KONKURS POETYCKI “NAPISZ SWÓJ WŁASNY LIMERYK” ROZSTRZYGNIĘTY
Konkurs poetycki “Napisz swój własny (L)limer(ic)yk” zorganizowany w ramach VI edycji Festiwalu Sztuki Polskiej w Limerick (20 września do 6 października 2012) został rozstrzygnięty pod koniec września 2012 r.
Podczas trzeciego dnia Festiwalu organizatorzy uhonorowali pamięć polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, zmarłej 1 lutego br. Wyświetlono film o Wisławie Szymborskiej “Czasami życie bywa znośnie” Katarzyny Kolendy – Zaleskiej, którego fragmenty były kręcone w Limerick, odbyła się specjalna sesja poświęcona życiu i twórczości poetki „rzeczy małych, acz magicznych”, która na salony literackie Polski i Europy wprowadziła limeryk, jako gatunek nie gorszy od innych.
Następnie ogłoszono rozstrzygnięcie festiwalowego konkursu „Napisz swój własny (L)limer(ic)yk”.
Organizatorzy konkursu i jurorzy z radością stwierdzili, że ogłoszony konkurs „Napisz swój własny limeryk” spotkał się z wielkim oddźwiękiem ludzi pióra. Na konkurs napłynęło pięćset szesnaście limeryków od trzydziestu czterech twórców.
Jury konkursu, pod przewodnictwem Tomasza Wybranowskiego (dziennikarz, publicysta, poeta, filolog polski), przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagrodę jednogłośnie przyznano Grzegorzowi Lewkowiczowi z Gdyni.
W uzasadnieniu napisano m.in.:
„Twórczość pana Grzegorza Lewkowicza poraża różnorodnością tematyki, którą w subtelnej formie limeryków przedstawia. Jego wiersze są kunsztowne w formie, złożone w bukiety pięknej polszczyzny, które ukazują nam zapis chwil codziennych z zaskakującymi puentami. Grzegorz Lewkowicz to twórca koncepcyjny, który operowanie słowem i metaforami opanował do perfekcji. Co nie jest nagminne w przypadku uprawiania limeryków, autor podnosi poprzeczkę czytelnikom, aby sięgali do skarbnicy mitologii antycznej, wysokiej poezji i literatury, jak również opracowań historycznych i leksykonów geografii.”
Polak z Limerick
Polak wyjechał do Limerick,
bo dość miał w kraju już z makiem fig.
Tak jak inni rodacy,
przyjechał tu do pracy,
rządowi Tuska psując tym szyk
II nagrodę przyznano Joannie Roguli z Częstochowy,
za „limeryki związane z życiem Polaków w Irlandii, które z gracją i frywolnością z klasą, ukazują życie Polonii. Czuć w wierszach pani Joanny posmak fraszek Jana z Czarnolasu.”
O żonie nerwowej dość…
Pewną żonę z Limerick
gnębił wciąż nerwowy tik.
Gdy widziała męża z rana
Strasznie drgały jej kolana,
więc klękała by tik znikł.
III nagrodę przyznano Bogdanowi Krajewskiemu z Australii
O Grzegorzu…
Pewien Grzegorz żył w gminie Żelechów.
Chciał z sąsiadką raz zgrzeszyć w pośpiechu.
Kiedy sąsiadka ujrzała
Grzecha kawałek ciała,
Pomyślała: To będzie pół grzechu.
Wyróżnienia przyznano :
Halinie Herbszt,
Zofii Klawitter,
Pawłowi Fenikowi,
oraz anonimowi, ukrytemu pod adresem reginach@vp.pl .
Nagrodzone limeryki ukażą się w wydaniu papierowym kwartalnika Kontury, zaś ogłoszenie wyników na łamach tygodników Nasz Głos, Polska Gazeta (Irlandia), oraz w cyberprzestrzni: serwis kontury.net, portal radia WNET, oraz w zaułku poetów PoeciPolscy.pl.
A ja proponuję dla osób, których wiek wynosi 100+, inny gatunek rymelików np. …RAMOLIK.
No nie! Mistrzostwo świata. Informacja wysłana 8 października, aby nadsyłać propozycje na konkurs, który skończył się 5 września.
http://polishartfestival.ie/2012/07/29/konkurs-napisz-swoj-wlasny-limeryk/
” Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do nadsyłania
swoich limeryków na adres festiwalowy do 5 września 2012.”
Gratulacje wszystkim wyróżnionym!
“RYMELIK” – ( Nagroda Nobla za tę cudną nazwę!!!)- to bardzo adekwatne określenie dla większości tworzonych w naszym kraju
“limeryków”-niestety!
Fuksem nagrodę mam w Limerick,
za którą sobie przeszczepię szpik.
Tym co szansę mi dali,
bo tekstów nie wysłali,
swych podziękowań przesyłam plik.
“W ramach VI. Festiwalu Sztuki Polskiej odbedzie się prezentacja filmu o Wisławie Szymborskiej “Czasami życie bywa znośnie”, którego fragmenty były kręcone w Limerick. W związku z tym organizatorzy otworzyli konkurs “Napisz swój własny limeryk”,
którego laureaci zostaną wyróżnieni przed projekcją filmu a ich limeryki wydrukowane w polskiej prasie polonijnej. Nagroda główna to nagroda książkowa i sesja fotograficzna, której sponsorem i wykonawcą jest Anna Hurkowska Photo.
Zapraszamy serdecznie wszystkich
chętnych do nadsyłania swoich limeryków na adres festiwalowy do 5 września 2012.
Mamy nadzieję, że Szymborska znana z mistrzowskiego opanowania lakonicznej formy literackiej jaką jest limeryk zainspiruje do napisania własnego groteskowego pięciowersowca i wysłania go do wzięcia udziału w konkursie.”
źródło: http://www.facebook.com/events/340244886061931/
I wszystko jasne.
Teraz i ja sobie przypomniałem powód dla którego nie wziąłem udziału w konkursie, ale jak widać regulaminy są dla maluczkich.
Proponuję nowy gatunek literacki RYMELIK i będzie po problemie spełnia nie spełnia…
co do regulaminu to i ja nie brałem udziału przez tę zieloną wyspę… nie bym miał jakieś zapędy na Parnas, ale…
Pewien waty amator z Wożuczyna
na odpuście już jedenastą wcina
stąd zębów próchnica
i każda spódnica
daje w nogi, gdy ten gadkę zaczyna
A poza tym ,jeszcze pragnę zapytać, co znaczy tytuł Konkursu: “Napisz swój własny limeryk”? Czyżby byli tacy, którzy piszą cudze ( a nie swoje własne) limeryki ???!!!
Czy wszyscy nagrodzeni rzeczywiście spełniają wymóg postawiony w regulaminie Konkursu (cytuję:’ The Hunt Museum w Limerick zaprasza polskich artystów tworzących na Zielonej Wyspie, do zaprezentowania swoich prac…’)?
Czy autorzy przedstawionych powyżej utworów rzeczywiście “tworzą na Zelonej Wyspie “?!
Bardzo w to wątpię!
Mnie osobiście ów punkt w anonsie powstrzymał od udziału w Konkursie.
Czyżby to był kolejny przykład braku subordynacji względem przyjętych zasad, zarówno ze strony uczestników jak i Jury???
A może był też jeszcze jakiś inny regulamin, o którym mi nie wiadomo?