OKIEM JURORA
XXV Turniej Satyry “O Złotą Szpilę” im. I. Krasickiego dobiegł końca.
Wcześniej już zakończyło pracę jury oceniające nadesłaną twórczość literacką, w którym też miałem przyjemność pracować, a 26 listopada komisja w nieco zmienionym składzie dokonała oceny inscenizacji, recytacji oraz wykonania piosenki satyrycznej.
Spośród pięciu zaprezentowanych inscenizacji, jury zgodnie przyznało
I miejsce dla Teatru na Gorącym Dachu za pastisz ” Balladyny” autorstwa Jeremiego Przybory.
II miejsce otrzymał Maksymilian Cena za monolog satyryczny “Kultura” Andrzeja Jaroszyńskiego, znany z kabaretowych wykonań J. Gajosa.
III miejsce przypadło Bartoszowi Pierogowi za monolog “Staruszkowie” – tekst E. Dziewoński.
Recytacje były podzielone na kategorie wiekowe – dorośli i młodzież.
W kategorii dorośli bezkonkurencyjny okazał się Robert Olesiuk z Jarosławia w tekście J. Kryszaka ” Michnik”.
II miejsce przyznano Markowi Dunieckiemu z Warszawy za świetną recytację ” Pochwały życia dojrzałego” Tadeusz Boya- Żeleńskiego.
Równie ciekawie zaprezentowała się Emanuela Nowak z Jarosławia z tekstem H. Bielickiej “Monolog o mężczyznach” i to jej przypadło najniższe miejsce na podium.
Wyróżnienie otrzymał też Marian Kowalski z Lubaczowa za ” Bal rencistów” autorstwa Zdzisława Gozdawy.
Dużo więcej wykonawców wystąpiło w kategorii młodzieżowej i cieszy to podwójnie – bo dużo… i sięgnęli oni po wartościowe teksty autorów takich, jak chociażby M. Hemar, czy J. Jurandot.
To właśnie w tej kategorii jury miało najtwardszy orzech do zgryzienia, ale po krótkiej dyskusji (bo czasu za wiele nie było), ostatecznie wyłoniło podium przyznało dwa wyróżnienia.
Podium zajęli kolejno;
Diana Pietraszyn z Przemyśla, za “Solistę” Jeremiego Przybory,
Zuzanna Bucharz z Dębicy za “Traktorzystkę” Jerzego Jurandota
i Julia Wygnaniec z Przemyśla za “Kobietę pryncypialną” Anny Lechickiej.
Przyznano także dwa wyróżnienia,
a trafiły one do rąk Julii Zegarlickiej i Michaliny Kopy – obie z Lubaczowa.
Wypada jeszcze dodać, że pozostałe osoby prezentowały również wysoki poziom wykonania, jednak nie zawsze dobór repertuaru był spójny z ideą konkursu.
Konkurs piosenki satyrycznej, w którym wystąpiło jedenaście solistek i trzy zespoły okazał się wisienką na torcie całego Turnieju Satyry w Przemyślu.
Poziom wykonań był bardzo wysoki, chociaż i tu niestety niektóre wykonawczynie nieco rozminęły się z tematem, prezentując piosenkę bardziej aktorską niż satyryczną, a nawet i liryczną.
I miejsce zdobyła Kornelia Wodka z Przemyśla za znakomite wykonanie “Dziewczyny z 4G” sł. Dick Scanlan muz. Jeanine Tesori – przekład ???
II miejsce otrzymał zespół Harnasie z Przemyśla. Młodzi mężczyźni pokazali, że i brzydsza część populacji też potrafi wokalnie rozbawić publiczność i zyskać uznanie jurorów. A zaprezentowali ” Balladę o drobiu i szczepie” sł. A. Osiecka muz J. Satanowski.
III miejsce przyznano Emilii Węgrzyn z Dębicy za równie znakomite wykonanie piosenki ” To się zdarza” sł. J. Odrowąż muz W. Piętowski.
Pięknym zakończeniem przesłuchań okazał się występ zespołu AKWARIUM.
To właśnie oni (a może bardziej one), zachwycili jury i zasłużenie zdobyli nagrodę główną, czyli “Złotą Szpilę”
Dwa słowa jeszcze o konkursie plastycznym. A tam – świetne rysunki i… znane nazwiska. W tym temacie odsyłam do oficjalnej strony CK Przemyśl i zapewniam, że warto tam zajrzeć.
Wypada na koniec podziękować organizatorom, bo konkurs satyryczny obejmujący tak wiele dziedzin artystycznych zorganizować łatwo nie jest…
Te podziękowania składam na ręce Pani Sylwii Błaut-Kowaczyk, która od lat zajmuje się kontynuowaniem tej pięknej idei.
Dodam jeszcze, że gdyby zsumować wszystkie nagrody jakie otrzymali laureaci, to uzbierałaby się spora suma.
Dziękuję też Koleżankom i Koledze z komisji konkursowych.
To był dla mnie zaszczyt współpracować z Wami
Do zobaczenia za rok, ale za rok, to ja będę oceniany.
Zbigniew Pikuła