Główna » Abecadło autorów, Grzegorz Lewkowicz, WSZYSTKIE WPISY

Lewkowicz Grzegorz- sylwetka

Autor: admin dnia 16 Listopad 2010 Brak komentarzy

                         GRZEGORZ  LEWKOWICZ o sobie:

       Jestem absolwentem PWSM (Obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku, na Wydziale Wokalnym w klasie profesora Jerzego Szymańskieggo.
Urodziłem się 1 maja 1951 roku w Kętrzynie na Mazurach gdzie mieszkałem do matury. Od roku 1969 studiowałem w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, na Wydziale Zootechnicznym jednocześnie ucząc się w Średniej Szkole Muzycznej w Olsztynie w klasie śpiewu u prof. Hanny Stankowej. Śpiewałem wtedy też w studenckim zespole muzycznym, którego pianistą był sam dziś śpiewający Ryszard Rynkowski. Na uczelni założyłem Zespół Pieśni i Tańca, który dał początek słynnemu dzisiaj Zespołowi Pieśni i Tańca „Kortowo”.
       W roku 1970 rozpoczynam w Olsztynie współpracę z Zespołem Estradowym „Po prostu”, w którym śpiewałem razem z Izabelą Schuetz –Trojanowską. W 1971 roku po zdobyciu jednej z głównych nagród na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, rozpocząłem pracę w Estradzie Olsztyńskiej na etacie piosenkarza, gdzie przez rok odbywałem trasy koncertowe u boku Sławy Przybylskiej, Mieczysława Święcickiego, Edwarda Hulewicza, Ewy Złotowskiej i innych…
     W 1972 roku przeniosłem się do Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie pracując na scenie, jednocześnie byłem słuchaczem Studium Wokalno –Aktorskiego. Po roku rozpocząłem studia na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Łącząc studia muzyczne z pracą w teatrze i Studium Aktorskim, ukończyłem je w 1980 roku z dyplomem magistra sztuki w klasie śpiewu prof. Jerzego Szymańskiego.
     Po powrocie na estradę śpiewałem w Zespole Marynarki Wojennej „Flotylla”, gdzie również byłem kierownikiem wokalnym zespołu a następnie ponad 20 lat w Kapeli Gdańskiej, gdzie jako solista –wokalista, akordeonista, pisałem teksty i scenariusze oraz byłem kierownikiem artystycznym.
      W międzyczasie pracowałem w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, w Wydziale Kultury i Sztuki na stanowisku inspektora wojewódzkiego oraz jako kierownik muzyczny Bałtyckiej Agencji Artystycznej „BART” w Sopocie.   
Z Kapelą Gdańską daliśmy tysiące koncertów w kraju i za granicą: wielokrotnie w Szwecji, podczas Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, którego zespół był też laureatem, w Bergen w Norwegii, podczas Dni Hanzy, oraz w Monachium podczas Oktoberfestu…
      Graliśmy podczas Balu Andrzejkowego na Zamku Wiedeńskim w Austrii. Zbierano wówczas pieniądze na pomnik Króla Jana III Sobieskiego. Koncertowaliśmy z Marianną Wróblewską i Tomkiem Raczkiem podczas rejsu na „Stefanie Batorym”…                                      Pisałem również teksty dla dzieci. Program „Pociąg do Bajkowa” z moim scenariuszem zdobył III nagrodę w Chorzowie podczas konkursu „O Złotą Żabkę”. Wspólnie z Leonardem Rybickim, tworzyliśmy „Kabaret na parę”, adresowany dla dorosłych i dla dzieci. Daliśmy setki programów w Polsce a nawet dla Polonii w Szwecji.
 W tym czasie oprócz scenariuszy i tekstów piosenek, pisałem wiersze i teksty satyryczne, które drukowane były m.in. w „Karuzeli”, „Dzienniku Bałtyckim, „Wieczorze Wybrzeża”, „Gazecie Olsztyńskiej”, a obecnie w „Gazecie Wyborczej”, „Wprost” oraz na stronach „Dobrego humoru” i „Gazety Świętojańskiej”… Wystąpiłem również w „Szkle kontaktowym”.
Jestem autorem limerykowych przewodników powiatów: kętrzyńskiego, leszczyńskiego i cieszyńskiego oraz uczestniczyłem w książkowym wydaniu „Przewodnika limerykowego powiatu przasnyskiego”.
Na wydanie czekają „Limeryki wędrowne Warmii i Mazur” oraz „Limeryki Kaszubsko – Kociewskie”. Od lat jestem uczestnikiem „Limerykonów” w Lesznie razem z twórcami limeryków z całej Polski.
Aktualnie ze znanym rysującym satyrykiem Leszkiem Kuczerskim z Bydgoszczy wydaliśmy album satyryczny „Wokół polityki”, gdzie do politycznych karykatur, napisałem polimeryki. Album już w sprzedaży. Przygotowujemy kolejne albumy: „Wokół sportu” i „Wokół filmu i estrady”.  Moje nagrody w konkursach poetyckich i satyrycznych: 

  1. 2006 r. – GDYNIA – Ogólnopolski Konkurs Satyryczny „O grudę bursztynu”- nagroda „Rejs” za najlepsze teksty o Gdyni.
  2. 2007 r. – GNIEWINO – Ogólnopolski Konkurs Satyryczny -  „Energia satyry”- nagroda specjalna „King Oskar”.
  3. 2007 r. – GNIEWINO – wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim – „Gniewińskie pióro” 
  4. 2007 r. – GDYNIA – I – sza nagroda w turnieju satyryków „O strusie jajo”.
  5. 2007 r. – AUSTRALIA – II-ga nagroda w I Polonijnym Konkursie Satyrycznym.
  6. 2007 r. – OLECKO – „Ekologiczna fraszka” – wyróżnienie.
  7. 2007 r. – RADZYŃ PODLASKI – Biały Miś – 2007 r.  –  wyróżnienie
  8. 2008 r. – TRZEBIATÓW – I – sza nagroda „Limeryki o Trzebiatowie”.
  9. 2008 r. – ZEBRZYDOWICE – I – sza nagroda w kategorii limeryki w 2008r.
10. 2008 r. – RADZYŃ PODLASKI – Biały Miś – wyróżnienie
11. 2008 r. – ŁÓDŹ – Łódzkie Dialogi Kabaretowe – II nagroda za „Szkło kontaktowe”.
12. 2009 r. – GDYNIA – „O grudę bursztynu” – wyróżnienie
13. 2009 r. – GNIEWINO – Ogólnopolski Konkurs „Energia satyry” – wyróżnienie.
14. 2009 r. – POZNAŃ – III – cia nagroda za limeryki o Higiei w Poznaniu.
15. 2009 r. – AUSTRALIA – II – ga nagroda w II Polonijnym Konkursie Satyrycznym.
16. 2009 r. – PRZEMYŚL – III nagroda w Turnieju Satyrycznym o „Złotą szpilę”.
17. 2009 r. – WPROST – Główna nagroda w konkursie na polityczne rymowanki
18. 2010 r. – TRZEBIATÓW – I – sza nagroda za „Limeryki o Trzebiatowie”.
19. 2010 r. – SUWAŁKI -  I – sza Nagroda Prezydenta „Suwalskie Limeryki Latem”.
20. 2010 r. – SIEDLCE – wyróżnienie w konkursie na limeryki przyrodnicze.
21. 2010 r. – KOBYLANKA – I nagroda „Limeryki z dynią w roli głównej”.
22. 2010 r. – PRZEMYŚL – II nagroda w Turnieju Satyrycznym „O Złotą szpilę”.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.