Główna » Leszek Wierzchowski, WSZYSTKIE WPISY

LESZEK WIERZCHOWSKI EPOPEJA “MILLENIUM czyli Narodziny Solidarności Narodu Polskiego w Gdańsku podczas strajku w 1980 roku”

Autor: admin dnia 1 Wrzesień 2021 Brak komentarzy

Dramatyczna epopeja

Leszek Wierzchowski   poprzez poetycki dramat paradokumentalny pt. Millenium. Narodziny Solidarności Narodu Polskiego  w Gdańsku podczas strajku w 1980 roku ma miejsce w polskiej literaturze współczesnej obok  Zbigniewa Herberta , Tadeusza Różewicza, Stanisława Grochowiaka, Sławomira Mrożka, Leona Kruczkowskiego. Ale też miejsce wyjątkowe – poza twórczością epicką noblistki Olgi Tokarczuk – wśród dramatów Doroty Masłowskiej,  bogactwa powieści, opowieści i reportaży (Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator)  oraz literatury obyczajowej, fantastycznej i kryminalnej. Millenium różni się np. od dramatu Różewicza („Kartoteka”) wszystkim: szczegółowym ciągiem zdarzeń, określoną ramą czasową i miejscem, postacie są autentyczne, dynamiczne, emocjonalne, aktywne, w Millenium nie ma cienia abstrakcji Różewicza ani absurdu Mrożka. Wiemy, jak absurdalna była rzeczywistość w roku 1980, a Wierzchowski konstruuje wydarzenia historyczne twardym, celnym, jednoznacznym językiem.

Poeta opisuje moment gwałtownego przełomu w polskiej historii, zmiany w zasadach pracy, relacjach ludzi pracy i władzy, organizacji życia społecznego w Polsce i jej położenia w Europie, początki umierania jednego świata i rodzenia się nowego. Akcja dramatu trwa jedną noc z soboty na niedzielę- z 16 na 17 sierpnia 1980 roku w przełomowym momencie kończącego się strajku zakładowego w Stoczni Gdańskiej i rozpoczynającego się strajku solidarnościowego.  Bohaterowie Millenium – to szeroki wachlarz postaci: dwunastu  działaczy strajkowych i związkowych, występujących w utworze pod swoimi własnymi nazwiskami, kierownictwo Stoczni Gdańskiej,  dziennikarze, robotnicy stoczniowi, rolnicy, nauczycielki i członkowie rodzin strajkujących. We wszystkich aktach każda z postaci ma swoją dłuższą albo krótsze wypowiedzi, uczestniczy w sporach, dyskusjach, dialogach. Akcja jest wartka, intrygująca, pochłania wyobraźnię i wzbudza emocje w próbie objęcia bogactwa doznań i informacji.

Dzieło zawiera Motto, Prolog, pięć aktów, Epilog i Dodatek…

Iwona Sułkowska

MILLENIUM
poetycki dramat paradokumentalny

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

XHTML: Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


× 5 = czterdzieści