Główna » Abecadło autorów, Leszek Wierzchowski, WSZYSTKIE WPISY

Leszek Wierzchowski- biografia

Autor: admin dnia 11 Czerwiec 2017 Brak komentarzy

LESZEK WIERZCHOWSKI

NOTA BIOGRAFICZNO-LITERACKA

Leszek Wierzchowski, ur. 10 września 1949 r. w Zawierciu, uczył  się  w miejscowym I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego , a następnie w Studium Nauczycielskim w Gliwicach. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

W latach 70-80 minionego stulecia Leszek  Wierzchowski pracował jako dziennikarz prasowy w Warszawie i Katowicach. Pisał i publikował wiersze satyryczne i fraszki.Otrzymał stypendium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich w Warszawie na kontynuowanie twórczości. Był współzałożycielem Grupy Literackiej im. Wł. Sebyły w Kłobucku k/Częstochowy i literackiego Towarzystwa Wolnistów we Wrocławiu. Jest członkiem m. in. Związku Literatów Polskich.

Pisał dramaty poetyckie, z których najważniejszym jest  Millenium - uznany za współczesną polską  epopeję – o historycznych wydarzeniach  sierpnia 1980 r. na Wybrzeżu. W dziele tym poeta  nawiązuje także do powstania   warszawskiego  1944  roku,  marca  1968 r. i tragicznych dni grudnia 1970 r. w Gdańsku.  Dramat miał dwa wydania (1998, 1999),  a jego fragmenty inscenizowano  w  Muzeum  Kinematografii  w   Łodzi z udziałem  wybitnych aktorów, wśród nich Jana Machulskiego i Leona Niemczyka.

Literacki talent  Leszka Wierzchowskiego najpełniej zaowocował  pięcioksiągiem cieszących się popularnością i wielokrotnie wznawianych tomów fraszek : Manifest erotyczny, Dziwne stany świadomości, Imionnik zakochanych, Erotyczne przymiarki i Sztuka pieszczot.  Poeta  został uznany  za współczesnego  klasyka polskiej  fraszki.

Na łamach ogólnopolskiego Miesięcznika Literackiego „AKANT” odbyło się sześć rocznych  edycji konkursu na aforyzm, fraszkę lub limeryk pt. ”Inspiracje Wierzchowskim”. Natomiast w 2009 r. w Łodzi powstał pierwszy Klub Miłośników Twórczości Leszka Wierzchowskiego.  Wiele jego fraszek znalazło się w antologiach. Za twórczość literacką otrzymał szereg nagród, wśród nich Laur Umiejętności i Kompetencji.

Leszek Wielki Książę Wierzchowski jest Regentem Polski i Polskiego Ruchu Monarchistycznego, organizacji ogólnopolskiej i polonijnej. Został uhonorowany wieloma zagranicznymi tytułami arystokratycznymi i orderami.

W 1994 r. powołał charytatywną Fundację POLSKA KORONA, której celem jest niesienie  materialnej pomocy dla utalentowanej , lecz niezamożnej młodzieży szkół podstawowych i średnich.

Od 1999 r.  związany z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Mieszkał  w  Zawierciu, Gliwicach, Sosnowcu,  a obecnie w Katowicach.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.