Główna » Leszek Wierzchowski, WSZYSTKIE WPISY

LESZEK WIERZCHOWSKI “MANIFEST EROTYCZNY”

Autor: admin dnia 23 Grudzień 2019 Brak komentarzy

W dniu 16 grudnia 2019 r. ukazał się zbiór fraszek Leszka Wierzchowskiego pt.“Manifest erotyczny”, wydanie III zmienione i rozszerzone, stron 384. Zmieniona została też okładka książki.

Manifest erotyczny – pierwszy zbiór fraszek, który ukazał się w 2002 roku, od razu przyniósł jego autorowi literacką sławę. Wkrótce potem poeta wydał kolejne tomy dworzanek: Dziwne stany świadomości, Imionnik zakochanych, Erotyczne przymiarki i Sztuka pieszczot, które tworzą pięcioksiąg pt. „Świat skrócony”… do najmniejszej formy literackiej. Jego epigramaty mają charakter społeczny, satyryczny, liryczny i filozoficzno- refleksyjny. Każdy zbiór stanowi całość kompozycyjno-treściową, a wszystkie razem wzajemnie się uzupełniają. Leszek Antoni Wielki Książę Wierzchowski herbu Pobóg z dewizą Audenter atque consulte – mimo arystokratycznego tytułu – jest człowiekiem skromnym i pełnym pogody ducha, potrafi być bezpośredni i serdeczny. Stał się utalentowanym arcymistrzem polskiej fraszki.

Autor Manifestu erotycznego daje się poznać jako człowiek urzeczony powabami miłości. Stąd takie rozdziały, jak Stan wolny, Stan zniewolony, Stan odzyskany i Momenty! Poetyckie perełki Leszka Wierzchowskiego cechuje autentyczny, zdrowy humor i błyskotliwy dowcip. Autor umiejętnie wykorzystuje komizm słowa, sytuacji i niejednokrotnie – postaci, a także po mistrzowsku czerpie twórcze możliwości z formalnych i słownych walorów fraszki. Uwagę zwraca maksymalna skrótowość wypowiedzi, duża elegancja w treści i formie, jak również – odkrywczość. We fraszkach erotycznych zaobserwować można odwagę w formułowaniu treści. Autor jednak nigdy nie przekracza granic przyzwoitości i norm moralnych. A bawi – wybornie!… Przyjrzyjmy się zbiorowi pt. Manifest erotyczny. Poeta twórczo potraktował tematykę miłosną: fraszki miłosne podzielił na Trzy stany i Momenty!

Trzeba też zwrócić uwagę na umiejętność czerpania z ludowych przysłów i języka potocznego, co również przybliża autora i jego fraszki – odbiorcy. Z pewnością zagoszczą one w wielu polskich domach i przyniosą chwile odprężenia zmęczonemu czytelnikowi, może choć na moment zwalczając przygnębienie, szarość i dekadentyzm. Takie właśnie intencje i przesłanie kierowały ich autorem. Poza tym – co istotne – do Manifestu erotycznego włączył swoje poetyckie juwenilia oraz rozdziały fraszek społeczno-obyczajowych, głęboko filozoficznych i lirycznych. Dodał też suplement – zbiór przezabawnych limeryków pt. Absurdeski.
Warto także zwrócić uwagę na symetryczną budowę Manifestu… Również szata graficzna tomów fraszek jest autorstwa poety – przemyślana w szczegółach takich, jak dobór obrazów, wyszukany krój czcionki czy format. Już po okładkach książek Wierzchowski jest rozpoznawalny!… Leszek Wierzchowski swoją twórczością na trwałe wpisał się w poczet najwybitniejszych klasyków polskiej fraszki. I w pełni na to zasłużył

Wybrane fraszki:

Straszny świat

Patrząc na świat ten okropny, Boże,
Milsze mi bajki!… w telewizorze.

Uchwały i życie

Niejedne doniosłe uchwały
Nietknięte… w archiwum zostały!

Tyrani

Przepisami i kontrolą–
Naród gnębią i niewolą!

Głupcy i plotki

Dureń durniowi naplecie bzdur,
Potem je durniów powtarza chór!

Uległość kobiety

Słowa sprzeciwu – żadna nie powie,
Gdy jej mężczyzna zawróci w głowie!

Panna o otwartym sercu

Sypiać z jednym? – Nie ma mowy!
Ją podnieca seks zbiorowy…

Dyplomatka

Miłym słówkiem się wykręci,
Gdy na seks z nim… nie ma chęci!

Do dziewicy

Strzeż się, panno, amatora,
Bo się z cnotą – nie upora!

Rozum mężczyzny

Młoda, ładna, zgrabna w mini
Z niejednego… durnia czyni!

Aby potem nie żałować

Wpierw się dobrze naucz życia,
Nim się weźmiesz do pożycia!

Do kuszącej

Nie wódź mnie na pokuszenie,
Bo – i tak się nie ożenię!…

Serce, co kocha

Dużo tkliwiej od budzika
Zakochane serce tyka!

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


dziewięć − 9 =