Leszek Wierzchowski- biografia
LESZEK WIERZCHOWSKI
NOTA BIOGRAFICZNO-LITERACKA
Leszek Wierzchowski, ur. 10 września 1949 r. w Zawierciu, uczył się w miejscowym I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego , a następnie w Studium Nauczycielskim w Gliwicach. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
W latach 70-80 minionego stulecia Leszek Wierzchowski pracował jako dziennikarz prasowy w Warszawie i Katowicach. Pisał i publikował wiersze satyryczne i fraszki.Otrzymał stypendium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich w Warszawie na kontynuowanie twórczości. Był współzałożycielem Grupy Literackiej im. Wł. Sebyły w Kłobucku k/Częstochowy i literackiego Towarzystwa Wolnistów we Wrocławiu. Jest członkiem m. in. Związku Literatów Polskich.
Pisał dramaty poetyckie, z których najważniejszym jest Millenium - uznany za współczesną polską epopeję – o historycznych wydarzeniach sierpnia 1980 r. na Wybrzeżu. W dziele tym poeta nawiązuje także do powstania warszawskiego 1944 roku, marca 1968 r. i tragicznych dni grudnia 1970 r. w Gdańsku. Dramat miał dwa wydania (1998, 1999), a jego fragmenty inscenizowano w Muzeum Kinematografii w Łodzi z udziałem wybitnych aktorów, wśród nich Jana Machulskiego i Leona Niemczyka.
Literacki talent Leszka Wierzchowskiego najpełniej zaowocował pięcioksiągiem cieszących się popularnością i wielokrotnie wznawianych tomów fraszek : Manifest erotyczny, Dziwne stany świadomości, Imionnik zakochanych, Erotyczne przymiarki i Sztuka pieszczot. Poeta został uznany za współczesnego klasyka polskiej fraszki.
Na łamach ogólnopolskiego Miesięcznika Literackiego „AKANT” odbyło się sześć rocznych edycji konkursu na aforyzm, fraszkę lub limeryk pt. ”Inspiracje Wierzchowskim”. Natomiast w 2009 r. w Łodzi powstał pierwszy Klub Miłośników Twórczości Leszka Wierzchowskiego. Wiele jego fraszek znalazło się w antologiach. Za twórczość literacką otrzymał szereg nagród, wśród nich Laur Umiejętności i Kompetencji.
Leszek Wielki Książę Wierzchowski jest Regentem Polski i Polskiego Ruchu Monarchistycznego, organizacji ogólnopolskiej i polonijnej. Został uhonorowany wieloma zagranicznymi tytułami arystokratycznymi i orderami.
W 1994 r. powołał charytatywną Fundację POLSKA KORONA, której celem jest niesienie materialnej pomocy dla utalentowanej , lecz niezamożnej młodzieży szkół podstawowych i średnich.
Od 1999 r. związany z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Mieszkał w Zawierciu, Gliwicach, Sosnowcu, a obecnie w Katowicach.