Które zwierzęta żyją najdłużej?
Przedstawiamy Państwu listę zwierząt najdłużej żyjących na świecie opracowaną na podstawie bazy AnAge. Oto ona:
Gąbka Scolymastra joubini – 15 000 lat
Często zapominamy, że proste, beztkankowe gąbki to także zwierzęta. Żyją w koloniach, które gromadzą nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników. Według szacunków gąbki Scolymastra joubini są najbardziej długowiecznymi zwierzętami. Osiągają dość sporą wysokość jak na tę grupę organizmów, bo nawet 2 metry. Żyją w zimnych wodach antarktycznych i tu też kryje się jeden z sekretów ich długowieczności. W niskiej temperaturze metabolizm działa bowiem bardzo wolno.
Gąbka Cinachyra antarctica – 1550 lat
Drugie miejsce na podium znów przypada gąbkom – tym razem gatunkowi Cinachyra antarctica. Na podstawie nazwy można się domyślić, że również żyje w zimnych wodach antarktycznych. Gatunek ten po raz pierwszy został opisany przez H.J. Cartera w 1872 roku.
Cyprina islandzka – 507 lat
To gatunek małża głębinowego. W 2006 roku u wybrzeży Islandii wyłowiono osobnika, który żył 507 lat. Stąd taka wartość pojawia się przy tym gatunku (choć może być i wyższa!). Szacuje się, że średnio cypriny żyją około 225 lat. Wyłowiony przedstawiciel zyskał też imię Ming – od chińskiej dynastii, która panowała wtedy, gdy przyszedł na świat. Cypriny islandzkie są dość szeroko rozpowszechnione w wodach północnego Atlantyku. Spotkamy je też zresztą w Morzu Bałtyckim. Są to zwierzęta niekolonijne, u których – co ciekawe – nie stwierdzono… starzenia się. Zjawisko to określa się zaniedbywalnym starzeniem się.
Rekin polarny (grenlandzki) – 392 lata
Pierwszym kręgowcem w zestawieniu jest rekin polarny. Ogólnie w tej grupie organizmów właśnie ryby są najbardziej długowieczne – a to dlatego, że są mało zmienne środowiskowo (życie na lądzie jest bardziej wymagające, jeśli weźmiemy pod uwagę np. zmienność klimatu). Największe zidentyfikowane samice rekina polarnego miały lat 335 i 392. Ta druga wartość jest zatem najwyższą zanotowaną u tego gatunku. Rekiny polarne żyją w północnych akwenach: Atlantyku, Oceanie Arktycznym, Morzu Białym i Północnym. Dojrzałość płciową osiągają dopiero w wieku 150 lat, a do tego rosną bardzo powoli – przybierają mniej więcej 1 cm rocznie. Ich funkcjonowanie można by określić mianem slow life, stąd też ich długowieczność. Nawet poruszają się po wodach bardzo powoli, bo osiągają prędkość ok. 1,2 km/h.
Wal grenlandzki – 211 lat
To jedyny ssak w zestawieniu, który podobnie jak wcześniej wymienione zwierzęta żyje w środowisku wodnym – i znowu, zimnym. Przez to jego temperatura ciała jest niska, a metabolizm wolniejszy. Dzięki temu dochodzi do mniejszego uszkodzenia tkanek, co przekłada się na matuzalemowe lata. Z ciekawostek warto wymienić, że wal grenlandzki ma… największy otwór gębowy spośród wszystkich zwierząt. Czyżby solidna dieta również była sekretem jego długowieczności?
Karmazyn ostrooki – 205 lat
Kolejny przedstawiciel świata wodnego w zestawieniu. Ta czerwonawa ryba występuje w ciepłych rejonach – mianowicie w Oceanie Spokojnej, głównie u wybrzeży Japonii i Kalifornii. Mimo to preferuje chłodne głębokie wody, co też stanowi sekret długowieczności karmazyna. Ryba ta wyróżnia się też ciekawym wyglądem. Jest czerwonawa z płetwą grzbietową przypominającą irokeza – stąd pewnie w języku angielskim pojawia się pod nazwą… rockfish.
Jeżowiec Strongylocentrotus franciscanus – 200 lat
Długowieczne morskie żyjątko, które potrafiło zaskoczyć naukowców. Początkowo sądzili oni, że dożywa kilkunastu lat. Jednak gdy wykorzystano datowanie węglem radioaktywnym 14C, okazało się, że jeżowce bez oznak starości żyją nawet 200 lat! Spotkamy je na skalistych wybrzeżach Oceanu Spokojnego – w płytkich wodach od Alaski po Kalifornię. Jeżowce mają okrągłe ciało w całości pokryte długimi (8 cm) kolcami. Mają kolor od pomarańczowego do burgundowego. Małe, rurkowate łapki pozwalają im chwycić się dna morskiego.
Opracowanoa na podstawie: poradnikzdrowie.pl