Główna » A JAK CIEKAWOSTKI, WSZYSTKIE WPISY, Władysław Katarzyński

Naterki. Polacy pokonali w piłkę nożną Niemców

Autor: admin dnia 5 Sierpień 2013 Brak komentarzy

Zwycięstwem gospodarzy w stosunku 6:3 zakończył się w sobotę, 3 sierpnia w Naterkach mecz piłkarski Polska- Niemcy.

Mecz zainaugurował VIII Spotkania Warmińskie w gminie Gietrzwałd.


Za chwilę zacznie się pojedynek

Mecze Polska-Niemcy, jakie odbywają się na boisku leśnym w Naterkach, mają 23-letnią tradycję. Spotykają się w nich współcześni mieszkańcy Warmii z tymi, którzy stąd wyjechali i mieszkają w Niemczech. Organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe “Diament”. To klub, który kiedyś reprezentował Naterki. W meczach gra już trzecie pokolenie.


Na boisku niebiesko i żółto. W niebieskich koszulkach goście, w żółtych gospodarze.

— Moi rodzice są z Polski, ja urodziłem się w Kolonii — mówi Dawid Burdak. — Mama rozmawia ze mną po polsku, stąd znam język.

Mecz poprzedziło tradycyjnie wkroczenie dziecięcego pocztu sztandarowego z flagami Polski, Niemiec, Unii Europejskiej i. . . Naterek. Zabrzmiały hymny obu państw, wysłuchano przemówień oficjeli. A potem zaczął się pojedynek, nie bez ostrych spięć.

Jeden z zawodników gości już po kwadransie musiał zejść z boiska.

W miejscowej drużynie zagrał Mieczysław Ziółkowski, wójt Gietrzwałdu.

Niespodziewanie goście, wzmocnieni zawodnikami Polonii Bochum objęli szybko dwubramkowe prowadzenie. I chociaż gospodarze zdołali jeszcze wyrównać przed przerwą, przeciwnicy wyszli na prowadzenie 3:2 po przepięknym golu w samo okienko.

— Wszystko jest pod kontrolą! — uspokajał miejscowych kapitan Naterek Krzysztof Buśko, zwany Buncolem. — Ukłujemy ich!

I tak się stało. Gospodarze przycisnęli, imponując lepszą kondycją i końcowy wynik brzmiał 6: 3 dla nich. A potem była pełna integracja obu drużyn przy napojach chłodzących i kiełbaskach z rożna.

— Festyn jest okazją do integracji międzypokoleniowej a także, że tak powiem górnolotnie, służy pojednaniu polsko-niemieckiemu — powiedział Werner Bohnenkamp, wiceburmistrz Rietberg, miasta w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, partnera gminy Gietrzwałd. Dalszy ciąg integracji w ramach Spotkań Warmińskich miał miejsce wczoraj. W kościele w Sząbruku odbyła się msza ekumeniczna, natomiast w wiejskim domu kultury turniej tenisa stołowego. 10 sierpnia gospodarze zapraszają na stadion w Gietrzwałdzie na Festyn Warmiński.

Tekst i fot. Władysław Katarzyński

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.