Główna » Grzegorz Lewkowicz, WIELCY NIEZAPOMNIANI, WSZYSTKIE WPISY

ODSZEDŁ GRZEGORZ LEWKOWICZ- WIELKI SATYRYK, POETA, ARTYSTA

Autor: admin dnia 30 Październik 2016 Jeden komentarz

Z ogromnym smutkiem informuję, że w dniu dzisiejszym (30.10.2016 r.) powołany został do Życia Wiecznego w Niebie jeden z największych polskich satyryków, niezrównany Mistrz Limeryku, Fraszki, Wiersza Satyrycznego, Aktor, Poeta, Muzyk, Mój Przyjaciel Grzegorz Lewkowicz.

Grzegorz Lewkowicz był absolwentem PWSM (Obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku, na Wydziale Wokalnym w klasie profesora Jerzego Szymańskiego w 1980 roku.

Urodził się 1 maja 1951 roku w Kętrzynie na Mazurach gdzie mieszkał do matury. Od roku 1969 studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, na Wydziale Zootechnicznym jednocześnie ucząc się w Średniej Szkole Muzycznej w Olsztynie w klasie śpiewu u prof. Hanny Stankowej. Śpiewał wtedy też w studenckim zespole muzycznym, którego pianistą był sam dziś śpiewający Ryszard Rynkowski. Na uczelni założył Zespół Pieśni i Tańca, który dał początek słynnemu dzisiaj Zespołowi Pieśni i Tańca „Kortowo”.

W roku 1970 rozpoczął w Olsztynie współpracę z Zespołem Estradowym „Po prostu”, w którym śpiewał razem z Izabelą Schuetz –Trojanowską. W 1971 roku po zdobyciu jednej z głównych nagród na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, rozpoczął pracę w Estradzie Olsztyńskiej na etacie piosenkarza, gdzie przez rok odbywał trasy koncertowe u boku Sławy Przybylskiej, Mieczysława Święcickiego, Edwarda Hulewicza, Ewy Złotowskiej i innych…

W 1972 roku przeniósł się do Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie pracując na scenie, jednocześnie był słuchaczem Studium Wokalno –Aktorskiego. Po roku rozpoczął studia na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Łącząc studia muzyczne z pracą w teatrze i Studium Aktorskim, ukończył je w 1980 roku z dyplomem magistra sztuki w klasie śpiewu prof. Jerzego Szymańskiego.

Po powrocie na estradę pracował jako solista w Reprezentacyjnym Zespole Marynarki Wojennej „Flotylla”, gdzie również był kierownikiem wokalnym zespołu a następnie ponad 20 lat w Kapeli Gdańskiej, jako aktor estrady, wokalista i akordeonista. Pisał również teksty piosenek i scenariusze oraz był kierownikiem artystycznym kapeli.

W międzyczasie przez rok pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, w Wydziale Kultury i Sztuki na stanowisku inspektora wojewódzkiego do spraw teatru i estrady a następnie jako kierownik muzyczny Bałtyckiej Agencji Artystycznej „BART” w Sopocie.

Z Kapelą Gdańską dał tysiące koncertów w kraju i za granicą. Wielokrotnie koncertował w Szwecji, m.in. pięciokrotnie podczas Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, którego zespół był też laureatem I nagrody, a także w Bergen w Norwegii, podczas Dni Hanzy, oraz w Monachium podczas Oktoberfestu…

Ze swoim zespołem grał do tańca podczas Balu Andrzejkowego w Zamku Wiedeńskim w Austrii. Zbierano wówczas pieniądze na pomnik Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu.

Jako oficer rozrywkowy wspólnie z Marianną Wróblewską i Tomaszem Raczkiem pływał wraz z „Kapelą Gdańską” na „Stefanie Batorym”. Podczas rejsu śpiewem i humorem bawił gości.

Pisał wiele tekstów dla dzieci. Program „Pociąg do Bajkowa” z jego scenariuszem zdobył nagrodę w Chorzowie podczas konkursu „O Złotą Żabkę”. Wspólnie z aktorem Leonardem Rybickim, tworzył „Kabaret na parę”, adresowany do dzieci oraz jego odmianę dla dorosłych. Dali setki programów w Polsce a nawet dla Polonii w Szwecji.

W tym czasie oprócz scenariuszy i tekstów piosenek, pisał wiersze i teksty satyryczne, które drukowane były m.in. w „Karuzeli”, „Dzienniku Bałtyckim, „Wieczorze Wybrzeża” oraz w „Gazecie Olsztyńskiej”, a ostatnio w „Gazecie Wyborczej”, „Wprost”, na stronach „Dobrego humoru” i „Gazety Świętojańskiej”. Publikował w Internecie-wiele jego utworów znajduje się na portalu satyrycznym migielicz.pl.

Wystąpił na żywo w „Szkle kontaktowym” ze swoim wierszem „List do…”  nagrodzonym w Łodzi podczas „Dialogów Satyrycznych” w 2008 roku.

Jest autorem limerykowych przewodników powiatów: kętrzyńskiego, leszczyńskiego i cieszyńskiego oraz współautorem książkowego wydania „Przewodnika limerykowego powiatu przasnyskiego”. Na wydanie czekają „Limeryki wędrowne Warmii i Mazur” oraz „Limeryki Kaszubsko – Kociewskie”. Do końca swojego ziemskiego życia autor pracował nad największym swoim dziełem – „ Śmieszne nazwy polskich miejscowości w limerykach”, zawierającym tysiące limeryków. Miał nadzieję, że do czasu ich wydania liczba niewątpliwie znacznie wzrośnie.

W roku 2011 ze znanym rysującym satyrykiem Lesławem Kuczerskim z Bydgoszczy wydał album satyryczny „Wokół polityki”, gdzie do politycznych karykatur, napisał polimeryki – (wiersze z limeryków). Album jest ciągle w sprzedaży, obecnie już V wydanie. Drugi tom ukazał się w kwietniu 2016 r.

Planowane były kolejne albumy tego duetu: – „Wokół sportu” i „Wokół filmu i estrady”.

Dzięki dotacji Prezydenta Miasta Gdyni w 2011 r. ukazał się tomik „Gdymeryki Limerykowicza” – wydany przez „In gremio”.

W 2012 roku podczas Dni Kultury Polskiej w Irlandii w Limerick – w kolebce limeryku przyznano Grzegorzowi Lewkowiczowi I nagrodę w międzynarodowym konkursie „Napisz swój własny limeryk”. Jego teksty publikowane były w Irlandii oraz w Australii.

Od lat autor był uczestnikiem „Limerykonów” w Lesznie wspólnie ze znanymi satyrykami z całej Polski. To zaowocowało na wiosnę 2013 roku wydaniem przez Miejską Bibliotekę oraz miasto Leszno, jego kolejnego autorskiego tomiku „Podróż w limerykach spod znaku byka”. Autor – Grzegorz Lewkowicz tak jak miasto Leszno jest spod znaku byka.

Był ponad 70-krotnym laureatem ogólnopolskich i zagranicznych konkursów poetyckich i satyrycznych, w tym 26-krotnym zwycięzcą tych konkursów.

19 października 2016 r. wydane zostały Jego “Fraszki sentencjaszki”czyli sentencje łacińskie na wesoło. Jest to zbiór 787 sentencji w żartobliwej interpretacji. Książkę z dedykacją Grzegorza Lewkowicza otrzymałem 26 października 2016 r.

Dziękuję Ci Grzegorzu za to wszystko co zrobiłeś dla polskiej satyry, za niezliczone fantastyczne limeryki, za cudowne fraszki i wiersze satyryczne, które czytałem często jako jeden z pierwszych, Dziękuję Ci za długie budujące rozmowy, za maile z osobistymi często refleksjami, za ciepłe słowa i wspaniałe poczucie humoru.

Żegnaj Przyjacielu!

Do zobaczenia i do usłyszenia w Domu Naszego Ojca!

Uwaga Szanowni Koledzy Satyrycy! Pan Bóg widocznie buduje w Niebie Swój Satyryczny Dream Team!

Jan Migielicz
Redaktor naczelny
Portalu Migielicz.pl

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Jedna odpowiedź do wpisu “ODSZEDŁ GRZEGORZ LEWKOWICZ- WIELKI SATYRYK, POETA, ARTYSTA”

  1. Apoloniusz mówi:

    Grzegorz był młodszy ode mnie niecałe 2 tygodnie. Wspaniały twórca! Nic więcej nie napiszę…