Główna » Jan Gross, Książki, które polecamy, WSZYSTKIE WPISY

Książka Jana Grossa „Od przeDszkola do RaMola”

Autor: admin dnia 8 Kwiecień 2011 Brak komentarzy

Książka Jana Grossa „Od przeDszkola do RaMola” wydana została przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim w nakładzie 500 sztuk w 2010 r.

Redaktorem naczelnym jest Edward Jaworski.

Książka liczy 413 stron i została wydana w twardych okładkach na papierze B5.
Powstała ona w związku z obchodzonym w 2009 r. jubileuszem 50-lecia pracy literackiej autora.

Jest to antologia twórczości Jana Grossa.

Celem wydawcy było zebranie w jednej publikacji większości dorobku autora, który zadebiutował jako fraszkopisarz w 1958 r. na łamach poznańskiego tygodnika satyrycznego „Kaktus”.

Pierwszą jego książką był zbiór fraszek pt. „Z przymrużeniem oka”, który ukazał się w 1979 r. w Gorzowie. Łącznie opublikowano 19 tomików z fraszkami i aforyzmami dla dorosłych i dla dzieci.

Na przestrzeni pięćdziesięciu lat na łamach prasy lokalnej i ogólnopolskiej ukazało się kilka tysięcy utworów Jana Grossa.
Jego utwory były wielokrotnie emitowane na antenie radiowej.

Utwory Jana Grossa były wielokrotnie nagradzane w ogólnopolskich konkursach literackich i zamieszczane w ogólnopolskich antologiach.

Z uwagi na duże rozproszenie jego dorobku wydawca postanowił zaproponować autorowi dokonanie wyboru i przedstawienia go czytelnikom takim, jakim nie wszystkim dotąd był znany.

Jan Gross doskonale był znany ze swoich fraszek , ale autorzy antologii pokazują również jego dowcipne i błyskotliwe aforyzmy, zabawne limeryki, celne wiersze satyryczne, bajki, humoreski i skecze. Próbował on także swoich sił w lepiejach , altruistkach, moskalikach czy haiku.

W książce obok delikatnych utworów dla dzieci znajdują się także utwory wprowadzające w chwilę zadumy, refleksji , ale też utwory śmiałe, w których nie brakuje tzw. Momentów.

Ogólnie antologia zawiera ponad 1500 małych form literackich.

Poruszanie się po obszernym materiale ułatwia indeks tytułów utworów zamieszczonych w książce. Podano przy nich tytuły czasopism ogólnopolskich i regionalnych, w których utwory te były drukowane.

Wydawca przygotował również bardzo bogatą bibliografię podmiotowo-przedmiotową dotyczącą życia i twórczości Jana Grossa, sporządzoną z autopsji na podstawie materiałów pochodzących ze zbiorów autora i Biblioteki (800 pozycji bibliograficznych).

Dane na podstawie wstępu Edwarda Jaworskiego Dyrektora WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim.

Książkę Jana Grossa „Od przeDszkola do RaMola” gorąco polecam wszystkim swoim rodakom, gdyż jej zawartość literacka i najwyższy z najwyższych poziom zaprezentowanych tam tekstów satyrycznych, gwarantuje niezapomniane wrażenia przy jej wielokrotnej lekturze.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Komentowanie wyłączone.