpany, Amazonki, Trubadurzy, jak również występująca solo.
Zmarła 22 marca 2011 r. w Los Angeles.
Swą muzyczną karierę rozpoczęła w 1964 roku w studenckim klubie Politechniki Poznańskiej  Agora w zespole Meteory.
W 1974 opuściła zespół i wraz z  Krzysztofem Krawczykiem koncertowała (m.in. jako grupa Fair). Wspólnie odbyli kilka tournée dla amerykańskiej Polonii. Występowała również w przedstawieniu telewizyjnym Kochałem Panią i kilkukrotnie gościnnie ponownie z Trubadurami.
W ostatnich latach przed śmiercią sporadycznie koncertowała. Zmarła na raka płuc.
W życiu prywatnym Halina Żytkowiak była drugą żoną Krzysztofa Krawczyka, z którym ma syna Krzysztofa Igora.

Henryk Zomerski

polski muzyk  big-beatowy, grający na gitarze basowej i instrumentach klawiszowych.
Zmarł 16 kwietnia 2011 r. w Opolu. Był współzałożycielem Niebiesko-Czarnych oraz członkiem Czerwonych Gitar.

Karin Stanek

piosenkarka.Zmarła 6 lutego 2011 w wieku 67 lat.
Objawiła się w 1962 r. z modą na polski bigbit. Jej kucyki, dżinsy i śląski akcent budziły skrajne emocje. Ale publiczność ją uwielbiała, a ona dawała jej przeboje: „Malowana lala”, „Jedziemy autostopem”, „Chłopiec z gitarą”. Na szczytach sławy była kilka lat; wystarczyło, by stać się legendą.

Gary Moore

irlandzki gitarzysta rockowy i bluesowy,wokalista i kompozytor.
Zmarł 6 lutego 2011 r. w wieku 59 lat , prawdopodobnie na atak serca w czasie snu,  podczas pobytu na wakacjach w hiszpańskiej miejscowości Estepona.
Moore był wiodącym gitarzystą w grupach  ThinLizzy , G Force, ColosseumII i Skid Row (nie jest to to samo Skid Row w którym śpiewał  Sebastian bach). Współpracował także z muzykami takimi jak B.B. King, Greg Lake i Huey Lewis i inni.

Annie Girardot

aktorka.Zmarła 28 lutego 2011 w wieku 79 lat.
Gwiazda francuskiego kina. W dorobku miała 160 ról filmowych, dziesiątki występów na scenie i w telewizji. Popularność przyniosły jej w latach 70. miłosne komedie. Jedne z ostatnich kreacji stworzyła w dramatach Michaela Hanekego: „Pianistce” (2001) i „Ukrytych” (2005).

Irena Kwiatkowska

aktorka.Zmarła 3 marca 2011 w wieku 98 lat.
Teksty i piosenki pisali dla niej Gałczyński i Przybora z Wasowskim. Była ich inspiracją, ale też wymagała wiele, jak od siebie. Jej kabaretowy talent rozbłysł już w 1946 r. W następnych dekadach dzięki radiu dzieci pokochały ją jako Plastusia, w telewizji za sprawą „Wojny domowej” stała się najpopularniejszą matką, a dzięki serialowi „Czterdziestolatek” – symbolem kobiety pracującej. Wspaniałe role komediowe zarejestrowały spektakle Teatru TV, m.in. wielokrotnie powtarzany „Ożenek”.

Krzysztof Kolberger

aktor, reżyser.Zmarł 7 stycznia 2011 w wieku 60 lat.
Niezrównany odtwórca postaci romantycznych w teatrze i filmie. Znakomity recytator i popularyzator poezji. Mistrz dubbingu. Grał u Wajdy, Kutza, Zanussiego, Kieślowskiego. Przez lata związany z Teatrem Narodowym. Reżyser operowy. Od lat walczył z chorobą nowotworową. Zapisał się on w naszej pamięci głównie dzięki rolom w “Dziadach ” i Weselu” i odczytaniu testamentu Jana Pawła II.

Andrzej Piszczatowski

aktor, reżyser.Zmarł 18 kwietnia 2011 w wieku 65 lat.
Był jednym z najważniejszych twórców Teatru Polskiego Radia, dwukrotnym zdobywcą Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry. Współtworzył podziemny Teatr Domowy. Przez większość zawodowego życia był związany z warszawskim Powszechnym. Grał w filmach i serialach.

Elizabeth Taylor

aktorka.Zmarła 23 marca 2011 w wieku 79 lat.
Legenda Hollywoodu, Kleopatra z filmu Mankiewicza. Rolami w „Kotce na rozpalonym blaszanym dachu”, „Butterfield 8″, „Kto się boi Virginii Woolf” czy „Poskromieniu złośnicy” udowodniła, że ma też wielki talent. Miała siedmiu mężów, a jej związek z Richardem Burtonem nazwano romansem stulecia.

Leslie Nielsen

aktor.Zmarł 28 listopada 2010 w wieku 84 lat.
Zagrał w ponad 100 filmach i 1500 programach telewizyjnych, ale popularny stał się dopiero po sześćdziesiątce, dzięki rolom w zwariowanych komediach, m.in. w „Czy leci z nami pilot?” i „Nagiej broni”. Nikt tak jak on nie potrafił wypowiadać absurdalnych dialogów z kamienną twarzą.

Peter Falk

aktor.Zmarł 23 czerwca 2011 w wieku 84 lat.
Zagrał w 60 filmach. Największą popularność zdobył jako porucznik Columbo w telewizyjnym serialu. Pierwszy raz wcielił się w roztargnionego detektywa w prochowcu w 1968 roku w odcinku wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga. Ostatni raz wystąpił w serialu w 2003 r.

Artyści , malarze , kompozytorzy

Zofia Nasierowska

artysta fotografik.Zmarła 3 października 2011 w wieku 73 lat.
Słynna fotografka. Po studiach w łódzkiej Filmówce wyspecjalizowała się w sztuce portretowej. Stworzyła galerię naszych artystycznych znakomitości lat 60. i 70. Współpracowała ze „Zwierciadłem”, „Filmem”, „Ekranem”. Opublikowała wspomnienia „Nasierowska. Fotobiografia”.

Jerzy Nowosielski

malarz. Zmarł 21 lutego 2011 w wieku 88 lat.
Krakowski malarz, pedagog tamtejszej ASP, teolog prawosławny; autor ponad 2 tys. obrazów, rysunków, grafik oraz polichromii w  ponad 30 świątyniach; w latach socrealizmu scenograf łódzkiego Teatru Lalek. Stworzył nowoczesną wersję ikony, w której pojawiała się abstrakcja i kobiece akty. Twórca słynnych ikonostasów, wizerunków Chrystusa i Bogurodzicy, pejzaży, martwych natur, a także obrazów abstrakcyjnych – człowiek który przez całe życie pozostawał pod wielkim wpływem sztuki bizantyjskiej.

Henryk Mikołaj Górecki

kompozytor.Zmarł 12 listopada 2010 w wieku 76 lat.
Miliony ludzi zna go jako autora „Symfonii pieśni żałosnych”, jednego z hitów muzyki klasycznej wszech czasów. Gdy skomponował ją w 1976 r., był już czołową postacią polskiej sceny muzycznej. Zaczynał pod koniec lat 50. jako twórca awangardy, potem wybrał własną drogę, po której kroczył z niesłychaną konsekwencją. Tworzył powoli, jego dorobek nie jest liczny, za to jakościowo ważny. Nikt nie potrafił pisać muzyki tak surowej i prostej, a przy tym niesłychanie emocjonalnej.

Regina Smendzianka

pianistka. Zmarła 15 września 2011 w wieku 86 lat.
Laureatka Konkursu Chopinowskiego w 1949 r., jej kariera świadczy, że talent może rozbłysnąć nawet w świecie podzielonym politycznymi barierami. Koncertowała i nagrywała płyty w ponad 30 krajach. Jej drugą pasją była pedagogika, założyła fundację, która pomagała młodym pianistom.

Roman Opałka

artysta plastyk. Zmarł 6 sierpnia 2011 w wieku 80 lat.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najdroższych artystów świata. Urodzony we Francji, osiadł tam na stałe w 1977 r., po latach spędzonych w Warszawie. W 1965 r. zainicjował cykl „Obrazów liczonych”: pokrywał płótna rzędami kolejnych cyfr, nagrywając odliczanie na taśmie. Cykl zakończył się wraz z jego śmiercią.

Sportowcy


Waldemar Baszanowski

sztangista. Zmarł 29 kwietnia 2011 w wieku 76 lat.
Fachowe pismo „World Weightlifting” umieściło go na trzecim miejscu listy wszech czasów. Zdobył dwa złote medale olimpijskie (Tokio 1964, Meksyk 1968) i pięciokrotnie był mistrzem świata. Po zakończeniu kariery był trenerem, a w 1999 r. wybrano go na prezesa Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów
. Później trener oraz prezes federacji europejskiej. Od roku 2007 sparaliżowany po upadku z drzewa.

Małgorzata Dydek

koszykarka. Zmarła 27 maja 2011 w wieku 37 lat.
W 1999 roku zdobyła mistrzostwo Europy, została najskuteczniejszą zawodniczką turnieju, a w plebiscycie „La Gazzetta dello Sport” uznano ją za najlepszą koszykarkę Europy. Do niej należy rekord bloków ligi WNBA (877). Po zakończeniu kariery mieszkała w Brisbane. Pozostawiła dwóch synów.

Stanisław Bobak

skoczek narciarski. Zmarł 12 listopada 2010 w wieku 54 lat.
Jako pierwszy Polak wygrał w 1980 r. w Zakopanem zawody Pucharu Świata. Stawał na podium konkursów Turnieju Czterech Skoczni; dwukrotnie startował na igrzyskach olimpijskich (Innsbruck 1976, Lake Placid 1980). W 1981 r. musiał zakończyć karierę z powodu kontuzji kręgosłupa.

Nikołaj Andrianow

gimnastyk.Zmarł 21 marca 2011 w wieku 58 lat.
W latach 1972 – 1980 zdobył dla ZSRR 15 medali olimpijskich, w tym siedem złotych. Wielokrotny mistrz świata i Europy. Uznany za najlepszego gimnastyka XX wieku. Po zakończeniu kariery trenował m.in. olimpijską reprezentację Japonii. Chorował na atrofię mózgu.

Janusz Kierzkowski

kolarz.Zmarł 19 sierpnia 2011 r. we Wrocławiu w wieku 64 lat po długiej i ciężkiej chorobie.
Najwybitniejszy polski kolarz torowy. Mistrz świata 1973 i trzykrotny brązowy medalista MŚ. Brązowy medalista olimpijski 1968.

Ryszard Świerad

zapaśnik. Zmarł 3 sierpnia 2011 r. w Spale 56 lat. w wieku Mistrz świata 1981 i dwukrotny wicemistrz w zapasach w st. klasycznym. Mistrz i wicemistrz Europy. Następnie trener w Polsce, Szwecji i Danii. Współautor historycznego sukcesu polskich zapaśników: pięciu medali olimpijskich w Atlancie 1996.

Stefan Liv

Szwedzki hokeista – bramkarz, polskiego pochodzenia.
Zginął 7 września 2011 r. w wieku 31 lat w katastrofie samolotu na lotnisku w Jarosławiu w Rosji wraz z drużyną Łokomotiw Jarosław, w której byli m.in. trzej Czesi i Słowak.Mistrz olimpijski 2006 i mistrz świata 2006.

Paweł Karelin

Rosyjski skoczek narciarski. Jedno miejsce na podium w konkursie Pucharu Świata i dwa w konkursach letniej GP. Ósmy w klas. generalnej GP 2011. Zginął w wypadku pod Niżnym Nowgorodem 9 października 2011 r.w wieku 21 lat, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu.

Daniel Wheldon

Brytyjski kierowca w wyścigach na torze. Mistrz świata 2005 i triumfator w 16 wyścigach formuły Indy Car. Zginął  16 października 2011 r. w wieku 33 lat w karambolu 15 aut w wyścigu w Las Vegas. Walczył o nagrodę 5 mln dolarów za zwycięstwo po starcie z ostatniego pola.

Marco Simoncelli

Włoski motocyklista. Mistrz świata 2008 i wicemistrz 2009 w klasie 250 ccm na maszynie Gilera. Ostatnio występował w klasie Moto GP na Hondzie. W wyścigu w Sepang w Malezji 23 października 2011 r.  w wieku 24 lat zginął na drugim okrążeniu, przejechany przez kolegę.

Pozostali

Andrzej Lepper

5 sierpnia 2011, związkowiec, polityk, wicepremier

Osama bin Laden

2 maja 2011; lider al Kaidy, terrorysta

Muammar Kaddafi

20 października 2011; libijski dyktator

Bohdan Osadczuk

19 października 2011; naukowiec, publicysta

Steve Jobs

5 października 2011; założyciel koncernu Apple

Ernesto Sabato

30 kwietnia 2011; prozaik, eseista

Arcybiskup Józef Życiński

11 lutego 2011; duchowny katolicki, teolog, arcybiskup lubelski

kardynał Andrzej Maria Deskur

3 września 2011; duchowny katolicki

Irena Anders

29 listopada 2010; działaczka polonijna, żona gen. Andersa

kardynał Kazimierz Świątek

21 lipca 2011; duchowny katolicki

Stefan Kuryłowicz

6 czerwca 2011; architekt

W dniu 10 listopada 2010 r. ,w przededniu Święta Niepodległości w Gorzowie Wielkopolskim w wieku 76 lat
Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.