Główna » Książki, które polecamy, Leszek Wierzchowski, WSZYSTKIE WPISY

LESZEK WIERZCHOWSKI “IMIONNIK ZAKOCHANYCH. FLIRT MIŁOSNY. FRASZKI”

Autor: admin dnia 14 Czerwiec 2021 Brak komentarzy

W czerwcu 2021 r. wydany został zbiór fraszek Leszka Wierzchowskiego pt. “Imionnik zakochanych. Flirt miłosny” – wydanie II, zmienione i poszerzone do 320 stron.

M o t t o:

Geneza imion

On ją przytulił, jego ona –
I tak zrodziły się… imiona!

Zabawa w miłość

Miłość – to poważna sprawa! –
Kiedy kończy się zabawa…

Jak się kochać

By wam miłość nie obrzydła –
Perfum mniej, a więcej mydła!

FLIRTEM I FRASZKĄ

Nie znajdziesz, Czytelniku, nic bardziej śmiesznego,

Niż przezabawne fraszki!… Leszka Wierzchowskiego.

– chciałoby się powiedzieć, czytając trzeci z kolei zbiór fraszek Leszka Wielkiego Księcia WIERZCHOWSKIEGO – „Imionnik zakochanych. Flirt miłosny”. Książka ta, utrzymana w tonie miłosnego flirtu, jest realizacją ciekawej koncepcji autora, polegającej na przypisaniu imionom najrozmaitszych cech, a także aspektów erotycznych. Jej celem jest bawić i cieszyć czytelników!…

Wkrótce po wydaniu „Manifestu erotycznego” L. Wierzchowskiego, powstał następny tom tegoż autora –„Dziwne stany świadomości”. Znajdujemy w nim – podobnie jak w „Manifeście…” – sporo erotyków, ale także fraszki społeczno – obyczajowe, satyryczne, liryczne i głęboko filozoficzne! Często świetne aforyzmy…

W następnych latach poeta napisał kolejne zbiory: „Imionnik zakochanych”, „Erotyczne przymiarki” i „Sztukę pieszczot”. Pięcioksiąg ten określił mianem „Świat skrócony” – do najmniejszej formy literackiej – fraszki. Każdy tom stanowi zwartą samodzielną całość kompozycyjno- -treściową, a wszystkie razem wzajemnie się uzupełniają. I – co również ważne – są odkrywcze!…

„Imionnik…” znakomicie wpisuje się w ten oryginalny pięcioksiąg, obejmujący w krótkich wierszach – w dobrym tonie, ale z przekąsem i humorem – ogromne bogactwo naszego życia obyczajowego. Jego autor – wywodzący się ze starego rycerskiego rodu herbu Pobóg – odkrywa przed nami wesołe aspekty wzajemnych relacji – jak w tej fraszce:

ANGELIKA. Choć mam chęci…

Choć mam chęci na Angelę,

Do gadania mam – niewiele!…

Bywa przecież i tak.

Opisane dwuwierszem zabawne sytuacje, jakoby specyficzne dla danego imienia, pozwalają czytelnikowi uogólnić różne zjawiska lub podkreślić specyfikę niektórych zdarzeń. Oto dwa znamienne przykłady:

SŁAWOMIR. Gdy się kończy…

Gdy się kończy miłość Sławka,

Pozostaje… zmięta trawka!

LEOKADIA. Choć mi z tobą…

Choć mi z tobą bardzo słodko,

Słono mnie kosztujesz, Lodko!

Lekka fraszka zgrabnie ujmuje sedno wielu ludzkich postaw. Inspiruje nas do tego, abyśmy ubarwiali nasze relacje niezobowiązującą grą słów i przekomarzań. Figlarnie brzmią kwestie etyczne przedstawione przez autora:

RENATA. Skończysz…

Skończysz zdobywanie świata,

Gdy zdobędzie cię – Renata!

ZENON. Zawiedź…

Zawiedź w łoże swe Zenona,

A – nie będziesz zawiedziona!

„Imionnik zakochanych” zawiera wachlarz komicznych postaci, wśród których często odnajdujemy kogoś z naszego środowiska, jak w tych przykładach:

ZUZANNA. Zamiast nagabywać…

Zamiast nagabywać Zuzię –

Opamiętaj się, łobuzie!

JADWIGA. Gdy mężczyzny…

Gdy mężczyzny chce Jadwiga,

Żaden jej się – nie wymiga!…

Autor dokonuje trafnych, zabawnych i zaskakujących opisów sytuacji:

EUGENIUSZ. Choćbyś miała…

Choćbyś miała sto sukienek,

Każdą z ciebie ściągnie – Gienek!

ANDRZEJ. Najwierniejsi…

Najwierniejsi są Andrzeje! –

Nim do innej ich zawieje!…

Fraszki Leszka Wierzchowskiego stanowią niezwykły podręcznik o walorach edukacyjnych: barwne słownictwo, bogactwo porównań, wielość znaczeń – to wszystko przyciąga uwagę, porywa i unosi nasze smutne dusze, czego dowodzą następujące miniaturki:

ZYTA. Jest jak kwiat…

Jest jak kwiat pod słońcem Zyta:

Przytulisz ją, a rozkwita!

KAROLINA. Budzi się…

Budzi się z wesołą miną

Ten, co sypia – z Karoliną!

Erotyki łatwo wpadają w ucho, zapamiętuje się je błyskawicznie, mają bowiem tę zaletę, że są rytmiczne:

STANISŁAWA. Temu ziemia…

Temu ziemia rajem zda się,

Kto ma wartą grzechu – Stasię!

Podświadomie kojarzą się z muzykalnymi przyśpiewkami:

DANUTA. Mężczyzn…

Mężczyzn nigdy dość Danusi:

Z jednym śpi, a innych kusi!…

Wiele z nich może wejść do powszechnego obiegu i funkcjonować jako swego rodzaju przysłowia:

KATARZYNA. Nadaremnie…

Nadaremnie gruchasz Kasi,

Gdy masz w głowie – móżdżek ptasi!

„Imionnik…” Leszka Wierzchowskiego w polskiej literaturze jest jedynym tak obszernym zbiorem fraszek, utrzymanym w erotycznym, przezabawnym i jednocześnie taktownym tonie:

BOGDAN. Tak wieczorem…

Tak wieczorem, jak nad ranem

Seks najzdrowszy jest – z Bogdanem.

Książka ta jest niezwykła dlatego, iż autor z rozmysłem ujął swoją wizję relacji między ludźmi w formalne ramy literackie i tematyczne, które w dowcipny sposób wspierają trafność opisu.

Formę i treść fraszek „Imionnika…” można by porównać do przebogatej, złoconej karety, która zaprzężona w pary rumaków – wartkich słów o szczególnym swoistym pięknie i lekkości – mknie w bajkowe krainy:

MAJA. Nie obiecuj…

Nie obiecuj sobie Majki,

Bo jej w głowie – książę z bajki!

Leszek W. Ks. Wierzchowski częstuje nas w „Imionniku…” fraszką swobodną i przekorną, ale nie pozbawioną moralnego przesłania!

Z okna tej karety wydaje się wychylać autor i grozić palcem tym, którzy przekraczają normy moralnego postępowania:

HENRYKA. Ci, co łóżko…

Ci, co łóżko grzeją z Henią,

Długo w piekle się rumienią!

Poeta drwi, jak kiedyś Ignacy Krasicki, z dwuznaczności motywów różnych przejawów życia obyczajowego Polaków. Krytykuje małostkowość i hipokryzję, dając wyraz sceptycznego i ironicznego stosunku do swobodnych relacji między kobietami i mężczyznami:

FRANCISZEK. Jest w rozterce…

Jest w rozterce serce Franka,

Bo w nim żona i – kochanka!

Pięcioksiąg fraszek sytuuje jej autora na panteonie współczesnych twórców tego gatunku literackiego.

A nawiązując do dwuwiersza z „Imionnika zakochanych”:

HALINA. Gdy ulegniesz…

Gdy ulegniesz raz Halinie,

Wokół palca cię owinie!… –

można stwierdzić, iż bardzo łatwo ulec urokowi fraszek Leszka Wierzchowskiego, a wiele z nich zapamiętać na zawsze.

* * *

Wystarczy tylko podnieść głowę znad smartfonu, zanurzyć się w barwnym świecie metafor, niespotykanych porównań, zabawnych kontekstów, aby przeżyć przygodę odkrywania swoich uczuć, jakie z pewnością pojawią się przy lekturze „Imionnika…”. Może będzie to lekiem na przygnębiające poczucie chaosu informacyjnego, ciągłych wątpliwości co jest prawdą, a co zakłamaniem.

Fraszki Leszka Wielkiego Księcia Wierzchowskiego nauczą nas akceptowania własnych niedoskonałości, będziemy też bardziej tolerancyjni dla niedoskonałości naszych bliźnich, a w końcu przestaniemy osądzać innych i świat będzie lepszy. Bo Wierzchowski swoimi fraszkami proponuje lepszą, lżejszą, mniej frasobliwą codzienność.

Starannie wydana książka, ozdobiona reprodukcją słynnego obrazu Claude Oscara Moneta „Śniadanie na trawie”, znakomicie korespondującą z jej treścią, tworzy elegancką całość i może być, m.in. oryginalnym prezentem na różne okazje!…

Iwona SUŁKOWSKA

PS: Wkrótce po pierwszym wydaniu „Imionnika zakochanych” Leszka Wierzchowskiego, wielu rodziców nadało swym pociechom imiona, które zostały opisane w tej książce. Spodobały się!

FLIRTEM I FRASZKĄ Nie znajdziesz, Czytelniku, nic bardziej śmiesznego, Niż przezabawne fraszki!… Leszka Wierzchowskiego. – chciałoby się powiedzieć, czytając trzeci z kolei zbiór fraszek Leszka Wielkiego Księcia WIERZCHOWSKIEGO – „Imionnik zakochanych. Flirt miłosny”. Książka ta, utrzymana w tonie miłosnego flirtu, jest realizacją ciekawej koncepcji autora, polegającej na przypisaniu imionom najrozmaitszych cech, a także aspektów erotycznych. Jej celem jest bawić i cieszyć czytelników!… Wkrótce po wydaniu „Manifestu erotycznego” L. Wierzchowskiego, powstał następny tom tegoż autora –„Dziwne stany świadomości”. Znajdujemy w nim – podobnie jak w „Manifeście…” – sporo erotyków, ale także fraszki społeczno – obyczajowe, satyryczne, liryczne i głęboko filozoficzne! Często świetne aforyzmy… W następnych latach poeta napisał kolejne zbiory: „Imionnik zakochanych”, „Erotyczne przymiarki” i „Sztukę pieszczot”. Pięcioksiąg ten określił mianem „Świat skrócony” – do najmniejszej formy literackiej – fraszki. Każdy tom stanowi zwartą samodzielną całość kompozycyjno- -treściową, a wszystkie razem wzajemnie się uzupełniają. I – co również ważne – są odkrywcze!… „Imionnik…” znakomicie wpisuje się w ten oryginalny pięcioksiąg, obejmujący w krótkich wierszach – w dobrym tonie, ale z przekąsem i humorem – ogromne bogactwo naszego życia obyczajowego. Jego autor – wywodzący się ze starego rycerskiego rodu herbu Pobóg – odkrywa przed nami wesołe aspekty wzajemnych relacji – jak w tej fraszce: ANGELIKA. Choć mam chęci… Choć mam chęci na Angelę, Do gadania mam – niewiele!… Bywa przecież i tak. 21-05-12 06 Imionnik zakochanych wyd 2.indd 5 2021-05-12 21:24:58II Opisane dwuwierszem zabawne sytuacje, jakoby specyficzne dla danego imienia, pozwalają czytelnikowi uogólnić różne zjawiska lub podkreślić specyfikę niektórych zdarzeń. Oto dwa znamienne przykłady: SŁAWOMIR. Gdy się kończy… Gdy się kończy miłość Sławka, Pozostaje… zmięta trawka! LEOKADIA. Choć mi z tobą… Choć mi z tobą bardzo słodko, Słono mnie kosztujesz, Lodko! Lekka fraszka zgrabnie ujmuje sedno wielu ludzkich postaw. Inspiruje nas do tego, abyśmy ubarwiali nasze relacje niezobowiązującą grą słów i przekomarzań. Figlarnie brzmią kwestie etyczne przedstawione przez autora: RENATA. Skończysz… Skończysz zdobywanie świata, Gdy zdobędzie cię – Renata! ZENON. Zawiedź… Zawiedź w łoże swe Zenona, A – nie będziesz zawiedziona! „Imionnik zakochanych” zawiera wachlarz komicznych postaci, wśród których często odnajdujemy kogoś z naszego środowiska, jak w tych przykładach: ZUZANNA. Zamiast nagabywać… Zamiast nagabywać Zuzię – Opamiętaj się, łobuzie! 21-05-12 06 Imionnik zakochanych wyd 2.indd 6 2021-05-12 21:24:58III JADWIGA. Gdy mężczyzny… Gdy mężczyzny chce Jadwiga, Żaden jej się – nie wymiga!… Autor dokonuje trafnych, zabawnych i zaskakujących opisów sytuacji: EUGENIUSZ. Choćbyś miała… Choćbyś miała sto sukienek, Każdą z ciebie ściągnie – Gienek! ANDRZEJ. Najwierniejsi… Najwierniejsi są Andrzeje! – Nim do innej ich zawieje!… Fraszki Leszka Wierzchowskiego stanowią niezwykły podręcznik o walorach edukacyjnych: barwne słownictwo, bogactwo porównań, wielość znaczeń – to wszystko przyciąga uwagę, porywa i unosi nasze smutne dusze, czego dowodzą następujące miniaturki: ZYTA. Jest jak kwiat… Jest jak kwiat pod słońcem Zyta: Przytulisz ją, a rozkwita! KAROLINA. Budzi się… Budzi się z wesołą miną Ten, co sypia – z Karoliną! Erotyki łatwo wpadają w ucho, zapamiętuje się je błyskawicznie, mają bowiem tę zaletę, że są rytmiczne: STANISŁAWA. Temu ziemia… Temu ziemia rajem zda się, Kto ma wartą grzechu – Stasię! 21-05-12 06 Imionnik zakochanych wyd 2.indd 7 2021-05-12 21:24:58IV Podświadomie kojarzą się z muzykalnymi przyśpiewkami: DANUTA. Mężczyzn… Mężczyzn nigdy dość Danusi: Z jednym śpi, a innych kusi!… Wiele z nich może wejść do powszechnego obiegu i funkcjonować jako swego rodzaju przysłowia: KATARZYNA. Nadaremnie… Nadaremnie gruchasz Kasi, Gdy masz w głowie – móżdżek ptasi! „Imionnik…” Leszka Wierzchowskiego w polskiej literaturze jest jedynym tak obszernym zbiorem fraszek, utrzymanym w erotycznym, przezabawnym i jednocześnie taktownym tonie: BOGDAN. Tak wieczorem… Tak wieczorem, jak nad ranem Seks najzdrowszy jest – z Bogdanem. Książka ta jest niezwykła dlatego, iż autor z rozmysłem ujął swoją wizję relacji między ludźmi w formalne ramy literackie i tematyczne, które w dowcipny sposób wspierają trafność opisu. Formę i treść fraszek „Imionnika…” można by porównać do przebogatej, złoconej karety, która zaprzężona w pary rumaków – wartkich słów o szczególnym swoistym pięknie i lekkości – mknie w bajkowe krainy: MAJA. Nie obiecuj… Nie obiecuj sobie Majki, Bo jej w głowie – książę z bajki! Leszek W. Ks. Wierzchowski częstuje nas w „Imionniku…” fraszką swobodną i przekorną, ale nie pozbawioną moralnego przesłania! 21-05-12 06 Imionnik zakochanych wyd 2.indd 8 2021-05-12 21:24:58V Z okna tej karety wydaje się wychylać autor i grozić palcem tym, którzy przekraczają normy moralnego postępowania: HENRYKA. Ci, co łóżko… Ci, co łóżko grzeją z Henią, Długo w piekle się rumienią! Poeta drwi, jak kiedyś Ignacy Krasicki, z dwuznaczności motywów różnych przejawów życia obyczajowego Polaków. Krytykuje małostkowość i hipokryzję, dając wyraz sceptycznego i ironicznego stosunku do swobodnych relacji między kobietami i mężczyznami: FRANCISZEK. Jest w rozterce… Jest w rozterce serce Franka, Bo w nim żona i – kochanka! Pięcioksiąg fraszek sytuuje jej autora na panteonie współczesnych twórców tego gatunku literackiego. A nawiązując do dwuwiersza z „Imionnika zakochanych”: HALINA. Gdy ulegniesz… Gdy ulegniesz raz Halinie, Wokół palca cię owinie!… – można stwierdzić, iż bardzo łatwo ulec urokowi fraszek Leszka Wierzchowskiego, a wiele z nich zapamiętać na zawsze. * * * Wystarczy tylko podnieść głowę znad smartfonu, zanurzyć się w barwnym świecie metafor, niespotykanych porównań, zabawnych kontekstów, aby przeżyć przygodę odkrywania swoich uczuć, jakie z pewnością pojawią się przy lekturze „Imionnika…”. Może będzie to lekiem na przygnębiające poczucie chaosu informacyjnego, ciągłych wątpliwości co jest prawdą, a co zakłamaniem. 21-05-12 06 Imionnik zakochanych wyd 2.indd 9 2021-05-12 21:24:58VI Fraszki Leszka Wielkiego Księcia Wierzchowskiego nauczą nas akceptowania własnych niedoskonałości, będziemy też bardziej tolerancyjni dla niedoskonałości naszych bliźnich, a w końcu przestaniemy osądzać innych i świat będzie lepszy. Bo Wierzchowski swoimi fraszkami proponuje lepszą, lżejszą, mniej frasobliwą codzienność. Starannie wydana książka, ozdobiona reprodukcją słynnego obrazu Claude Oscara Moneta „Śniadanie na trawie”, znakomicie korespondującą z jej treścią, tworzy elegancką całość i może być, m.in. oryginalnym prezentem na różne okazje!… Iwona SUŁKOWSKA PS: Wkrótce po pierwszym wydaniu „Imionnika zakochanych” Leszka Wierzchowskiego, wielu rodziców nadało swym pociechom imiona, które zostały opisane w tej książce. Spodobały się
Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


4 + = pięć